21 Temmuz 2018 Cumartesi

Kaliteli özgün makale nasıl yazılır?


Kaliteli özgün makale nasıl yazılır?


Makale yazmak, internet üzerinden para kazanma yöntemlerinden en garanti olanıdır. Çok fazla site olduğu için makaleye olan talep çok fazladır. Ancak makale yazımında dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunuyor. Bu yazımızda makalenin edebiyat yönüne değil, seo açısından kaliteli ve nasıl özgün olabileceğine değineceğiz. Yazacağınız makale sizin kalitenizi belirlemektedir. Bu yazımızda yazacağımız kurallara uyduğunuz takdirde sizden 1 makale alan tekrar yazmanızı isteyecektir. Ancak seo kurallarını bilmeyip, sade düz yazı olarak yazı yazarsanız tekrar makalenizi satın almayacaklardır. Birçok makale sitesinde yeni yazarlara şans verilmediğini söylenmekte. Bunun nedeni tamamen yeni yazarlara olan güvenin olmamasından kaynaklanıyor. Yeni yazarlar sırf para kazanmak için makale yazmak istiyor. Ancak bir makale seo kurallarına uyulmadan yazıldığı zaman hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Özgün makale nedir? Özgün makale nasıl yazılır? Seo uyumlu özgün makale nasıl yazılır? Öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Özgün makale nedir?


Özgün makale, internet üzerinde daha önce yer almayan makaledir. Makale spinlemek bir makaleyi özgün hale getirmeyecektir. Makale spinlemek başkasına ait bir yazıyı farklılaştırma işlemidir. Örnek olarak örnek yerine örneğin yazılması bir makale spinlemek örneğidir. Günümüzde birçok gereksiz site yazılarını makale spinlemek araçları ile çalıntı yaparak paylaşmaktadır. Ancak bunlar tam anlamı ile özgün hale getirilemediği için google tarafından fark edilmekte olup hiçbir işinize yaramayacaktır.

Özgün makale nasıl yazılır?


Özgün kaliteli bir makale yazmak isteyen birisi eğer o konuda bir bilgiye sahip değil ise araştırma yapmalıdır. Örnek olarak konumuz saatler olsun. Saatler hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir insan google üzerinde saat nedir? Gibi aramalar yaparak karşısına çıkan en az 3 makaleyi okumalıdır. Makaleleri okuduktan sonra ise aklında kalanları kendi yazım tarzı ile yazıya dökmelidir. Bu işlemin sonunda ortaya özgün bir makale çıkacaktır. Bu makalenin kaliteli ve tüm detayları anlatması için araştırmanın arttırılması gerekmekte ve en küçük ayrıntının bile araştırılarak yazılması gerekmektedir. Ayrıca bunların dışında yazım kurallarına çok dikkat edilmesi gerekmekte. Bir makale günlük konuşma ağızı ile yazılmamalıdır. Makale satışında müşterilerin en çok dikkat ettiği seo uyumlu makale nasıl yazılır konusuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Seo uyumlu özgün makale nasıl yazılır?


Seo uyumlu makale yazmak için öncelikle seonun ne olduğunu bilmenizde fayda var. SEO (Search Engine Optimization) Türkçesi arama motoru optimizasyonudur. Seo bir sitenin arama motorlarında üst sıralara çıkarılması için yapılan bir işlemdir. Seo uyumlu makale bir sitenin üst sıraya çıkması için en önemli uygulamalardan birisidir.

*Bir makalede 3 en fazla 5 adet etiket kullanılmalıdır.
*Bu etiketler google Adwords gibi sitelerden arama hacimlerine göre, sitelere göre belirlenmektedir. Ancak genel olarak makale yazarlığı yapan kişilerin bu anahtar kelimeleri müşteriden alması çok daha uygun olucaktır. Bir makale yazarı etiket planlama ile uğraşmaz. Sizin yapmanız gereken etiketleri doğru bir şekilde kullanmaktan geçiyor.
*Seo uyumlu bir makalede başlık maksimum 60 karakter içermektedir.
*Makale başlığı anahtar kelimelerinizi bulundurmalıdır.
*Her başlık atımından sonra ilk paragrafta anahtar kelimeler yer almalıdır.
*Ana başlığın altında yer alan anahtar kelimeler kalın veya italik olarak yazılmalıdır. Kalın veya italik yazım google tarafından anahtar kelimenin kolay tespit edilmesine olanak sağlayacaktır.
*Başlıklarınızda h1-h2-h3 gibi etiketler kullanmanız gerekiyor. Bu etiketler Word belgesinde stiller bölgesinde yer almaktadır. Türkçe Word belgesinin stiller bölümünde h1-h2 gibi etiketler başlık 1 – başlık 2 olarak yer almakta. İlk başlığınızı girdikten sonra başlığa tıklayıp başlık 1 yazısına tıkladığınız zaman bu başlığı h1 olarak tanımlamış olursunuz. Alt başlıklarda ise h2-h3 olarak devam etmeniz gerekmektedir. H etiketleri yazı rengi, boyutu gibi özellikleri değiştirmektedir.
*Makalenin kullanıcı dostu olması açısından iki yana yaslanmış bir biçimde teslim edilmesi çok önemlidir.
*Yazım hatalarına kesinlikle dikkat etmeniz gerekmekte. Ben de geçmişte sitelerim için makale alım işlemi gerçekleştirdim. Bu makalelerde en sık karşılaştığım sorun yazım hataları olmuştur. Yazım hataları hem seo uyumlu makale için önemli hemde kullanıcıların yazıyı okurken zorlanmamaları açısından çok önemlidir.

Özetlemek gerekir ise;

*İlk yazılan etiketler kalın ve italik yazılmalı, h1-h2 etiket kullanılmalı, başlıklar kısa tutulmalı ve anahtar kelimeyi içermeli, yazım hatalarına dikkat edilmeli ve yazı iki yana yaslı olarak teslim edilmelidir.
Dilerseniz Makale yazarak para kazanma ve YeniNesil İnternetten Para Kazanma: Makale Yazarlığı isimli makalelerimizi okuyarak– daha fazla bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.


Seo uyumlu makale nasıl yazılır?

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

13 yorum:

 1. Özgün makalede yer alacak kriterleri sıralamışsınız az değil yani bu aslında emek vermektir, vakit ayırmadan ortaya özgün makale çıkmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum. Özellikle sadece bir konuya odaklanan niş sitelerde içerik bulmak çok zor.

   Sil
 2. Herkes blog aça aça özgün makale kalmadı artık. Her konuda yazı yazıldı. Farklı olabilmek gerçekten zor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her kişinin yazım tarzı farklıdır. Belli bir konuda bilginiz var ise o konuda yazın.Ardından özgünlük testi yapın. Tamamen size ait olduğu için ortaya %100 özgün bir makale çıkacaktır.

   Sil
  2. her makalede olmayan altın bilgileri paylaşırsanız diğerlerinden farkınız olur.

   Sil
 3. Anahtar kelimeleri kullanmak önemli. yazının belli bölgelerine serpiştirmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En zorlandığım noktalardan birisi.Anahtar kelimelerin makaleyi bozmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekiyor.

   Sil
 4. başlık h1 alt başlıklar h2 olmalı. h1 den direkt olarak h3 e atlanmalalı. ek olarak plagrism checker aracılığıyla makale kontrol edilebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kaynaktan almadan direk kendiniz yazıyor iseniz, makale testi yapmanıza gerek kalmıyor.Sizin yazdığınızın aynısını, aynı cümleyi kurarak bir başkasının yazması imkansız.

   Sil
 5. yazınızı çok beğendim ben çok makale yazarım ama kaliteli mi bilemem bir makalemi 1 milyondan fazla kişi okmuş ancak o zamanlar makaleden anlamazdım sokak diliyle yazmıştım bide :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sokak dili olması bazen daha çok okunmasına sebep olabiliyor. Makaleler herkesin anlayacağı bir dilde yazılırsa okuyucular zevk alacaktır. Fazla ağır yazmamaya özen göstermemiz gerekiyor. 1 milyon gerçekten güzel bir rakam. Başarılar.

   Sil
 6. çok kaliteli bir içerik olmuş tebrikler

  YanıtlaSil
 7. bence kaliteli yazmanın bir numaralı adımı çok kitap okumaktan geçiyor. dha sonra cümleleriniz daha bir akıcı ve kaliteli oluyor.

  YanıtlaSil