14 Ağustos 2018 Salı

Bilgisayar programı yazarak kazanç sağlanır mı?


Bilgisayar programı yazarak kazanç sağlanır mı?


Merhaba bugün bir diğer iş fırsatı olan ve internetten para kazanma yöntemlerinden birisi olan yazılımcılık ile yani bilgisayar programcılığı ile kazanç sağlanır mı? Sorusuna yanıt bulacağız. Özellikle ek gelir elde etmek isteyen kişiler için mükemmel bir yöntem.

Bir program yazmanız için kesinlikle bir mühendis olmanız gerekmiyor. Ya da gidip meslek liselerinde üniversitelerde yazılım ile alakalı bir bölüm okumanıza gerek yok. Aynı şekilde kursa gidip bu işi öğrenmeliyim diyenler kişiler için de bu geçerli. Okuyan insan her yerde okur, sözünü annemler bana çok fazla söylemişti. Bu maalesef doğru. Maalesef deme nedenim bazı okullar diğerlerine göre ayrıcalıklı oluyor. Bunu fazla detaylandırmak istemiyorum. Eğitim her yerde aynı değil. Ancak yazılımcılık birisi tarafından size öğretilemez. Öğretilse bile maksimum bir telefon oyunu yapabilecek seviyeye getirir. Ancak siz bu dediklerimi yaptığınız zaman 2 yıl içinde 4 yıllık bir yazılım bölümü okuyan kişiden çok daha bilgili olucaksınız. Benim staj yaptığım yerde yazılım bilgisi olan bir abi hem çalışıyor hem de kalan zamanlarında ek gelir için ve zevk için yazılım yazıyordu. Yani bu işi bir meslek olarak görebilir ya da kendinize ek gelir elde etmek için kullanabilirsiniz. Bana göre çok güzel bir iş fırsatıdır. Ancak şunuda belirtmeliyim ki internetten para kazanma yöntemlerinden en zoru bilgisayar programı yazarak kazanç elde etmektir.

Bilgisayar programı yazmak için hangi özelliklere sahip olunmalıdır?


*En önemlisi pratik zekaya sahip olmalısınız.
*Hayal gücünüz yüksek olmalı. Bu sektörde diğer kişilerden sizi ayıran en önemli özellik hayal gücünüzdür. Yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlıdır. Örnek olarak piyasada çok fazla instagram için takibe takip yapan, yorum yapabilen ve çeşitli özelliklere sahip programlar mevcut. Sizin bu kişilerden bir farkınız olmalı ki ürününüz satılsın.
*Fenomenlik, referans sayınız. Bu sektörde en önemli etken tanınmışlığınız ve referanslarınız olacaktır. Şu an bulunduğunuz durumda bu çok zor. Ancak yazılım yazmayı öğrenir iken insanlar ile iletişim içinde olacaksınız ve çok güzel bir çevre edineceksiniz.
*Matematik sevmeniz gerekiyor. Yazılım sektöründe sayılar ile iç içe olacağınız için matematiği sevmeniz gerekiyor. Matematik sevmeyen birisi program yazarak kazanç elde edemez. Etse kazancı hayal ettiği rakamlara ulaşamayacaktır.
*Bilgisayar sevgisi. Bir kişi size hobilerin ne? Boş zamanların da ne yapıyorsun? Sorusunu sorduğu zaman bilgisayar üzerinde araştırma yapıyorum, surf yapıyorum, bilgisayar oyunları oynuyorum gibi yanıtlar veriyor iseniz bu işte başarılı olma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Bilgisayar yazılımcılığını nereden öğrenebilirim?


Geldik en can alıcı noktaya. Ek gelir elde etmek isteyenler, iş fırsatı arayanlar ve internetten para kazanma yöntemlerinden birisi olan bilgisayar programı ile kazanç sağlamayı merak edenler bu kısımı dikkatli bir şekilde okumalıdır.
*Lise, üniversite ve çeşitli kurslar aracılığı ile programcılığı öğrenebilirsiniz. Evet yöntemlerimiz bunlardı artık sizde para kazanabilirsiniz. Görüşürüz.
Şaka canım. Bir yere kaybolmayın, asıl benim tavsiye ettiğim yönteme geçiyoruz.
*Asıl yazılımcılar, hacker olan kişiler hayat okulunda eğitimlerini alırlar ve kendilerini geliştirirler. Gerçek bir yazılımcı olmanın en büyük püf noktası programlamayı kendinizin öğrenmesidir. İnternet üzerinden araştırmalar yaparak, bu işin uzmanlarına danışarak bir yazılım uzmanı haline geleceksiniz. Size aşağıda 3 adet forum sitesi ve udemy sitesinin linkini vereceğim.
*Bu forumların programlama bölümlerinde aradığınız herşeyi bulacaksınız. Bir günde kimse bir konuda uzman olamaz. Hergün 3-4 saat ayırarak 1 ay sonunda kendinizde ki değişimi fark edeceksiniz. 6 ay sonunda küçük programlar, 1yıl sonunda instagram programları ve 2 yıl sonunda uzman programlar yazabilir hale geleceksiniz.
*Okullarda okuyan kişiler yazılım dışında çok fazla gereksiz ders almakta. Bu yüzden siz sadece programlama üzerine yoğunlaşacağınız için hepsinden iyi yerlere geleceksiniz. Ama yukarıda Bilgisayar programı yazmak için hangi özelliklere sahip olunmalıdır? Başlığında ki özelliklere sahip iseniz.
*Ek iş olarak program yazarak internet üzerinden para kazanmak için ilk olarak hangi bölümde bir iş yapmak istediğinize karar verin. Örnek olarak web tasarım mı, mobil uygulama mı yoksa başka bir şey mi. Bunu vereceğim sitelerde konu açarak ya da eski konuları okuyarak karar verebilirsiniz.

Bilgisayar programlamayı öğrenebileceğiniz siteler


*turkhackteam: Bu forum sitesi üzerinden ben özellikle Wordpress hostinge sahip sitelerin aslında ne kadar basit bir şekilde ele geçirilebileceğini öğrendim. Şu an için foruma üye alımı yapılmamakta. Ancak belli aralıklar ile üyelik sistemlerini aktif hale getiriyorlar.
*r10: Bir webmaster forumu olan r10 isimli forum sitesinde internet aleminde bulunan her konuda bilgi alabilirsiniz.
*wmaraci: Benim 2 ay önce tanıştığım ve vazgeçilmezim olan forum sitesi olan wmaraci üzerinde her konuda bilgi almanız mümkün. Her forumda olduğu gibi burada da çok fazla boş insan olabiliyor. Ancak küçük bir şikâyette forumdan uzaklaştırma alıyorlar. Bu yüzden ekiplerini çok seviyorum. Hiçbir şekilde ayrımcılık yapılmamakta. Merak ettiğiniz her konuda doğru kategori altında soru sorarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
*udemy: Udemy aslında bir eğitim videolarının paylaşıldığı platform. Bu site üzerinden özellikle İngilizceniz var ise İngilizce kurslar ile kendinize çok fazla şey katabilirsiniz. 24.07.2018 tarihinde programla alanında Türkçe olarak kaliteli bir içerik bulamadım. Sizler için Türkçe programlama bölümünün linkini bırakıyorum. Ara sıra kontrol edebilirsiniz. Udemy üzerinde 60 TL olan bir eğitim kişinin kendi sosyal medya ortamında ki link üzerinden 30 TL gibi bir fiyata alınabiliyor. Bu yüzden eğitimi almadan önce eğitmeni araştırmakta yarar var. Bu da size küçük bir püf nokta olsun.

İstediğiniz siteye tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bilgisayar programı yazarak iş fırsatı yakaladınız. Artık sizde yeni ek gelir yönteminiz ile kendinizi geliştirerek internet üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Herkese bol kazançlar diliyorum.
Bilgisayar programcılığıÖnemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

6 yorum:

 1. Udemy bende kullanıyorum gerçekten tavsiye ederim ciddi iyi hocalar ki yazılım alanın da birçok ders var.

  YanıtlaSil
 2. gayet bilgilendirici bir yazı. günümzün işi artık bilişim sektörü. program yazmaktan ziyade küçük bir oyun bile programlayarak milyonlar kazanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Bilgisayar programı yazarak çok güzel paralar kazanmak pekala mümkün. Fakat bilgisayar programı yazabilecek kadar donanıma sahip olmak çeşitli kurslara ücret ödemekle mümkün yani bu da para vermekle olacak işler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Günümüzde yer alan çoğu hacker herhangi bir eğitim almadı. Kendilerini geliştirerek bu konuda uzman oldular. Zaten eskiden hacker diye arama yapıldığında hiç bir sonuç alamazdınız. Çünkü insanlar kendilerini gizlemeyi tercih ediyordu. Ancak şuan udemy üzerinde bile kurs verenler var. Günümüzde artık çok daha kolay. Yani ücretsiz olarak öğrenmek mümkün. Ama para kazanmak yerine, araştırma yapma ve ilgi sahibi olmak önemli. Para kazanmak ön planda olur ise zorlanırsınız.

   Sil
 4. Bilgisayar programı yazmak için gerekli bilgi ve beceriye sahip kişilerin program yazarak iyi para kazandığına şahit oldum. Program ücretleride gayet makül seviyede.

  YanıtlaSil
 5. Bu işlerle uğraşan bir arkadaşım vardı. İnternet üzerinden bu tür işler alarak iyi paralar kazandığını söylerdi. Bence bu işte iyiyseniz değerlendirin derim.

  YanıtlaSil