15 Eylül 2018 Cumartesi

Çevrimiçi Blog Yazılımı ve İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Kullanmanın Artıları ve Eksileri


Çevrimiçi Blog Yazılımı ve İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Kullanmanın Artıları ve Eksileri


Bu makalede, web sitemizi korumak için üçüncü taraf çevrimiçi blog yazılımı kullanmadaki artılar ve eksiler belgelenmiştir.

Çevrimiçi blog yazılımı kullanmanın avantajları


1- İçeriğe Odaklanmanızı Sağlar
Bir makale paylaşmak neredeyse zahmetsizdir. Çevrimiçi bir blog yazılımı kullanmak bir rüyanın gerçekleşmesi gibidir.
2- Site Kullanılabilirlik Özelliklerinin Otomatik hale gelmesi
Çevrimdışı bir web editörünün aksine, sitenizde istediğiniz her şeyin manuel olarak eklenmesi gerektiğinden blog oluşturma ve CMS yazılımı etiketleme, kategoriler ve sizin için bir arama motorunu yönetme gibi işlemlerle ilgilenir. Gönderinizi belirli bir anahtar kelimeye sahip olarak etiketleyin. Bu etiketi içeren yayınların bir listesiyle sizin için otomatik olarak yeni bir dizin sayfası oluşturulur. Bu belirli anahtar kelime veya etiket için yeni bir sayfa oluşturmanın çaba ve zamanınıza değip değmeyeceğini düşünmenize gerek yok. Çünkü yazılım sizin için otomatik olarak bunları yapmaktadır. Ziyaretçileriniz, isterlerse, aynı etikete veya anahtar kelimeye sahip diğer tüm makalelere göz atma seçeneğine otomatik olarak sahip olurlar.
3- Bir Topluluğun Yaratılması
Bir bloglama yazılımı kullanırsanız, ziyaretçileriniz yazdığınız makalelerde kendi yorumlarını sunabilir ve birbirleriyle etkileşime girebilir. Bazı insanlar için bu önemli bir avantajdır. Gönderilen olumlu yorumlar siteniz için iyi bir etki yaratacaktır. Ayrıca yorumlara Google’ında dikkat ettiğini belirtmeden geçmek olmaz.
4- Siteyi Yeniden Tasarlama Kolaylığı

Çevrimiçi blog yazılımı kullanmanın dezavantajları


1- Çevrimiçi Komut Dosyalarında Potansiyel Güvenlik Riskleri
Her türlü web sitesinde güvenlik riskleri olduğu doğru olsa da sitenize bir çevrimiçi blog veya CMS yazılımı yüklendiğinde bu risk artar. Bu tür yazılımlar çoğu zaman farklı görevleri yerine getiren birçok modülle ortak olarak çalışır. Geliştiricinin farkında olmadığı bir yerde bir güvenlik deliği olması her zaman mümkündür.
2- Yükseltmelerin Uygunsuz Zamanlaması
3- Yükseltmeler Sırasında sitenin kullanılamaması
4- Bloglarda Yorum Spam ile Başa Çıkma İhtiyacı
Bloglardaki kullanıcı yorumları, sitenize bir canavara dönüştürebilir. Orijinal ziyaretçiler, sitenizdeki yorumlarını olumlu ya da olumsuz olarak bıraktığında durum normal olarak karşılanabilir. En azından insanların makalelerinize nasıl tepki verdiğini biliyorsunuz. Ancak bu meşru ziyaretçilerin yanı sıra, blog'unuzu, web sitenizin kalitesini düşüren, değer katmak yerine, reklamları için reklamlarla spam yapan botlar ve diğer web yöneticileri vardır. Tabii ki böyle yorumları silebilirsiniz. Ama bu senin zamanını alır. Eski olan blog sayfalarına rastladıysanız genelde yorum bölümleri spam içerikler ile doludur.
5- Hatalar anında etkin hale gelir
Yaptığınız herhangi bir hata, sitenizde anında yansıtılır. Çevrimdışı bir web düzenleyicisiyle, sitenizi ziyaretçilerinize sunmadan önce nasıl görüneceğinden emin olmak için sitenizi bir tarayıcıyla ön izleyebilirsiniz.
6- Yazılımın Sınırlamaları
Genel olarak, yazılımın sınırlamaları dahilinde çalışmak zorundasınız. Bu yüzden sitenize %100 erişim sağlayamayabilirsiniz. Hatta blogger ve wordpress farkları çok fazla tartışılan bir konudur. İki yazılım arasında bile 10’larca fark mevcut.
7- Yazılım Web Sunucunuzda Daha Fazla Kaynak Kullanıyor
CMS ve blog yazılımı, web sunucunuzda daha fazla CPU, RAM ve diğer kaynakları kullanır. Yazılım, her ziyaretçinin yüklediği her sayfayı, değerli hesaplama kaynaklarına dayanarak oluşturmalıdır. Trafiğin yoğun olduğu bir günde, siteniz sadece yavaş olmaz, aynı web sunucusunda barındırılan tüm diğer web sitelerini de yavaşlatabilir. Bu sebeple özellikle torrent ve forum sitelerinde siteye şu an erişim sağlanamıyor ya da çöktü tarzı hataları görmeniz mümkün olucaktır.
8- Site Tasarımını Yeniden Tasarlama Zorluğu
Çevrimiçi Blog Yazılımı ve İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Kullanmanın Artıları ve Eksileri


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

2 yorum:

  1. Benim için yeni bir teknoloji olur bu. Blogu yönetmesi ve yapılandırması çok da kolay değil anladığım kadarıyla. Denemeyi düşünüyorum ama bir yandan da gözüm korkuyor

    YanıtlaSil
  2. normalde güzel ve yapılabilir bir eylem ama güvenlik açıklarını arrtırdığından dolayı ben pek yanaşmıyorum

    YanıtlaSil