27 Eylül 2018 Perşembe

Hosting web barındırıcısı nasıl seçilir?


Hosting web barındırıcısı nasıl seçilir?


Merhaba, bildiğiniz üzere birçok hosting hizmeti sunan şirket bulunuyor. Peki bunca şirket var iken hangisini tercih etmelisiniz? İşte sizlere bu konuda yardımcı olması için bu makaleyi hazırlıyorum. Çoğu webmaster öğrenci olduğu için ücretsiz sunucu aramakta. Bu yüzden onlarında nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatacağım.
Hosting seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli faktör sitenizi tanımanızdır. Kimlere hitap edeceksiniz? Aylık kaç kişinin sitenize girmesini bekliyorsunuz? Ne kadar resim ve video paylaşımı yapacaksınız? Siz bunlara cevap bulun ben de bu sırada Türk mü yoksa Yabancı web sunucusu mu almalıyım? Soruna yanıt vereyim.

Yurt içi ve Yurt dışı hosting avantajları ve dezavantajları
Yurtiçi sunucu alımının avantajları
1- Sitenize sadece yurtiçi insanlar girecek ise sitenize daha hızlı bir şekilde erişim sağlayacaklardır. Site açılma hızınız büyük ölçüde düşecektir.
2- Firma çalışanları ile yüz yüze görüşerek bilgi alabilirsiniz.
3- Anadiliniz Türkçe ise daha iyi iletişim kurarak sorununuza hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.
Yurtiçi sunucu alımının dezavantajları
1- Yurtdışına göre fiyatlar çok yüksektir. 3 hatta 5 kat daha yüksek olan fiyatlardan söz ediyorum.
2- Fiyat, performans olarak sunucular sınıfta kalmaktadır. Çoğu web sunucusu sağlayan firmanın elinde bulunan hosting kalitesi düşüktür.
3- Firma ismini alan web siteleri aslında şirket olmayabilir. Nasıl yani? Kendi deneyimimden anlatmam gerekir ise; seafight isimli bir oyunu ts3 ile sohbet ederek oynarım. Bu oyunda bir 20 yaşında web sunucusu satarak para kazanan bir çocuk ile tanıştım. Aylık geliri yaklaşık 4000 TL olmasına rağmen kendisine ait sunucu bulunmuyor. Sadece web sitesi üzerinden yurtdışında bulunan bir sunucuyu sizlere aracılık yaparak sunuyor. Yani hosting Türkiye’de bile yer almıyor. Bu sebeple alacağınız firmanın gerçek firma olduğuna emin olun. Ayrıca sunucuların nerede yer aldığını da sormayı unutmayın. Yurtdışında yer alıyor ise zaten o firmadan alış yapmanızın bir avantajı yoktur.
4- Sunucuya saldırı geldiği zaman uzun bir süre beklemeniz gerekebilir. 3.madde ile aynı sebeplerden dolayı.
Yurtdışı sunucu alımının avantajları
1- En küçük bir problemde teknik destek alabilirsiniz. Bu büyük firmalarda anında işlem yapılarak gerçekleştirilir.
2- Fiyatları çok düşüktür. Dolar üzerinden olmasına rağmen Türk sunucularına oranla çok daha uygun fiyatlıdır. Özellikle kampanyaları takip ederseniz düşük fiyatlara hosting sahibi olabilirsiniz. Webmaster forumlarında dolaşarak kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.
3- Standart paketlere oran ile çok daha yüksek özelliklere sahip hizmetleri alırsınız. 5gb fiyatına 10gb gibi.
4- Büyük firmaların sunucuları çok iyi kalitelerdedir. Zaten birçoğu silikon vadisinde yer almakta.
5- Tamamen yasal olarak satış yapmaları ve güven vermeleri.
Yurtdışı sunucu alımının dezavantajları
1- Yabancı dil bilginiz yok ise destek alırken sıkıntılar yaşayacaksınız. Google translate yolu ile iletişim kurmanız zor olucaktır.
2- Türkiye üzerinde yer alan sunuculara oranla sayfa açılış hızı yavaş olucaktır. (Siteniz Türkiye kullanıcılarına hitap ediyor ise.)

Ücretsiz Web Hosting Seçiminde dikkat edilmesi gerekenler


1- Reklam
Çoğu ücretsiz web sitesi, web sitenizde reklam yayınlar. Bu, sitenize ücretsiz web alanı ve ilgili hizmetleri sağlama maliyetlerini karşılamak için yapılır. Bazı ana makineler sayfalarınıza bir banner yerleştirmenizi gerektirir, diğerleri sitenizdeki bir sayfa her yüklendiğinde açılan bir pencereyi gösterirken, diğerleri sitenize bir reklam çerçevesi ekler. Reklamsız olan hostingler genel olarak maliyetlerini karşılayamadıkları için kapatılmaktadır. Bu sebeple ne kadar ücretsiz dense de sağlayıcı sizlerden her türlü bir şey talep edecektir. Bu yüzden ücretsiz hosting sağlayıcıları hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızı öneririm. Yoksa sizlerde ileride forum sitelerinde” sitemde isteğim dışımda reklam çıkıyor” tarzı konular açabilirsiniz.
2- Web alanı miktarı
İhtiyaçlarınız için yeterli alan var mı? Sitenizi eninde sonunda genişleteceğinizi düşünüyorsanız, gelecekteki genişlemeyi tahmin etmek isteyebilirsiniz. Çoğu sitesi 5MB’dan az web alanı kullanır. Sayfalarınızdaki resim sayısına bağlı olarak, ses dosyalarına, video kliplere vb. Gereksiniminize bağlı olarak ihtiyaçlarınız değişecektir.
3- FTP erişimi
FTP, insanların web sayfalarını ve diğer dosyaları bilgisayarlarından kendi web bilgisayarına aktarmaları için kullanılan en yaygın yöntemdir, böylece dünyadaki herkes tarafından görülebilir. Bazı ücretsiz barındırma sağlayıcıları, sayfanızı yalnızca kendi çevrimiçi site oluşturucusuyla tasarlamanıza izin verir. Şahsen, önemsiz siteler hariç, FTP erişiminin ihtiyaç olduğunu hissediyorum.
4- Dosya tipi ve boyut sınırlamaları
Bunlara dikkat edin. Bazı ücretsiz ana makineler, yüklediğiniz dosyaların her birinde (200 KB'tan düşük bir dahil olmak üzere) maksimum boyut uygular. Diğer siteler HTML ve GIF / JPG dosyalarına yükleyebileceğiniz dosya türlerini kısıtlar. İhtiyaçlarınız farklıysa, örneğin, kendi programlarınızı sayfalarınıza dağıtmak istiyorsanız, başka bir yere bakmak zorundasınız.
5- Güvenilirlik ve erişim hızı
Bu son derece önemlidir. Birisi sitenizi arama motorlarından bulursa ve buna erişmeye çalışırsa, ancak yavaşlıktan giremez ise, başka bir siteye gidecektir. Yavaş erişim de ziyaretçiler için çok sinir bozucudur.
6- PHP ve / veya Perl
Bir web sitesinin PHP veya Perl erişimi olmadan bile çalışması oldukça mümkündür. Ancak, bunu gerçekten kendiniz yapmak istiyorsanız, bu ücretsiz sağlayıcılardan minimum reklam afişleri ile, PHP veya Perl erişimine ihtiyacınız olacak. PHP veya Perl erişim sağladığını bilmek yeterli değildir: komut dosyalarınızın altında çalıştığı ortam türünü bilmeniz gerekir.
7- Bant genişliği tahsisi
Günümüzde, birçok ücretsiz web barındırıcısı, web sitenizin günlük ve aylık olarak kullanabileceği trafik miktarını sınırlar. Bu, sitenizdeki sayfaların (ve grafik resimlerinin) ziyaretçiler tarafından günde belirli sayıda kez gösterilmesi durumunda, web barındırıcınızın web sitenizi devre dışı bırakacağı (veya belki de size bir fatura göndereceği) anlamına gelir.

Ücretli Ticari Web Host Seçimi


1- Güvenilirlik ve erişim hızı
Web sunucusu güvenilir ve hızlı olmakla kalmaz, çalışma süresini garanti etmelidir. Minimum %99 çalışma süresine sahip olması gereklidir. Ev sahibi, bu rakamın altına düşerse, bir miktar geri ödeme sağlamalıdır. Bu sebeple sunucunuzu seçerken yapacağınız anlaşmaya dikkat edin.
2- Veri Aktarımı (Trafik / Bant Genişliği)
Veri aktarımı (bazen "trafik" veya "bant genişliği" olarak adlandırılır) ziyaretçilerin sitenizde gezindiklerinde karşı tarafa aktarılan bayt miktarıdır.
"Sınırsız bant genişliği" tanıyan herhangi bir ticari web sitesine inanmayın. Ev sahibi bant genişliğini ödemek zorundadır ve çok fazla tüketirseniz, masraflarınızı karşılamayacaktır. Paketin ne kadar trafiğe izin verdiği konusunda her zaman ayrıntılara bakın. Şahsen her zaman, kesin tutar başka bir yerde belirtilse bile (bazen kendi politika beyanlarına gömülmüş olsa bile) “sınırsızlık” tanıyan herhangi bir ev sahibinden uzak duruyorum. Buna örnek vermek gerekir ise; aklınıza internet hizmeti satan firmalar gelsin. Sınırsız adı altında kotası bulunan internet satışı yapmaktadırlar.
Ek olarak, sağlanan bant genişliği her zaman kontrol etmeniz gereken bir şey olsa da inanılmaz derecede büyük miktarlarda bant genişliği vaadiyle gereksiz yere zaman harcamayın. Bir web sitesinin tipik trafik gereksinimleri hakkında kaba bir fikir vermek için, sitelerinde video veya müzik sağlamayan çoğu yeni site, ayda 3 GB'den az bant genişliği kullanır. Siteniz daha iyi bilinir hale geldiğinden, trafik gereksinimleriniz zamanla artacaktır. Bu nedenle, veri aktarım sınırınızı aştığınızda politikalarını da kontrol etmeniz gerekir.
3- Disk alanı
Bant genişliği ile aynı nedenden dolayı, "sınırsız disk alanı" şemaları için de dikkat edin. Birçok yeni sitenin (video veya müzik barındırmayan) 20 MB'den az bir web alanına gereksinimi vardır, bu yüzden 100 GB (veya "sınırsız alan") ile sizi cezbedecek olsa bile sadece fazla ücret ödemenize sebep olucaktır.
4- Teknik Destek
Teknik desteğin 7/24 çalıştığından emin olun. E-posta yoluyla test edin ve yanıt vermenin ne kadar uzun sürdüğünü kontrol edin. Cevapların hızının yanı sıra, teknik olarak yeterli olup olmadıklarını kontrol edin.
5- FTP, PHP, Perl, SSI, .htaccess, SSH, MySQL, Cron
Bir web barındırma hesabı için ödeme yapıyorsanız, bunların hepsine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.
6- SSL (güvenli sunucu)
7- E-posta, Otomatik Yanıtlayıcılar, POP3, Posta Yönlendirme
Kendi siteniz varsa, muhtemelen kendi alan adınızda, sales@alanadiniz.com gibi e-posta adreslerine sahip olmak isteyeceksiniz. Ev sahibi, alan adınızda istediğiniz e-posta adreslerini ayarlamanıza izin veriyor mu? Mevcut e-posta adresinize yönlendirilebilir veya web barındırma hesabınızın kendisinde bir posta kutusuna yerleştirilebilir mi?
8- Kontrol Paneli
Buna farklı ana bilgisayarlar tarafından çeşitli isimler verilir, esasen web hesabınızın farklı yönlerini kendiniz yönetmenize izin verir. Genellikle ve en azından, e-posta adreslerinizi ekleme, silme ve yönetme gibi işlemleri yapmanıza ve hesabınızın şifrelerini değiştirmenize izin vermelidir.
9- Birden Çok Alan Barındırma ve Alt Alan Adları
Web alanı satmayı düşünen veya hesabınızda barındırılan birden fazla alan adı veya alt alan adına sahip olanlar için, bunu sağlayıp sağlamadıklarını ve bunun için ödeme yaptıkları tutarı (ve bir kerelik veya aylık bir ücret olup olmadığını) öğrenmelisiniz.
10- Web Sunucusu ve İşletim Sistemi
Genel olarak, çoğu insan Unix tabanlı bir sistem (Linux, FreeBSD veya OpenBSD gibi) sunan ve Apache web sunucusunu çalıştıran bir web host'a kaydolmak isteyecektir. Web tabanlı yazılımların çoğu, web sitenizin böyle bir sistem üzerinde çalıştığını varsayar ve genellikle daha az uyumluluk sorunu yaşarsınız. Ayrıca, bu tür sistemlerin yapılandırılmasında İnternet'te birçok rehber mevcuttur.
11- Fiyat
Fiyat – performans ilişkisine dikkat etmenizi tavsiye ederim. Fiyatının yüksek olması iyi olduğu anlamına gelmez. Maalesef bu düşünce çoğu insanın satın alma davranışlarını kontrol etmeye devam ediyor.
12- Aylık / Yıllık Ödeme Planları
Şu anki kişisel tercihim, güvenilirlik ve dürüstlüklerinden emin oluncaya kadar tüm yeni web sunucularıyla aylık olarak ödeme yapmaktır.
13- İnsanların yorumları
Başkalarının web barındırma hakkında neler söylediğine bir göz atmalısınız.

Hosting web barındırıcısı nasıl seçilir?

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

9 yorum:

 1. bende 1-2 yıldır tükiyeeki bir firmanın sunucu ve hostinglerini kullanıyorum ilk başta memnundum ama bu aralar memnun değilim pek. dediğiniz gibi türkçe konuşarak sornları rahat hallediyoruz ama aklım yurtdışı hostinge de gitmiyor değil. ama kurdan dolayı ona da cesaret edemiyorum pek.

  YanıtlaSil
 2. bu konuda pro kullanıcılar için özel bir tavsiyem olacak. pingdom servisi ile hosting alacağınız firmayı kullanan bir siteyi takibe alın, 1 hafta falan. sitenin çöktüğü zamanları bu servis teker teker tutuyor ve sitenin uptime oranı 99'un altındaysa o firmadan hosting almayın derim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bir yöntem. Ben de tavsiye ederim. Bazı hosting firmaları gerçekçi olmayan vaatlerle sonradan hayal kırıklığı yaratabiliyor. Bunu önlemiş olurusnuz.

   Sil
 3. Ben hiç bir zaman yabancı hostingleri kullanmadım hep türkiyeden kulladığım bir firma var ve hep güvenilirdir. Fiyatlar konusunda belki biraz pahalıdır ama benim mantığıma göre yabancı kazanacağına benim toprağım kazansın o yüzden hep türk firmaları tercih ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. türkiyedeki hostingler zaten daha ucuz oluyor. dolar kurundan hesaplayınca yabancı hosting almak mantıklı değil.

   Sil
 4. Hosting için ben hiçbir zaman yurtiçini tavsiye etmem. Şu ana kadar 20-25 farklı Türk firmasıyla hosting babında çalışmışımdır. Yani 2-3 tanesinde sorun çıkmamıştı ancak çoğu ya vasat ya da vasatın altında berbat sorunlar çıkardı. Bu yüzden ben gider reseller alırım ya da vps alırım ama yurt dışı alırım.

  YanıtlaSil
 5. türk firmaları, satışı yapamana kadar ilgililer.
  ama yurtdışı firmaları öyle değil, en ufak sorunda dahi destek için 7/24 bekliyorlar.

  YanıtlaSil
 6. Günümüzde hosting firmaları çoğalmakta fakat bunların arasında kendini kanıtlamış firmaları tercih etmek sitelerimiz için kusursuz olacaktır.

  YanıtlaSil
 7. bildiğiniz üzere google ve amazon bu işe yavaş yavaş girmeye başladı. amazonda kullanım miktarına göre ücretlendirilmiş hostingler şu an için oldukça uygun ve güvenli duruyor. sonunda web dünyasında güzel şeyler de oluyor.

  YanıtlaSil