16 Ağustos 2018 Perşembe

Blog içeriği üretirken zorlanıyorum. Blog içeriği nasıl üretilir?


Blog içeriği üretirken zorlanıyorum. Blog içeriği nasıl üretilir?


Merhabalar, bugün site sahiplerinin bildiği ve gerçekten kolay gözükse bile çok zor olan blog içeriği üretmek ile ilgili sizlere çeşitli bilgiler sunacağım. Bildiğiniz üzere bir makale sitenizin hit kazanması için çok önemli bir etkendir. Ama bu makale içerisinde belli başlı kurallara uymanız gerekiyor. Bu yüzden sizlere kaliteli blog içeriği nasıl üretilir bunu anlatacağım.
Aranızda artık konu bulamayan var mı? Ya da acaba yarın hangi konuda içerik paylaşmalıyım diye düşünüp duran. Eminim her niş site sahibi ya da 1 konu üzerine içerik üreten kişiler demek istediğimi anlıyordur. Bir konuda ne kadar bilgi sahibi olursanız olun bir yerden sonra tıkanıyorsunuz. Bu makalede sizlere tıkanıklığı bir nebze azaltabilmeniz için yardımcı olmaya çalışacağım. O halde kaliteli blog içeriği nasıl üretilir? Buna cevap bulalım.

Kaliteli blog içeriği üretmek


1-Planlama aşaması
Birçok webmaster, site sahibi kişi planlama yapmaz. Direk word sayfasını açar ve aklına gelen konuyu yazmaya başlar. İşte tıkanıklıklar bundan kaynaklanıyor. Çoğumuz önceden bir plan yapmıyoruz. Kendinize sanal ajanda veya gerçek bir ajanda edinerek işe başlayın. Ajanda kullanmak 1saatte hazırladığınız içeriğin 30dakika içerisinde hazırlanmasına yardımcı olucaktır.
*Konuyu belirleme: İlk olarak yazacağınız makale konusunu belirleyin.
*Taslak: İkinci olarak ise hazırladığınız bu makalenin başlık ve alt başlıklarını ajandanıza kayıt edin. Ardından bu başlıklar hakkında neler yazacağınız hakkında kendinize küçük notlar düşün. Haftada 1 gün ajanda planlaması ve taslaklar ile uğraşır iseniz kaliteli blog içeriği üretmeniz çok kolay bir hal alacaktır. Planlama sayesinde hangi konuda yazı yazacağınızı ve alt başlıklarınızı önceden biliyor olucaksınız.
*Araştırma: Bir konu hakkında yazmadan araştırma yapmakta fayda var. Örnek olarak buzdolabı tamirinde usta olup herşeyi bilebilirsiniz. Ancak önemli olan sizin bilmeniz değil. Önemli olan bu bilgileri takipçilerinize en iyi şekilde aktarmak. Bu yüzden rakip makaleleri inceleyerek fikir sahibi olun. O makalenin niye 1.sayfada çıktığını niye 2.sayfada çıktığını inceleyin ve siz daha iyisini yazın.
*Bilginin kontrolü: Bir bilgi zaman içerisinde değişebilir. Sonuç olarak biz bir makine değiliz. Aklımızda doğru bildiğimiz şeyi yanlış hatırlıyor olabiliriz. Bu yüzden güvendiğiniz doğru bir kaynak var ise bilginin doğruluğunu teyit etmenizde fayda var.
2-Başlık belirleme
Makalenin en önemli kısımlarından birisi de başlık belirlemektir. Bu konuda yapılan en büyük yanlış, dikkat çekici bir başlık oluşturur iken anahtar kelimeyi başlıkta kullanmayı unutmaktır. Başlığınız hem anahtar kelimeyi içermeli, hemde ilgi çekici olmalıdır. Bu sayede insanların dikkatini çekersiniz. Ayrıca başlığın yayında makalenin ana resmide dikkat toplamalıdır.
Buna örnek vermem gerekir ise, bir haber sitesinde “Hadise yaptıkları ile şaşırttı” gibi bir haber başlığı görerek tıklıyorsunuz. Karşınıza ise Hadisenin o ses Türkiye yarışmasında sesi iyi olan birisine dönmediği haberi yer alıyor. Halbuki siz ne bekliyordunuz. Böyle bir haber var mı bilmiyorum. Tamamen örnek olarak bunu yazdım. Demek istediğim başlıklar makalenin okunma sayısını arttıran en önemli etkendir.
3-Yazıya çevirme
1.  ve 2. Maddelerimizde makalemiz hakkında bir plan oluşturduk. Artık hangi konuda yazı yazacağımızı biliyoruz. Yazım aşamasında devreye ekstra seo kuralları giriyor. Sizler için Kaliteli özgün makale nasıl yazılır? İsimli makalemde bunu detaylı olarak anlattım. Kısaca sadece seo hakkında bilgi vermek istiyorum. Seo sizin sitenizin google üzerinde üst sıralara çıkması için yapılan çalışmalara verilen genel isimdir. Makale konusunda da dikkat etmeniz gereken seo kuralları var. Yukarıda verdiğim link üzerinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
4-Görsel kullanımı
Makalemizi yazdığımıza göre artık dikkat çekici ve alakalı bir resim bulma vaktimiz geldi. Başlık belirleme ve görsel kullanımı kaliteli blog içeriği üretmek için gereken en önemli etkenlerdir.
Buna örnek vermem gerekir ise, pomeranian cinsi köpek ırkı hakkında bir makale yazdınız. Makale sadece köpek ırkını anlatıyor. Bu makalenin resmine kedi ve pomeranian köpeğinin aynı anda yer aldığı bir resim koymamalısınız. Bunun yerine köpeğin tek başına olduğu ve yeteneklerini sergilediği bir resimi koymak dikkat çekecektir. Mesela ayakta durur iken koyduğunuz resim dikkatleri üzerine toplar. Resimi belirledikten sonra görselimize alt başlık oluşturmamız gerekiyor. Ayrıca görsel hakkında detaylar vermek google açısından sevilmenizi sağlar. Bunun için bilgisayarınızda bulunan resime sağ tıklayarak özelliklere tıklayın. Ardından ayrıntılar bölümüne girerek bu bölümde yer alan bilgileri doldurun.
*Bu bilgileri girebilmeniz için resimin jpeg formatında olması gerekiyor. Bunu paint ile yapmanız mümkün. Resimi paint programı ile açın. Ardından farklı kaydet bölümünden jpeg uzantısını seçin.
5-Düzenleme
Kaliteli blog içeriği üretiminde son başlığımız düzenleme. Bu aşamada yazdığımız yazının dil bilgisi ve yazım kurallarını gözden geçirmemiz gerekiyor. Ben bu aşamayı makaleyi yazarken yapıyorum. Dilerseniz sizde yazarken aynı zamanda cümleleri tekrar okuyarak ve word üzerinde çıkan yazım hatası uyarılarını dikkate alarak makalenizi yazarken düzenleyebilirsiniz.
Yazım ve dil bilgisi kuralları dışında yazınızda ana ve alt başlık altındaki bölümlerde yer alan font aynı olmalı. Bu sayede okuyucuların gözü yorulmayacaktır. Benim en çok dikkat etmeyi unuttuğum noktalardan birisidir. Film inceleme sitemde imdb üzerinden oyuncuların isimlerini kopyala yapıştır yaptığım zaman yazının rengi bir ton düşük ve fontu farklı olarak geliyor. Bunu kontrol etmeden paylaştığımda yaptığım hatayı fark ediyorum. Bu yüzden yazı tamamlandıktan sonra ilk olarak Ctrl+A yaparak tüm yazının rengini ve fontunu aynı yapın. Daha sonra başlıklarınıza h etiketlerini uygulayabilirsiniz.

Blog içeriği nasıl üretilir?

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

2 yorum:

  1. işin en önemli kısmı sevdiğiniz bir konuyla ilgili blog açmak. öteki türlü ne kadar araştırma yaparsak yapalım sıkılacağımız için verimli olmayacaktır.

    YanıtlaSil
  2. Konu benim için çok sağlıklı oldu. İnan bazen insanın kafası duruyor konu üretirken böyle mala bağlıyorsun ancak yazılan taktikler çok işe yarayacak.

    YanıtlaSil