30 Ağustos 2018 Perşembe

İçeriğin Önemi


İçeriğin Önemi


Gerçek içeriği olmayan, orijinal olmayan veya sadece sıkıcı olan çok fazla site var. Pek çok insanın fark etmediği, iyi bir içeriğin, ziyaretçilerinizin ilgisini çekmekten ve sizi iyi bir site haline getirmesinden daha fazlası olmasıdır. Web sitenizi tanıtmanıza da yardımcı olabilir. Kopya içerikleri normalde sevmiyoruz. Ancak makaleyi alan kişi sitenin kaynağını belirtir ise bu bizim için faydalı olucaktır. Bir nevi ücretsiz reklam yaptırmış oluyoruz ve bu web yöneticileri için çok güzel bir şey. Tabi kaynak belirtmeden içeriği direk çalan kişilerde mevcut. Bu kişiler ile direk iletişim kurmanızı ve makaleyi kaldırması için rica etmenizi öneriyorum. Kaldırmaz ise yasal haklarınızı kullanarak kişi hakkında şikayetçi olabilirsiniz. Çünkü bu hırsızlığa giriyor.
Artan arama motorları, kullanıcılar tarafından genellikle kötüye kullanıldığı için, anahtar kelimeler ve açıklamalar için META etiketlerini okuma yöntemini görmezden geliyor. Bunun yerine, Google gibi arama motorları artık tüm web sayfasını okuyor ve eşleşmeleri oluşturmak için kullanıyor. Bu ne işe yarayacak? Diye sorarsanız, bu sadece anahtar kelimeler dışında google üzerinde yapılan başka aramalar üzerinden de sitenizin hit kazanmasını sağlayacaktır. Bu yüzden kaliteli bir makale SEO’nun en önemli parçasıdır diyebiliriz. Bu sebeple yazdığınız içerikte makale konusu ile ilgili anlamlı etiketler kullanmaya özen göstermenizde yarar var.
Benzer şekilde, iyi içeriğiniz varsa, diğer web siteleri içeriğinize bağlanabilir ve bu da sitenize daha fazla ziyaretçi getirecektir. Sayfalarınıza yapılan bağlantılar, sitenizdeki bağlantıları dikkate alan Google tarafından sıralamanızı da artıracaktır. Bununla birlikte, iyi içeriğe sahip olmanın temel nedeni, web sitenizi ziyaretçilerinizle popüler hale getirecek ve hayatta kalma ve iyi bir iş yapma şansı verecektir. Peki, web sitenizde nasıl iyi içerik üretebilirsiniz?

Kendin yaz


Ziyaret etmiş olduğunuz içeriklerin site sahipleri tarafından yazıldığını düşünüyor iseniz bir kez daha düşünün derim. Çünkü çoğu site sahibi ün sahibi olduktan sonra içerik üretmeyi bırakır ve başka editörler tutarak bu işi onlara yaptırır. İçerik oluşturmanın en ucuz yolu, kendinizin yazmasıdır. Bazı nedenlerden dolayı, bunun yapılması en kolay yol olmayabilir. Kaliteli içeriğin yazılması çok zaman alır ve etkin bir şekilde yazabilmek için konuyla ilgili iyi bir bilgiye ihtiyacınız olacaktır. İçerik üretme becerisine ve zamanına sahip iseniz ortaya kaliteli içerik çıkacaktır. Kendiniz yazdığınızda ve içeriği başka bir yerden çalmadığınızda özel bir içeriğe sahip olduğunuzu garanti edeceksiniz ve yayınlamak için telif hakkı izninizin olduğunu bileceksiniz. Çok fazla makale hazırlamayı düşünüyor iseniz bunu zaman dilimlerine yayın ve planlayın. Bu şekilde arkanıza baktığınız zaman paylaşacak birçok makalenizin olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden planlama makale yazımında en önemli etkendir. Örneğin benim şu an seninle kazanalım üzerinde paylaşabileceğim hazır durumda 6 adet makalem bulunuyor. İlk planlama yapıyorum ve daha sonra bilgisayar başına geçtiğimde word üzerinden makalelerimi hazırlıyorum. Bazen günde 10 bazen 1 adet makale yazdığım oluyor. Bu sayede kendime boş zaman ayırabiliyor ve tatil günü belirleyebiliyorum. Ha unutmadan planlama yapmak bilgisayara boş bir şekilde bakmanızın önüne geçecektir. Daha önce çok fazla boş bir şekilde google sayfasına baktığımı hatırlıyorum.

Yazmak için başka birini al


Bu size biraz zaman kazandırır, ancak yönetilmesi daha zor olabilir. Arkadaşlarınız / akrabalarınız / çalışanlarınızdan sizin için bazı içerikler yazmasını isteyebilirsiniz (bu özellikle hayranlarınız / topluluk sitelerinizde işe yarar) veya özellikle içerik yazmak için birini işe alabilirsiniz. Bunun sizin için çalışan özel bir gazeteci olması gerekmiyor. Birçok insan çevrimiçi olarak mükemmel içerik yazma becerisine sahiptir ve sizin için çalışmaktan memnun olacaklardır. Hızlı bir şekilde çok kaliteli içeriğe ihtiyacınız varsa ve maliyet çok önemli değilse, bu sizin için doğru seçimdir. Örneğin ben kendim iyimakale üzerinden makale satışı gerçekleştiriyorum. İleride editörlük gibi iş imkanları karşıma çıkar ise bunları da değerlendirebilirim. Siteniz için hazır makale alabilir ya da editör tutabilirsiniz. Hızlı bul, iyimakale tarzı siteler ve forum siteleri üzerinden makale elde edebilirsiniz. Forum sitelerine örnek vermem gerekir ise r10 ve wmaraci üzerinden makale alımı yapabilir veya editör bulabilirsiniz. Ancak r10 için referans kodu gerektiğini belirtmek isterim.

Ziyaretçilerinize içerik ürettirin


Sitelerin ziyaretçilerini katkıda bulunmaya davet etmesi son zamanlarda yaygınlaşmıştır. Bu, kullanıcı tarafından gönderilen haberler veya makaleler, okuyuculardan gelen yorum ve geri bildirimler veya bir forum veya tartışma panosu şeklinde olabilir. Örneğin kızlar soruyor isimli web sitesinde içerikler kullanıcılar tarafından üretilmekte ve çoğu kişi ücretsiz olarak bu işi yapmaktadır. Bu yöntem maliyeti en düşük yöntemlerden birisidir. Maliyet sıfır denilebilir.
Sendikasyon

İyi bir içerik kaynağı, diğer sitelerden sendikalı içerik kullanmaktan geçebilir. Örneğin çoğu haber sitesi kendi sitelerinde bulunan yayınların sizin sitenizde yayınlanmasına izin verebilmektedir. Bunun için sizlere bir kod verirler ve bu sayede sitenizde haber akışını gösterebilmeniz mümkün olucaktır. Ayrıca konuk yazarlık sayesinde ücretsiz olarak makale yazdırabilirsiniz. Ben siteyi açtığımdan beri 2 adet konuk yazarlıkta bulundum. Bir site için makale hazırlıyorsunuz ve karşılığında site sahibi size link veriyor. Bu link sizin sitenizin otoritesi için gerçekten faydalı. Bu makaleden aldığınız linklere backlink adı verilmektedir. Konuk yazarlık benim sevdiğim projelerden birisidir. İki taraf içinde yararlı bir özellik. Site sahibi iseniz kesinlikle konuk yazarlığı denemelisiniz. Tabi aşırıya kaçmamak kaydı ile. Çünkü fazla link çıkışı sizin sitenize zarar verebilir. Bunu belirli aralıklarda yapmakta fayda var.
Sence en iyi içerik hazırlama yöntemi hangisi?

Ben kendim yazmayı seviyorum. Çünkü bir makalenin kişiyi geliştirdiğini düşünüyorum. Makale yazarak en basitinden yazım yeteneğimi geliştiriyorum ve bilgilerimi arttırıyorum. Bu konuda Neden blog sahibi olmalıyım? İsimli makalede detaylı olarak açıklamalarda bulundum. Dilerseniz okuyabilirsiniz. Yazması için başkasına para verilmesine karşıyım. Çünkü makaleye karşıdaki kişi sizin kadar değer vermeyecektir. Bu yüzden ortaya güzel bir içerik çıkmayacaktır. Tabi bunu genel olarak düşük ücretli makaleler hakkında söylüyorum. İşini hakkı ile yapan, mesleği yazarlık olan birisini tutar iseniz o zaman işler değişir.
İçeriğin Önemi


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

3 yorum:

  1. her zaman yazmış olduğum bir içeriği sanki bir okuyucuymuş gibi okurum. zira hazırlamış olduğum içeriği birisi okurken beğenmezse benim için hiçbir faydası yok demektir o içeriğin.

    YanıtlaSil
  2. Yazılan içerik ne kadar kaliteli olursa, siteye gelen ziyaretçi sayısıda o kadar çok olur. Makalelerin okuyucular tarafından beğenilmesi gereklidir.

    YanıtlaSil
  3. İçeriğin önemi ile birlikte artık içeriğin bir şekilde ilgi çekmesi de önemli. Evet her zaman içeriğin özgün olmasından falan bahsediliyor ancak clickbait diye birşey var. Bunun gibi her şeyi kullanmak gerekiyor. Tabi sadece clickbait değil konuyu ilgi çekici hale getirmenin yanında hangi konu ilgi çeker anlamında da mesai sarf etmek gerekiyor.

    YanıtlaSil