19 Temmuz 2018 Perşembe

Sosyal medya kaliteli takipçi


Sosyal medya kaliteli takipçi


Bugün sizlere sosyal medyada yapılan en büyük hata hakkında bilgi vericem. Konumuz doğal olmayan, aktif olmayan takipçiler. Dün sosyal medyada karşılıklı takip yaparken aklıma bu takipçilerin aslında hiçbir işe yaramayacağı fikri geldi ve bunu sizler ile paylaşmak istedim. Nedenine gelecek olursak; bizim sosyal medyada takipçi arttırma nedenimiz daha fazla kişiye ulaşabilmek. Ancak karşılıklı takip yapan bu kişiler çok fazla kişiyi takip ettiği için bizim paylaşımımızı görmeleri gerçekten imkânsız. Aynı şekilde ücret karşılığı aldığımız bot kişilerde bize beğeni sağlamayacaktır. Sadece takipçi sayımızın yüksek olarak görünmesine olanak verir. Yani anlayacağınız karşılıklı takip ile ya da sosyal medya botları ile takipçi kazanarak ulaşmak istediğiniz yere gelmeniz çok zor. Peki ne yapmalıyım?

Sosyal medyada doğal takipçi yükseltme


Sosyal medyada doğal takipçi yükseltmek için beğeni sayısına ihtiyacımız olucak. Bu yüzden fotoğraflarımıza 50 – 100 beğeni gelicek şekilde karşılıklı takip yapmamız gerekecek. Bunun için yaklaşık 1000 kişi yeterli olucaktır. Fotoğraflarınızı paylaşmaya başladığınızda her fotoğrafınıza 50 – 100 beğeni gelmeye başladığı zaman yapmanız gereken sosyal medya etiketleri kullanımına başlamak. Takipçi kazanmak için fotoğraflarınıza kesinlikle spam etiketler koymamanız gerekiyor. Örnek olarak deniz resimi paylaşacak iseniz buna gidipte klima gibi bir etiket koymanız saçma olacaktır. İnstagramın etiket sınırı 1 fotoğraf için 30 adettir. Ama siz gidipte 30 tane etiket girmeye çalışmayın. Eğer paylaşım yapacağınız resim gerçekten konu ile alakalı ise size 15 – 20 arasında takipçi gelecektir. Konu ile alakasız bir etiket ise size bir şey kazandırmaz. Etiket dışında İnstagramda şu an en çok takipçi getiren yer popüler içerikler kısmıdır. Bir içeriğiniz buraya giriyor ise 50 ile 500 arasında takipçi kazanma şansınız var. Buraya ise fotoğraflarınıza yapılan yorum ve beğeni oranına göre girmeniz mümkün olacaktır.

Sosyal medyada günde kaç resim paylaşmalıyım?


Sosyal medya üzerinde fazla iyi diye bir şey yoktur. Örnek vermek gerekir ise ben sürekli ana sayfamda aynı kişinin gönderilerini görmek istemem. Özellikle arka arkaya 2 adet resim gördüğüm zaman direk takipten çıkartırım. Bu yüzden en önemli özellik az ama öz paylaşım yapmanız. Bu arada bazıları spam yapıyor ama çok takipçisi var neden? Diye soracak olursanız bu kişiler karşılıklı takip yöntemini uyguladıkları için fazla önem vermiyorlar. Zaten karşılıklı takip yapan kişiler ana sayfaya fazla bakmaz. Ben size 30.000 geri takip ile ya da bot ile kasılmış hesaptan daha fazla kazanmanız için fikir veriyorum. 1000 kişilik bir hesabınızda tamamen doğal kullanıcı var ise 1 gönderiniz 600 – 800 arasında görüntülenme alacaktır. Ancak 30.000 takipçisi olan bir hesap gönderisinde bu rakamlara ulaşamayacağı için siz bu kişiden çok daha fazla ücret kazanacaksınız. Günde resim paylaşma adedinizi sayfanızın konusuna göre belirlemelisiniz. Konunuz ne olursa olsun maksimum 3 gönderi üstüne çıkmayın. Ben bir hesabımda günde 1 adet içerik paylaşır iken diğer hesabımda 2 adet paylaşıyorum. İçeriklerinizin paylaşılma saati çok önemlidir. Burada kitle analizi ve konu analizi yapmanız gerekiyor. Sizin takipçileriniz hangi saatlerde sosyal medyaya giriyor. En önemli püf nokta bu. Örnek olarak çalışan bir kesime hitap ediyor iseniz, öğle yemeğine 12.30 da çıktıklarını farz edelim. Bu kişinin yemek yemesi 30 dakika sürse saat 13.00 da eline telefonunu alarak sosyal medyaya girecektir. Bu yüzden bizim paylaşım için en uygun saatimiz 13.00 dır. Bu yöntem ile fazla kişiye gösterim sağlayacağınız için sosyal medya platformları üzerinden güzel ücretler kazanabileceğinizden emin olabilirsiniz.


Sosyal medya takipçi


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

6 yorum:

 1. Doğal takipçinin önemi büyük hakkaten. Sayıyı çok göstermek için botlarla takipçi kasmak reelde bir kazanç sağlamıyor.

  YanıtlaSil
 2. Instagram için doğal takipçi kasmak istiyorsanız doğru oranda hastag eklemeyi unutmamak gerekiyor. Bence türkçe hastag kullanın tavsiyem.

  YanıtlaSil
 3. içerik olarak süper olsa da dediğinz gibi paylaşılma saati çok önemli. gece paylaşılan bir twittern hayır gelmez.

  YanıtlaSil
 4. Bir iyimakale yazarı olarak bol kazançlı günler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler size de bol kazançlı günler.

   Sil
 5. Yazının dili de önemli bana kalırsa. Hitap ettiğiniz kesim Türkçe bilmiyorsa TÜrkçe yazmanın bir anlamı da yok. Yabancı dilde yayın yapmanın da bu anlamda faydaları var.

  YanıtlaSil