20 Ağustos 2018 Pazartesi

Bir web yöneticisini işe alırken sormanız gerekenler


Bir web yöneticisini işe alırken sormanız gerekenler


Küçük ve büyük her türden işletmeler için web yöneticisi seçimi çok önemlidir. Çünkü işe alacağınız bu yetkili kişiler sizin web siteniz üzerinde yapılması gereken tüm çalışmaları yapmalıdır. Seo, web trafiği izleme, site güvenliği gibi birçok konuda yetkili olmalıdır. Bu yüzden bu makalede sizlere işe web yöneticisi alırken kişiye sormanız gereken bazı soruları söyleyeceğim.


1-İşinizin güncel ve geçmiş örneklerini görebilir miyim?

Bir kişiyi işe alır iken diplomaya çoğu kişi bakmaz. Önemli olan işe aldığınız kişinin yetenekleridir. Sitenizi yönetecek olan kişiye sormanız gereken en önemli soru budur. Çünkü kişinin geçmişte ve şu an da devam ettiği çalışmalar kendisinin web bilgisinin birer kanıtı niteliğindedir.
2-Şu an da ve geçmişte çalıştığınız müşterilerin listesini görebilir miyim?

Goodwyn’in yönetici direktörü olan Chris Turzo bir kişinin geçmişte çalıştığı kişilerin düşüncelerinin çok önemli olduğunu söylemektedir. Kendisine kesinlikle katılıyorum. İşe alım yapacağınız kişiden geçmişte çalıştığı kişilerin listesini ister iken iletişim bilgilerini yazmasını da isteyin. İletişim bilgilerinden tüm kişilere mail atarak alım yapmak istediğiniz kişi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
3- Favori web siteniz hangisi? Bu web sitesini beğenmenize etki eden faktörler nelerdir?

Bir kişinin beğendiği sitenin hangisi olduğunu öğrenmek sizin bu kişi hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.
4-Web sitesini oluşturmak ve devamlılığını sürdürmek için hangi işlemleri uygularsınız?

Bir web yöneticisi piyasada bulunan tüm yöntemleri bilmeli ve bunları karşılaştırabilmelidir. Örneğin neden blogger ya da neden wordpress diye sorduğunuz zaman bu kişinin 2 teknoloji arasında ki farklı bilmesi önemli bir etkendir.
5-Web sitesini arama motorlarına nasıl optimize ettirirsiniz?

Aslında bu tüm webmasterların cevap verebileceği sorudur. Ancak önemli olan burada işe alacağınız kişinin hangi SEO adımını uygulayacağını belirtmesidir.
6- Bir siteye hangi eklentileri ekleyebilirsin?

Günümüzde kullanıcılar sitelerde sosyal medya, reklam bannerları gibi çeşitli özellikleri görmek istiyor. Bu soru ile siteye ekstra neler katabileceğini öğrenebilirsiniz.
7-Site güvenliğini nasıl sağlayacaksınız?

Bir sitede en önemli olan güvenliktir. Bir alım, satım sitesi ise kullanıcıların bilgilerinin güvenli bir şekilde saklanabilmesi ve yedeklerin tutulması gerekiyor. İşe alacağınız kişinin hangi güvenlik yöntemini kullanmak istemesi ve saldırı durumunda hangi işlemleri yapacağını bilmeniz ileri de sorun yaşamamanız için önemlidir.
8-Telif hakkı konusunda ne kadar bilginiz var?

İşe alacağınız yöneticinin resimleri, videoları, metinleri ve diğer telif hakkı ile uğraşabileceğiniz ürünleri nereden sağlayacağı önemlidir. Ücret vererek kendisi mi alıcak yoksa tüm herşeyi kendisi mi hazırlamayı düşünüyor?
 9-Web sitesi sahibi kim olucak?

Bir kişinin sizin ile çalışması o sitenin sizin olduğu anlamına gelmiyor. Bu yüzden tüm herşeyi kendi üzerinize yaptırmanızda fayda var. Sırf bu yüzden çok fazla sorun yaşamış kişiler var.
10-İstediğiniz ücret nedir? Site de hosting ve domain için ücret ödemem gerekiyor mu?

İlk kez site yaptıracak kişilerin sorması gereken sorulardan birisidir. Çünkü işe alacağınız kişinin hosting ve domaini nereden kullanacağı, yıllık ücretlerinin ne kadar olduğu sizin için önem arz etmektedir. Zaten büyük bir şirket iseniz daha önce hazırda olan bir siteniz vardır.

Bir web yöneticisini işe alırken sormanız gerekenler

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

1 yorum:

  1. ben seocularla şunu konuşuyorum. şu kadar günde şu sıralama garanti verebilir misin diye. evet derse iş yapmıyorum. çünkü işini ciddi yapan seocu garanti verilmeyeceğini bilir.

    YanıtlaSil