12 Ağustos 2018 Pazar

Satılık alan adı


Satılık alan adı


Bu kategoride satışta olan güncel alan adları yer alacaktır. Aşağıdan satılık alan adlarına ulaşabilirsiniz. Alan adları hakkında bilgisi olmayanlar için alan adının önemini ve alan adının ne olduğunu sizlere kısaca anlatmak istiyorum.

Alan adı nedir?


Bir alan adı, web sitenizin adıdır. Alan adı, İnternet kullanıcılarının web sitenize erişebildiği adrestir. İnternetteki bilgisayarları bulmak ve tanımlamak için alan adı kullanılır. Bilgisayarlar, bir dizi numara olan IP adreslerini kullanır. Ancak, insanların sayı dizilerini hatırlaması zor. Bu nedenle, IP adreslerini kullanmak yerine Internet'teki varlıkları tanımlamak için alan adları geliştirilmiş ve kullanılmıştır.
Bir alan adı, herhangi bir harf ve sayı kombinasyonu olabilir ve .com, .net ve daha fazlası gibi çeşitli alan adı uzantılarının birleşiminde kullanılabilir.
Bir isimi kullanabilmeniz için alan adı kayıtlı olmalıdır. Her alan adı benzersizdir. Hiçbir web sitesi aynı alan adına sahip olamaz. Alan adını kayıt ettirmek için ücret ödemeniz gerekmektedir. Alan adı fiyatları uzantısına göre ve satan firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir.
Alan adının önemi

Alan adının önemi
Temel düzeyde, alan adları önemlidir çünkü İnternet'in adresleme programı onlar olmadan çok etkili değildir. Ancak alan adları sadece teknik bir kısa yoldan daha fazlasıdır.
*Kısa, unutulmaz bir alan adı, başarılı bir Web varlığı oluşturma ve siber uzayda kaybolma arasındaki farkı yaratabilir.
*Bir alan adı küçük işletmenize güvenilirlik katar. Kendi alan adınıza sahip olmak, şirketinizin profesyonel görünmesini sağlar.
*Sitenizi bir ISS veya ücretsiz bir Web barındırma sitesi aracılığıyla yayınlarsanız, garip bir isimi olur bu yüzden müşterilerinizde com, net ve org gibi uzantılarda olduğu gibi güven uyandırmaz.
*Uygun bir alan adı kaydetmek için para ödemeye istekli değilseniz, neden tüketiciler değerli ürünler veya hizmetlere para ödemek için size güvensin?
*endi alan adınıza sahip olmak, Dijital Devrimin bir parçası olduğunuzu gösterir ve gelişmekte olan teknolojiler konusunda güncel olduğunuzu gösterir. Kendi alan adınıza sahip olmanız sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir.
*Bir alan adı İnternet varlığınıza hareketlilik ekler.
*Bir alan adı markanızı oluşturur. Her şeyden çok, bir alan adı markanızın bilinirliğini artırabilir. Alan adınız şirket adınızla eşleşiyorsa, markanızı güçlendirir ve müşterilerin hatırlamasını ve geri dönmesini kolaylaştırır.
*Bir alan adı google üzerinde index sıranızı etkileyebilir. Nasıl yani? Örneğin pasta.com ve pastahane.com domainleri alınabilir durumda. Siz eğer google üzerinde pasta arayan kişilere hitap etmek istiyor iseniz pasta.com adresini tercih etmelisiniz. Çünkü google bir siteyi indexledikten sonra sıraya sokar iken çeşitli kurallara uymakta. Bunlardan en önemlisi de domaindir. Pasta ve pastahane sitelerinin diğer tüm herşeyi aynı olduğu takdirde pasta sitesi 1.sırada yer alacaktır. Bu sebeple bir alan adı seçerken hedeflediğiniz kitleye uygun tercih yapmak sizi 1 adım öne çıkaracaktır.
*Sonuç olarak, iyi bir alan adı, Web sitenize trafik çekmek ve itibarınızı oluşturmak için çok iyi bir fırsat olabilir. Bu da daha fazla müşteri ve daha iyi kazanç ile size geri dönüş yapacak.

Şu an satışta olan alan adlarımız


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

7 yorum:

 1. Yine de bu sektör Türkiye'de iyi iş yapan bir sektör değil yıllardır elimde beklettiğim jenerik domainime değeri kadar teklif gelmedi. Yabancı ülkelerde 100 bin dolar, 1 milyon dolar gibi rakamlara satılıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye de yüksek fiyatlara satılmayan bir domaini yurtdışın da satarak çok daha yüksek para kazanabiliyorsunuz. Bunun nedeni sanırım ülkemizde insanların domaini gereksiz bulmasından kaynaklanıyor.

   Sil
 2. projeler fena değil. yorum yapalım sitesine script yüklenerek karşılıklı yorum sistemi kurulabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende domain adresini alırken onu düşünüyordum. Ancak şuan için vaktim olmadığı için projeyi hayata geçiremedim. Daha sonra yorum yapalım ile yapılacak çok daha iyi bir site fikri aklıma geldi. Onun içinde benim site bilgimden fazlasına ihtiyaç var. Bu yüzden şimdilik domain beklemede ve satışta.

   Sil
 3. uzun zamandır bu iş içerisindeyim. genel olarak ingilizce jenerik domaini elinizde bulundurursanız cidden yüksek miktarları çok rahat bir şekilde kazanmanız mümkün.

  YanıtlaSil
 4. bebekgiyim.org efsaneymiş. Bence bununla ilgili sen bir proje geliştirebilirsin. İlk etapta bir blog açar ve bebek konusunda 40-50 adet makale paylaşır ve 2 koldan sosyal ağdan desteklersin. Hatta bak Facebook ve instagram açtın ya. Üstüne birde Pinterest açarsın. Biliyorsun pinterest ile para kazanmak mümkün artık. Ancak Türkçe hesaptan para kasamıyorsun bu yüzden pinterest hesabında ingilizce Baby gibi bir isimle açarsın. Orada sadece bebek resimleri paylaşırsın. Emin ol bebek fotoğrafları ve videoları o adar tutuyor ki hayret edersin... Bak bu dediğimi bir düşün derim. Cevabını bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Domain adresini değerlendirmek çok daha fazla ücret kazandıracaktır. Ancak şuanda üniversite öğrencisiyim ve vaktim sınırlı diyebilirim. Ama dediğiniz gibi blog yazıları ve sosyal medya destekleri ile site 1.sıraya çok rahat bir şekilde gelecektir. Ardından çeşitli bebek ürünleri satışı ile güzel kazançlar getirecektir. Şuan için domaini maalesef zamanımın kısıtlı olmasından dolayı hayata geçirmem imkansız diyebilirim.

   Sil