7 Eylül 2018 Cuma

Makalelerinizi başka kaynaklarda paylaşmanın artıları ve eksileri


Makalelerinizi başka kaynaklarda paylaşmanın artıları ve eksileri


Birkaç yıl önce, diğer web sitelerinin makalelerinizi yayınlamasına izin vermenin ne kadar faydalı olduğuna dair bir makale okudum. Siteniz için ücretsiz tanıtım aldığınız ve sitenize yönlendiren bağlantıların sizin faydanıza olduğuna dair bir makale yazılmıştı. Ayrıca bu paylaşılan siteler aracılığı ile makalenin dahada çoğalacağı ve sitemizin hitinin büyük ölçüde artacağı yazıyordu. Bu doğrultuda sitelerimden telif hakkını kaldırdım ve makalelerin yayınlanmasına dair izin verdim. Bu makalede sizlere o dönemde deneyimlediğim bilgileri aktaracağım. Sizce makalenin başkaları tarafından paylaşılması bize bir kazanç getirir mi?


Makalelerinizi paylaşmanın yararları


Makalelerinizi paylaşmanın birçok faydası olduğunu inkâr etmiyorum. Sonuç olarak bunları kendim test ettiğim için yararlarını kanıtlamış bulunuyorum.
1- Marka, isim bilinirliğinin artması.
Makaleleriniz, web ‘deki çok sayıda web sitesi ve haber bültenleri tarafından yayınlandığında, adınız veya şirketinizin adı, bu makalelerin yanlarında yer alırsa, (ya da şirketinizin) adının iyi bilinmesi büyük bir olasılıktır. Sitenize girmeseler bile isim akıllarında yer edinecektir. Bu nedenle, ziyaretçiler ilgili makaleleri okurken sık sık isminizle karşılaşırlarsa, akıllarında site isminiz otorite kazanacaktır. Bir dahaki sefere makaleleriniz ile karşılaştıklarında, daha yüksek bir saygı duymaları daha olasıdır.
2- Sitenizin ziyaretçisinin, hitinin artması.
Geçmiş dönemlerde, makalelerimin başka sitelerde paylaşılmasına izin verdiğimde, ziyaretçiler bu makaleleri diğer sitelerde okuduktan sonra sitemize ulaşarak, kendileriyle ilgili daha fazla makale bulmayı umuyorlardı. Bu sebeple paylaşılan makaleler sizin makalenizin linkini veya ismini içermelidir. Aksi halde makale sahibi bilinmeyeceği için sitenize bir avantajı olmayacaktır.
3- Google'daki sayfa sıralamanızı artırma.
Google, bir sitenin önemini çeşitli faktörlere göre sıralar. Buna seo, arama motoru optimizasyonu ismi verilmektedir. Sitenize sağlanan bu linklere ise backlink adı verilir. Verilen linkler yani backlinkleri sayesinde google gözünde otorite kazanırsınız. Bu sayede arama motorlarında üst sıraya çıkarsınız. Makaleniz birçok site tarafından yayınlanıyorsa, sitenize yönlendiren bağlantıların sayısı da artacaktır.

Makalelerinizi paylaşmanın zararları


Eğer her şey yukarıda göründüğü kadar pembe ise, neden makalelerini daha fazla insan ile paylaşmıyorsun? Elbette, makalenizi paylaşmanın dezavantajları da var.
1-Makalenin güncelliğini kaybetmesi.
Makaleniz statik olmayan ve asla değişmeyen bir konuyla ilgilenmediği sürece, makalenizin yıllar geçtikçe güncel olmaması sorunuyla karşı karşıya kalacaksınız. Ne yazık ki, makalenizi başka sitelere gönderirken, genellikle bir başkasının web sitesinde barındırıldığı için makaleniz üzerinde kontrolü kaybedersiniz. Aslında, başka sitelerin makalenizi yayınlamasını sağlama konusunda özellikle başarılıysanız, makaleniz İnternet'teki yüzlerce web sitesinde olabilir. Onu güncellemek için makaleyi düzenleme özgürlüğüne artık sahip değilsiniz. Eskime sorunu, marka bilinirliğinin artması yerine, itibarınıza zarar verebilir, çünkü eskimiş olduğu zaman bu makaleyi okuyan kişiler sizin bilgisiz olduğunuzu düşünebilir. Bu sebeple güncelliğini kaybetmeyecek olan makaleleri başka sitelerde paylaşmanızı öneriyorum.


2- Yetkisiz değişiklikler
Makaleleri paylaşırken karşılaştığım bir başka sorun da makalenizi yayınlayan web yöneticilerinin, yayınladığınız lisansta açıkça yasaklamış olsanız bile, makalenizi düzenleme hakkına sahip olduklarını düşünmeleridir. Makalenizde daha fazla reklam gösterebilecekleri şekilde düzenleyebilirler veya makalenizdeki bağlantıları, başka bağlantı kuruluşlarına yönlendirmek üzere değiştirebilirler.
Web yöneticilerinin kendilerine gönderilen makaleleri kötüye kullandıkları yolların listesi çok uzun. Bunun ışığında, makalelerinizi paylaşmak basit bir gönderme ve unutulma süreci değildir. Makalelerinize neler olduğunu izlemeli, tekrarlayıcı web yöneticileriyle ve benzerleriyle iletişim halinde olmalısınız. Lisanslı yeniden yayınlanabilir makalelerinizden birini elde eden bazı web yöneticileri, sitenizin geri kalanında yer alan telif hakkı ve lisans bildirimlerini okumaktan rahatsız olmaz ve sitelerinde yayınlanmak üzere diğer makalelerinizi toplar.
3-Gelir azalması.
Makaleleriniz sitenizin ana içeriğiyse bu makalelerden gelir elde edersiniz. Diğer sitelerin makalenizi yayınlamasına izin verir iseniz bu kişilerin bu makale üzerinden gelir elde etmesine olanak sağlarsınız. Dolayısı ile sitelerde yayınlanan aynı makale sizin gelirinizi azaltacaktır. Bu sebeple ben 1000 kelime civarında bir makale yazarak bu makaleyi ücretsiz olarak site sahipleri ile paylaşmanızı tavsiye ederim. Bu sayede hem onlar gelir elde eder. Hem de siz backlink almış olursunuz. Bunun dışında çalıntı içerik muamelesi de yememiş olursunuz.
4- Yinelenen içerik sorunları.
Aynı makaleyi birden fazla konuma yerleştirmek, aynı içeriğin farklı web adreslerinde göründüğü için yinelenen içerik sorununu yaratır. Hepsi aynı içeriğe sahip olduğundan, bazı arama motorları yalnızca ana makaleyi içeren bir siteyi listelemeye çalışır. Bu sebeple sadece sizin sitenizin listeleneceğinin bir garantisi bulunmamakta. Makaleyi paylaştığınız site 1.sırada yer alabilir.
İçeriği, yasal sitelerden izinsiz olarak alan sitelerin bile, orijinal sitelere göre daha üst sırada olduğu zamanlar oluyor. Çünkü kendi siteleri ana siteden daha çabuk index alabildiği için site orijinal ana makalenin kaynağı olarak görülüp 1.sırada yer alabiliyor.
5- Spam ile ilişkilendirme.
Makaleyi verdiğiniz kişi içeriği spam hedefi haline gelen bir bülten üzerinde yayınlar ise makale spam damgası yiyecektir. Bu doğrultuda aynı makale sizde de yer aldığı için sizin sitenizde spam siteler arasına gireceği için büyük ölçüde sıra düşüşü olucaktır.
Sonuç olarak makalenizi başka bir kaynakta paylaşmadan önce avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum ve kendi sitenizde paylaştığınız bir makaleyi sitelere vermek yerine özgün bir biçimde yazmış olduğunuz ve siteniz üzerinde daha önce paylaşmadığınız bir makaleyi vermenizi tavsiye ederim. Ayrıca kesinlikle 100 lerce siteye aynı makaleyi vermeyin. 5 adet site üzerinde makaleyi paylaşmanız yeterli olucaktır.

Makalelerinizi başka kaynaklarda paylaşmak

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

7 yorum:

 1. Google'daki sayfa sıralamanızı artırma maddesindeki anlattığınız özellik için yazının orjinali nasıl ayırt ediliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,makaleyi ilk olarak indexleten kişi makalenin sahibidir. Ayrıca makale üzerinden sizin sitenizi link aracılığı ile kaynak olarak gösterecekler. Bu sayede google sizin makalenizi üst sıralara çıkaracak. Backlink çalışmaları ile aynı mantıkta düşünebilirsiniz.

   Sil
 2. Ortak kullanım ile yazılarımdan elde edeceğim gelirin azalacağını düşündüğümden paylaşmayı pek terih etmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yüzden ortak kullanımdan ziyade kendi sitenizde paylaşmayacağınız, özel olarak hazırlamış olduğunuz makaleyi paylaşmanızı tavsiye ediyorum.

   Sil
 3. mümkün olduğunda kaçınılması gereken hareketlerden birisi. azı karar çoğu karar diyebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum. Makaleyi başkaları ile paylaşarak reklam yapmak yerine, zaman harcadığım kendi sitemde paylaşmadığım bir makaleyi reklam olarak kullanmayı tercih ederim.

   Sil
 4. Kesinlikle katılıyorum. Reklam olarak kendi sitemizde olmayan bir makaleyi paylaşmak daha yararlı olacaktır.

  YanıtlaSil