15 Haziran 2018 Cuma

Wordpress ile Blogger arasındaki farklar


Wordpress ile Blogger arasındaki farklar


Bu makalemizin sonunda kendinize uygun olanı seçmek size kalmış. Birazda kişisel bir tercih denebilir. İki sitenin de kendine özgü avantajları bulunmaktadır.

Wordpress ile Blogger arasındaki farklar


Wordpress tabanlı sitemi yoksa blogger tabanlı site mi açmalıyım?


Öncelikle şunu belirtmeliyim bilmeyen kişiler için blogger, blog sitesi kavramları Wordpress üzerindede kullanılmaktadır. Bu yüzden ben genel olarak blogspot diyorum. Blogspot denmesinin amacı bloggerın uzantısının blogspot olmasından kaynaklı.
Sadece yazı yazmak isterseniz iki sistemde benzer özelliklere sahip bu yüzden size direk blogger tercih etmenizi söylerim. Bunun nedenine gelicek olursak blogger kullandığınızda herhangi bir domain ya da hosting almanıza gerek yoktur. Yani tamamen ücretsiz olarak blog yazılarınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Ancak domain almanızı tavsiye ederim. Bunun nedeni ise domain insanların size güvenmelerini ve bu kişi işi biliyor demelerine neden olucaktır. Tabiki birçok uzantı almadan blogspot üzerinden devam eden binlerce kişi mevcut ve güzel ücretler kazanıyorlar. Bloggerın bir diğer ekstra özelliği ise size ücretsiz ssl sertifikası vermesidir. Ssl sertifikası nedir? Diyen olursa ssl sertifikası karşı tarafın bilgilerinin güvenli bir şekilde saklanmasıdır. Ayrıca domain adınızın kısmında ssl sertifikası aldığınız takdirde güvenli yazısı yazıcaktır.
Bu yüzden blog yazıcak kişilere kesinlikle blogger tavsiye ediyorum. Herhangi bir ücret talep etmeden para kazanabildiğiniz için.


Peki Wordpress nerelerde tercih edilmeli?


Wordpress tabanını ben en çok ticaret sitesi kullanıcak kişilere tavsiye ediyorum. Bunun nedeni wordpressin kullanmamıza olanak verdiği uygulamalar. Sitemizi Wordpress sayesinde %100 olarak kullanma imkânı elde ediyoruz. Blogger üzerinde yapabileceklerimiz kısıtlı.

Blogger – Blogspot Faydaları ve Dezavantajları


*En büyük arama motoru firması olan Google’ın ürünüdür.
*Tek bir gmail hesabı ile tüm herşeyi kontrol edebilme imkânı. Bunlar youtube, blogger, google adSense, google+, google search, google adverbs v.b.
*Hiçbir bilgisi olmayan bir insan blog yazabilir.
*Ücret ödemeden hosting-blogspot domain ve ssl sertifikası.
*Sınırlı tema.
Wordpress Faydaları ve Dezavantajları

*Ücretsiz Wordpress domain adresi.
*Sınırsız tema seçeneği.
*Plugin kullanabilme.
*Açık kaynaklı, istediğiniz özellikleri değiştirebilirsiniz.
*Maliyet parası olmayan birisine fazla gelebilir.
*Hacker saldırısı çok fazla olmaktadır.
Kısaca özetlemek gerekirse; Blogger bilgisayar kod bilgisi az olan kişiler tarafından kullanılırken, Wordpress tam erişim sağlamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

2 yorum:

  1. Her ne olursa olsun wordpress, bloggerın önünde yer alır. Bloggerda her şey çok sınırlı iken wordpress bir linux edasıyla her şeye hükmetmenize izin verir

    YanıtlaSil
  2. bloggerde baya şey sıkıntılı ama arkasında google var. wordpresste ise size bağlı bu durum ama sınırsız özgürlük var. bence wordpress daha iyi

    YanıtlaSil