Font tasarımı Seninle Kazanalım Seninle Kazanalım Font tasarımı
Defersite

Font tasarımı


Font tasarımı


Merhabalar bugün sizlere pasif gelir elde edebileceğiniz bir yöntem hakkında bilgilendirme de bulunacağım. Öncelikle bunun için font ’un anlamını bilmemiz gerekiyor. Font yazı tipi anlamına gelmektedir. Örnek olarak şu an okuduğunuz bu yazı calibri font’u ile yazılmıştır. Fontların bir kişi üzerinde farklı etkileri olduğunu inanılıyor. Hatta her font’un kendine özgü özellikleri mevcut. Hatta font’un bir sanat olarak görüldüğü Tipografi gerekli olan üniversite ve meslek liselerinde eğitim olarak verilmekte. Tipografi ise harflerin sanatı olarak açıklanabilir. Bu konuda fazla bir açıklama yapmak istemiyorum çünkü daha önce benim yerime başka birisi detaylı bir şekilde anlatmış. TipografiNedir? Tipografik Tasarım Örnekleri bu yazı üzerinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.


Bir font tasarımı yapmak için 2 adet programa ihtiyacınız bulunuyor.

Font tasarımı için gereken programlar


*Abode illustrator
*FontLab Studio
Bu iki adet program sayesinde sizler de kendi fontlarınızı yaparak internet üzerinden pasif gelir elde edebilirsiniz. Font nasıl yapılır? Tıklayarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Tabi burada sadece fontlab üzerinden font haline getirme anlatılıyor. Ayrıca sizin illustrator bilginizin olması gerekli. Yoksa font tasarlayamazsınız. Ayrıca bunun bir sanat olduğunu unutmayın. Tasarım yapmaya başlamadan önce bu konular ile ilgili detaylı bir araştırma yapmanızda fayda görüyorum.

Tasarladığım fontları nerede satabilirim?


Bu siteler üzerinden fontlarınızı tamamen güvenilir bir şekilde satmanız mümkün. Bu arada siteler üzerinde fiyatlara biraz göz gezdirir iseniz ne kadar yüksek fiyatlarda bir kazanç elde edebileceğinizi görebilirsiniz. Gerçekten profesyonel bir çalışma ortaya çıkarır ve Word ile anlaşma sağlarsanız, kim bilir belki sizde günün birinde çok konuşulan bir font tasarımcısı olabilirsiniz.

Calibri font
Calibri Font

 

Yazımızı Paylaşmak İster Misin?

Paylaş
Admin

Anıl ÇAĞLIYAN | Seninle Kazanalım 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.

2 Yorum

avatar
Hüseyin Kemal 7 Ağustos 2018 04:09

Yıllar önce gaziantep için yaplan font tasarımının bilmem kaç bin dolara satıldığını duyunca ilgi duyduğum sektör :)

avatar

FontLab Studio kullandım daha önce ama ögrendiğime degmedi. Zaten ücretsiz birçok fontu hazır bulabiliyorsunuz. Çok özel bir beklentiniz olmadıkça hali haızrdaki fontlar işinizi görecektir.