28 Ağustos 2018 Salı

Küçük işletmeler için Google Analytics ipuçları- Google Analytics rehberi


Küçük işletmeler için Google Analytics ipuçları- Google Analytics rehberi


Merhabalar, bugün sizlere özellikle küçük web sahiplerinin kullanması gereken google Analytics rehberini sizler ile paylaşacağım. Bu rehber sayesinde sizlerde sitenize giren kişiler hakkında bilgi sahibi olabilir ve sitenizi google Analytics sayesinde çok daha rahat bir şekilde kontrol edebilirsiniz.
Google Analytics’e giriş yaparsınız, ardından çok fazla veri sunulduktan ve sorularınızı incelemeniz için çok fazla seçenek sunulduktan sonra ayrılırsınız. İlk başta çok fazla teknik görünebilir, çok fazla zaman alıcı olabilir. Ancak, bir veri uzmanı veya analiz uzmanı olmadan veriyle ilgilenebileceğinizi unutmayın. Bu özellikle küçük işletmeler için geçerlidir. Bağımsız girişimciler ve küçük işletmeler için hedefler farklıdır. Küçük bir işletmeye sahip olmak ya da çalışmak, CEO, muhasebeci, yaratıcı, pazarlamacı, lojistik uzmanı ve müşteri hizmetlerinin hep bir arada (ve muhtemelen daha fazlası) liderliğindeki eşsiz çok yönlülük gerektirir. Sadece yazarak çok yoruluyorum, bu yüzden çabalayarak olabildiğince verimli ve etkili çalışmanız gerekiyor.


Google Analytics’te sürekli araştırma yapmak, doküman okumak, saatlerce, hatta yarım saat veya standart raporlar üzerinden günde ve haftada bir kez tıklama ve porksasyon yapmak sizin için pratik değildir. Google Analytics dokümantasyonu bunu öğrenmek için harika, ancak buradaki amacım, kullanıcıların tüm zamanlarını en iyi şekilde kullanabilmeleri için yararlı olan bilgileri elde etmelerini sağlamak. Google Analytics ipuçlarına geçmeden önce daha önce sitenizi kayıt yaptırmadıysanız kayıt yaptırmanız gerekiyor. Google Analytics üzerinden sitenizi kayıt ederek size verilen kodu alın. Daha sonra verilen html kodunu sitenizin head etiketinin önüne yapıştırın. İşlem bu kadar. Artık sitenize giren kişileri anlık olarak Google Analytics üzerinden takip etmeye başlayabilirsiniz.

Ölçümler: Temeller


Herhangi bir rapor veya bilgiye bakmadan önce yapılacak ilk şey, Google Analytics ‘teki bazı büyük kavramları anlamaktır: sayfa görüntülemeleri, zaman, geri dönüşler ve oturumlar. Farklı analiz programları bunları farklı şekilde hesaplayabilir

Sayfa Görüntüleme


Google Analytics’te sayfa görüntülemeleri, bir sayfanın kaç kez yüklendiğidir. Bu, bir sayfada kaldığınızda ve yenileme düğmesine basmaya devam ettiğinizde, her seferinde bir sayfa görünümü gönderileceği anlamına gelir. Ayrıca, benzersiz bir sayfa olarak değerlendirilmek için, içeriğin benzersiz bir URL’si olmalıdır. Örneğin, içeriğin değiştiği ancak URL'nin aynı kaldığı tek sayfalı bir web siteniz varsa, raporlarınızda bir sayfa olarak görünür.

Zaman


Bir sayfayı yüklediğinizde, tam olarak yüklendiği saat ve tarih ile birlikte bir zaman damgası gönderilir. Ardından, aynı sitede ikinci bir sayfaya gittiğinizde, başka bir zaman damgası gönderilir. Google, ikisi arasındaki farkı hesaplayarak ilk sayfada ne kadar kaldığınızı gösterir.

Oturumlar


Oturumlar hem sayfa görüntülemeleri hem de zamanla ilgilenir. Bir oturum esas olarak tüm ziyaret edilen sayfalardır. Bir oturumda birden çok sayfa bulunabilir, ancak her oturumun bir oturum zaman aşımı olarak adlandırılan bir noktada sona ermesi gerekir.

Hemen Çıkma


Hemen çıkma, bir kullanıcının bir oturumda yalnızca bir sayfayı görmesidir. Yani bir sayfayı görüntülemesinin ardından web sitenizi kapatır. Google Analytics ‘teki çoğu metrik gibi, Hemen Çıkma Oranı da bir ölçümdür. Hemen Çıkma Oranı, tek sayfalık oturumların yüzdesidir (yani, sayfanın sitenizle etkileşimde bulunmadan giriş sayfasından ayrıldığı oturumlar). Hemen çıkma oranını düşürmek için site içi linkleme işlemi yardımcı olucaktır.

Aletler


Her aramanın en üstünde kalmak çoğu zaman zordur. Ama neyse ki buna ayak uydurmanın bir yolu var!

Mobil Uygulama


Küçük bir işletme sahibi olarak sahip olabileceğiniz sorulardan biri, “Sitem nasıl?” Sorusu. Bu sorunun cevabını bulmanın pek çok yolu var ama bence en basit yöntemlerden biri de Google Analytics mobil uygulaması.
Oturum açtıktan sonra, sol gezinme bölümündeki Genel Bakış menü öğesi, sitenizin geçerli performansı hakkında size bir fikir verecektir. Şu anda sitenizde kaç kişinin bulunduğuyla ilgili gerçek zamanlı verilerin yanı sıra, verilerin altında, kitlenizin dünyanın neresinden geldiğini, hangi trafik kaynaklarının en çok oturum yapıldığını, kaç sayfa görüntülemenin gerçekleştiğini ve yeşil / kırmızı karşılaştırmaları göstereceğini görebilirsiniz.

Gösterge tabloları


Pano öğeleri görsel ve basit olabilir. Bunların en iyi yanı, oluşturulduktan sonra, standart raporların her birine girmek yerine tekrar tekrar başvurabilirsiniz.

Gelişmiş Segmentler


Genel sayfa görüntülemeleri ve oturumları saymanın ötesine geçmek için, müşterilerinizi ve kullanıcılarınızı tanımanın harika bir yolu, gelişmiş segmentleri kullanmaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, segmentler kitlenizi gruplara ayırarak trendleri ve kavramları belirlemeyi kolaylaştırır. Önemli farklılıklar olup olmadığını görmek için Mobil Kullanıcılar, tablet ve masaüstü Kullanıcıları gibi farklı trafik gruplarını karşılaştırarak başlayın.

Çözümler Galerisi


Belirtilen varlıklar için şablonlar indirmek için harika bir yerdir. Önceden oluşturulmuş raporları, gösterge panolarını ve segmentleri alabileceğiniz bir site. Tek yapmanız gereken, 'İçe Aktar' düğmesini tıklamak ve hangi görünüme uygulamak istediğinizi seçmek. İçe aktarıldıktan sonra, verileri nasıl düzenlendiklerini görmek ve bilgileri farklı yollarla göstermek için farklı widget'ları / araçları kullanmak için biraz zaman ayırın!

Küçük işletmeler için Google Analytics ipuçları- Google Analytics rehberi

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

2 yorum:

  1. şablonları sunması google için gerçekten kaliteli bir özellik bunun yanı sıra yandexteki gibi kullanıcıların sayfa hareketlerini de bizlerle paylaşsa mükemmel olur diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil
  2. ek olarak bazı webmaster forumlarında seo ve bu tarz işler için kullanıcılar tarafından oluşturulmuş otomatik şablonlarda mevcut bazıları gerçekten çok etkili.

    YanıtlaSil