25 Eylül 2018 Salı

Alan adı satın almadan bir web sitesi oluşturmak mümkün mü?


Alan adı satın almadan bir web sitesi oluşturmak mümkün mü?


Yakın zamanda, bir ziyaretçiden alan adı satın almadan bir web sitesi oluşturmanın mümkün olup olmadığını sorduğu bir e-posta aldım. Bu yüzden bu makalede bu ziyaretçimize ve sizlere yanıt verip anlaşılmazlıklara netlik getirmeye çalışacağım.
Kısa yoldan bu soruya cevap vermek gerekir isen cevabımız evet olucaktır. Alan adı satın almadan web sitesi oluşturabilirsiniz.

Alan adı yoksa ne olur?


Bazı web host’ları, özellikle ücretsiz web host’ları, bir alan adınız olmasa bile bir web sitesi oluşturmanıza izin verir. Bunu yapmak için, web sitenizle ilişkilendirdikleri bir alt alan oluşturuyorlar. Örneğin sitenize Mehmet ismini koymak istediniz. Site ismine bağlı olarak Mehmet.seninlekazanalim.com gibi bir alan adını size verirler.

Ücretsiz alan adının sorunları


*Firma ne kadar büyük olursa olsun hizmet vermeyi bırakabilir. Google, Google Page Creator hizmetini kapattı. Yaklaşık aynı dönemde AOL, üye sayfalarını da kapattı ve buralarda sitelerini ağırlayan çok sayıdaki web yöneticileri büyük bir sorun ile yüzleşmek zorunda kaldı. Ve sonra Yahoo'nun Geocities isimli hizmetide aramızdan ayrıldı. Bunlar sadece büyük isim şirketleri tarafından işletilen ünlü web sunucuları. Daha küçük olan işletmeler hakkında bilgi bile vermedim.
Ücretsiz bir web sunucusu her kapatıldığında, bu sunucularda barındırılan siteler sonsuza dek kaybolur ve geri almanız mümkün olmayacaktır.
*Yukarıda verdiğim sebeplerden dolayı yeni bir alan adı alsanız bile sitenizde ziyaretçi kaybı yaşarsınız. Çünkü ziyaretçileriniz sizin sitenizi eski ismi olan Mehmet.seninlekazanalim.com olarak tanır. Bu yüzden Mehmet.com gibi uzantıları almanız size doğal olarak hit düşüşü getirecektir.
*” Ciddi olduğumda bir alan adı alacağım” bu düşüncenin sadece size ait olduğunu düşünüyor iseniz bir kere daha düşünün. Birçok kişi bu düşünce ile yola çıkıyor. Ancak daha sonra bir anda siteleri yükselmeye başladığında iş işten geçmiş oluyor. Bu yüzden size tavsiyem 5-6 TL gibi kampanyalardan satın alabildiğiniz alan adlarını seçmeniz. Sadece 1 yarım ekmek döner parasına 1 yıl boyunca alan adı sahibi olabiliyorsunuz.
Ücretsiz alan adı uzun dönemde daha pahalıya mal olucaktır!
Nedeni yukarıda bulunan maddelerden kaynaklanıyor. Bir web yöneticisine taşıma işlemleri için ücret vermeniz bile size alan adının ücretinden çok daha yüksek maliyetlere mal olucaktır.


Alan adı satın almadan bir web sitesi oluşturmak mümkün mü?

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

9 yorum:

 1. ilk sitenizse ve ciddi değilseniz ücretsiz alan adı avantajlıdır. öğrenmek için ideal olabilir fakat prof. bir hizmet sunacaksanız ücretsiz alan adı imajınızı yerle bir eder.

  YanıtlaSil
 2. işin başında ücretsiz domainler cazip gözükür ama işi ilerlettiğinizde profesyonel hizmet şart; bunun için de çok geç kalmadan geçişi yapmak gerekiyor. emeğinize yazık olabilir aksi takdirde.

  YanıtlaSil
 3. Özellikle xyz gibi uzantılı olan alan adları ilk yıl mütiş bir kampanya sunarak sanki o domain fiyatı hep öyle olacakmış gibi 1 dolar gibi bir ücret sunar. ki .xyz adı sanı duyulmamış, kalkmış bir de reklamını yapacaksın birde üstüne birdahaki sene 10 kat belki de 20 kat fazla para ödeyeceksin. Bence en akıllısı com ve net'ten şaşmamak. Ancak yine de ben içeriğime güveniyorum arkadaş domain önemli değil deniliyorsa nic.tr 'den gen.tr gibi bir domain de seçilebilir. Dolar kurunun ucuz olduğu şu zamanlarda gayet mantıklı bir hareket olacaktır. -ki nic.tr domain'leri 2-3-4-5 yıllık alımlarda daha da indirimle alınabiliyor. Ucuz ve bedava domainlerden uzak durun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle ilk yıl 5 tl alırlar ikinci tyıl 150 tl alırlar. bütün farkı ikinci yıl kitliyolar.

   Sil
  2. Farklı bir domaine geçseniz bile bu sefer de siteyi taşıtmak için ciddi masraf ediyorsunuz. Bu durum hiç hoş değil.

   Sil
 4. Eskiden .tk vardı. Bir ara çok popülerleşti sonra zamanla da unutuldu ve bitti.

  YanıtlaSil
 5. ücretsiz alan adlarını tavsiye etmiyorum marka değeriniz oluşursa elinizden her an alınabilir baya riskli.

  YanıtlaSil
 6. ilk websitemi wp'den yapmıştım. yaklaşık 2 yıl sonra da .com uzantılı alan adı almıştım.

  YanıtlaSil
 7. 10 TL üzerinde alan adı satın almak bana çok mantıklı gelmiyor. Bu anlamda kampanya satın almak mantıklı

  YanıtlaSil