8 Ağustos 2018 Çarşamba

Forum moderatörlüğü – Moderatörlük


Forum moderatörlüğü – Moderatörlük


Merhaba, bugün sizlere para kazanma yöntemlerinden birisi olan forum moderatörlüğü ile internet para kazanma yöntemini anlatacağım. Bunun dışında moderatör nedir? Moderatörün görevleri nedir? Ve nerelerde moderatörlük yapabilirim? Sorularına yanıt bulacaksınız.

Moderatör nedir? Moderatörün görevleri nelerdir?


Para kazanma yöntemlerinden birisi olan moderatörlük yaparak internet para kazanmak için ilk olarak moderatörlüğün ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.
Moderatör forum içinde bulunan bir alanda sorumlu olan yetkili kişilerdir. Ayrıca günümüzde bir sitede içerik giren kişilere de moderatör adı verilmektedir. Örnek olarak kızlar soruyor bir forum sitesi olmamasına rağmen birçok yeni içerik giren moderatör bulunmaktadır. Bu yüzden günümüzde sadece forum yetkilisi demek yeterli bir tanım olmayacaktır. Moderatör yetkisi site yöneticileri tarafından verilmektedir. Moderatör olmak için bir konuda maksimum bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Peki neden?


Çünkü bir Moderatörün görevleri;


*Yanlış bir bilgi verilen konuyu düzeltmek,
*Gereksiz olan alakasız konuları silmek ya da gerekli bölüme taşımak,
*Hakaret eden kişileri yetkisi var ise banlamak yok ise yetkiliye bildirmek,
*Konu içerisinde insanlara bilgileri ile yol gösterici olmak.
Bu yüzden bir moderatör diğer insanlardan çok daha bilgili olmalıdır. Genel olarak düşük takipçisi olan sayfalarda moderatör görevi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ancak hit sayısı yüksek forumlarda belli bir ücret karşılığı moderatör alımı yapılmaktadır.
Bunun dışında yeni açılacak bir forum sitesinde kurucu tek başına 100’lerce içerik giremeyecektir. Bu yüzden site yöneticileri internet üzerinden siteleri için çalışacak kişileri aramaktadır. Bu kişilerin sizleri nasıl bulabileceğine birazdan değineceğim.

Nerelerde moderatörlük yapabilirim?


*Yeni açılan forum siteleri
*Hit sayısı yüksek forum siteleri
*Güncel olarak içerik paylaşımı yapılan web siteleri
*Blog siteleri
Para kazanma yöntemlerinden birisi olan moderatörlük ile internet para kazanma hakkında aklınıza takılanları iletişim bölümünden bana sorabilirsiniz.

Moderatör başvurusu ve moderatörlük iş ilanları

Öncelikle google üzerinde moderatörlük iş ilanları üzerine bir arama yapmamız gerekiyor. Burada karşımıza kariyet.net, elemanonline, yenibiris, secretcv gibi siteler çıkıyor. Bu siteler üzerinden size uygun olan moderatörlük iş ilanına başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu benim en sevmediğim yoldur. Çünkü rakipleriniz çok fazla oluyor. İşi kapma olasılığınız çok daha düşüktür.
Benim size tavsiyem araştırma yaparak moderatörlük iş ilanı bulmanız yönünde olacaktır. İlk olarak kendimize bir cv oluşturmamız gerekiyor. Bu oluşturduğumuz cv de yetkinlikleriniz, becerileriniz, deneyimleriniz gibi bilgiler yer almalıdır. Bu cv den yola çıkarak kendi becerilerinizi gözünüz ile görmüş olucaksınız. Örnek olarak siz sosyal medya konusunda uzman birisisiniz. Google üzerinde sosyal medya forumları yazarak araştırma yapacağız. Ardından bu sitelere iletişim kısımlarından bu alanda birisini arayıp aramadıklarını soracak ve aynı zamanda cv’nizi yollayacaksınız. Genel olarak bu siteler moderatörlere ücret vermez. Bu yüzden ücretli olarak çalıştığınızı ve ücretinizi belirtmenizde yarar var.
Forum sitelerine başvuru yaptıktan sonra ilgi alanlarımıza uygun olan siteleri bulup moderatörlük için yine iletişim bölümünden başvuru yapacağız. Sitelerde ücret karşılığı makale yazarak moderatörlük yapmanız size güzel ücretler kazandıracaktır. Bilgilerinize güveniyor iseniz onedio sitesine başvuruda bulunabilirsiniz.
Diğer bir iş bulma yöntemi ise wmaraci, r10 gibi forumlarda konu takibi yapmaktır. Her ay forum sitesi açılıyor ve bu forumlarda paylaşım yapacak kişiler aranıyor. Forum sitesi kurmak isteyen birisini gördüğünüzde direk kendisine mesaj atarak teklifte bulunabilirsiniz. Ayrıca bu forum sitelerinde iş ilanları kısımlarını sürekli kontrol etmenizde fayda var.
Bu yöntemler ile kısa sürede internet para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bugün sizlere para kazanma yöntemlerinden birisi olan forum moderatörlüğünü anlattım. Umarım beğenmişsinizdir.

Moderatör iş ilanları


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

8 yorum:

 1. sanıyorum dh frmtr wmaraci r10 gibi büyük forumlarda oluyor bu ücretler. genelde forumlarda modlara pek ücret verildiğini görmemiştim.

  YanıtlaSil
 2. Forum devri artık kapandı diyebiliriz ama piyasada hala güçlü durmayı başarmış forumlar da var.. Umarım geri gelir, forum çok zevkli bişey.

  YanıtlaSil
 3. Yeni açılan forum sitelerinin tutmama ihtimali çok yüksek oluyor; emek boşa gidebilir. Dolayısıyla hali haızrda tutmuş siteleri tercih etmekte fayda var

  YanıtlaSil
 4. Bu işi yapmak isteyen çok insan var; sadece tanınırlık için. Özellikle liseli tayfa. Bu yüzden para kazanmak çok da kolay değil. Birkaç bilinir siteden iyi paralar kazanılabilir tabi bunun yanında

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lise yıllarımda bende yapmıştım yalan yok :) Metin 2 gibi bir oyun bile ücretsiz olarak insanları çalıştırmakta. Bu insanların pek para derdi olmadığı için ücretsiz olarak yapıyorlar. Sitelerin de canına minnet.

   Sil
 5. Benim de sitem var mesela. Ara ara insanlar gelip ben de yazabilir miyim diye soruyorlar. Bu durumda çok da ihtiyaç olmuyor parayla yazar tutmaya

  YanıtlaSil
 6. Ben birkaç kez bu yolda para kazanmaya çalıştım ama saçma sapan nedenlerle reddedildim. Şu an işsizken günde 10-15 lira bile benim için çok faydalı

  YanıtlaSil
 7. Eskiden blog değil de forumlar çok popülerdi ve güzel de vakit geçiyordu en azından kendim için söyleyebilirim. Birçok sitede moderatörlük yapmıştım.

  YanıtlaSil