11 Eylül 2018 Salı

Sitenizden para kazanın


Sitenizden para kazanın


Para kazanmak, birçok insanın kendi web sitelerini oluşturmasının temel nedenlerinden biridir. Birçok insan bununla hata yapar ve asla para kazanmaz ya da hiç ödenmeyecek kadar küçük rakamlar kazanırlar. Bunu açıklamaya başlamadan önce, bu makalenin bir web sitesinden para kazanmakla ilgili olduğunu anlamalısınız. Çevrimiçi mağaza nasıl oluşturulmaz. Zaten Web’de bir şey satıyorsanız veya siteniz bir ürün satarsa, gelirinizi bundan alırsınız ve bu diğer teknikleri denemek iyi bir fikir değildir.


Sitenizden para kazanmak için bazı reklamlara ihtiyacınız olacak. Size reklam vermekten bahsetmeden önce, çoğu insanın siteden para kazanmaya çalışma konusunda hangi konuda yanlış yaptığını anlatacağım. İnternette bunu yapan yüzlerce site var ve bunu geçmişte yaptım. Genellikle yanlış giden siteler gerçek içerik barındırmayan kişisel sitelerdir. Kişi hakkında biraz bilgi bulacaksınız ve geri kalanı afiş reklamlar, Amazon.com arama kutuları ve açılır pencerelerdir. Bu şekilde para kazanmanın hiçbir yolu yoktur (insanlar sitenizi ziyaret ederken mutsuz oluyor ve mutsuz oluyor), muhtemelen tüm ilanların yüklenmesinden önce ayrılacaklardır.
Web sitenizden para kazanmak için birkaç, yüksek hedefli reklam verenler ve kullanıcıların ziyaret etmek isteyeceği bir siteniz olmalıdır. Çok fazla ziyaretçiye sahip olmak zorunda değilsiniz, ancak daha fazla ziyaretçi, daha fazla para getirecektir. Sahip olduğunuz şey, insanların ilgisini çekecek bir konu olmalıdır. Bu sebeple 1.önceliğiniz içeriklerinizin kalitesi olmalıdır. Bu sebeple doğrudan kaliteli özgün makale nasıl yazılır? Bunu öğrenmeniz gerekiyor.
Siteniz için reklam verenleri almanın iki yolu vardır. Banner reklamlar ve bağlı programlar olabilir. Banner reklamlar Web’de oldukça yaygındır ve sitenize koymanız çok kolaydır. İki tür vardır: tıklama başına ödeme (TBM) ve görüntüleme başına ödeme (BGBM). Tıklama başına ödeme, bir kullanıcı banner'ı tıkladığında size para ödeyecektir. Ödeme başına ödeme, bir kullanıcının tarayıcısına her yüklendiğinde size ödeme yapar. İzleme başına ödeme yapmanın size çok daha fazla para kazandıracağı açıktır, ancak maalesef yalnızca büyük sitelerde kullanılabilir. Çünkü düşük hit sahibi bir site maalesef görüntülenme sayısı üzerinden çok düşük gelir elde edecektir. Tıklama başına ödeme reklamları size çok fazla para getirmeyecektir, ancak iyi hedeflenmiş reklamları alabilmeniz için çok fazla tıklama almanız gerekir. Son zamanlarda, birçok reklam veren, işlem başına ödeme (EBM) bannerlarını kullanmaya başlıyor.
Bağlı kuruluş programları genellikle bir ürünün veya bir ürün yelpazesinin sitenizde reklamını yaptığınız yerlerdir (bir Amazon.com arama kutusu gibi). Daha sonra, yaptığınız satışların yüzdesi size ödenecektir. Bu, bannerlardan çok daha fazla kazanacağınızdan emin olabilirsiniz. Ama dediğim gibi bu tarz reklamlar için yüksek hit sayısına sahip olmanız gerekiyor. Küçük ziyaretçiler ile bu yol ile kazanç elde etmeniz zor olucaktır. Bu sebeple web sitesinden para kazanmak istiyor iseniz başlangıç için google adsense reklamları uygun olucaktır. Hem TBM hemde BGBM üzerinden ücret elde etme imkanını sizlere sunmakta. Google adsense nasıl alınır? Öğrenmek istiyor iseniz Sitem googleadsense tarafından kabul edilmedi isimli makaleme göz atmanızı öneririm. Sizlere tüm detayları ile birlikte adsense onayını almayı anlattım.
Aslında iyi bir miktar para kazanmak için reklamlarınızı hedeflemeniz ve yalnızca birkaç reklam verene sahip olmanız gerekir. Reklamlarınızı hedefleyerek, sitenizle ilgili reklam verenlerin olması gerekir. Örneğin, bir bilgisayar yazılımı sitesinde Microsoft'un reklamını yapmak veya Amazon.com'da uygun kitaplara bağlantı vermek gibi. Özellikle amazon yurtdışında çok fazla kullanılmakta. Ülkemize geldiğinde birçok kişi amazon reklamları ile yüksek kazanç elde edebilecek. Şu an bile kazanan birçok kişi var ancak ülkemize amazon mağazası açıldığı zaman insanlarımız çok daha fazla güvenecek ve alım yapmak isteyecektir. Ya da örneğin bir film siteniz var. Beyazperde gibi bu tarz bir sitede yeni vizyona girecek bir filmin fragmanını, afişini yayınlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Bu kazanç ücretlerinin açıklanması yasak olduğu için maalesef sizlere söyleyemiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki ilk 100 de bulunan bir site büyük reklamlarda 10.000 TL’den başlayan rakamları elde edebiliyor. Banner şirketleri sitenize bakacak ve sizin için reklamları hedefleyecektir. Minimum ödeme yapabilecekleri (genellikle 25 TL) birkaç reklam vereniniz olmalıdır. Bu tutara ulaşmazsanız ödeme almayacaksınız, bu yüzden ödeme aldığınızdan emin olmak için birkaçına konsantre olmalısınız. Fazla reklam veren ile çalışmak sizi zarara sokabilir. Bu yüzden maksimum 3 adet yeterli olucaktır. Bu reklamları ülkemizde genelde ajanslar sağlıyor. Komisyon Kavşağı gibi bazı şirketler, birçok reklam verenden kazanabileceğiniz bir ajans olarak çalışır ve tüm paralar tek bir hesapta toplanır ve bu da çok faydalıdır.
Sadece sitenizden çok para kazanmanın pek mümkün olmadığını unutmayın. Geliriniz web barındırma maliyetlerini karşılayabilir, ancak siteniz çok popüler olmadıkça veya bir ürün satmıyorsanız, elde edeceğiniz gelir geçiminizi sağlamak için yeterli olmayacaktır. Bu sebeple sürekli para kazanmam lazım, bunu iş olarak yapıcam diye kendinizi fazla zorlamayın. Çünkü bu sektörde yükselmek için ya ilk olmanız gerekiyor ya da bol miktarda reklam vermeniz gerekiyor. Örneğin onedio sitesi testleri ile ne kadar ün sahibi olsa da ana kitlesini reklam ve tanıtımlar sayesinde elde etmiştir.
Son olarak gerçekten internet üzerinden bir web sitesi ile kazanç elde etmek istiyor iseniz bunu onedio tarzı çok fazla konu içeren bir site ile yapmaya çalışmayın. Forum sitelerinde sürekli bol miktarda içerik bulunan siteleri görüyorum. Hepsi maksimum 2 yıl sonunda kapatılıyor. Çünkü bilinen bir şirketi reklam yapmadan, para harcamadan geçmeniz mümkün olmayacaktır. Ayrıca kişisel kendi isminizle açtığınız bir blog sitesi üzerinden de ülkemizde kazanç elde edemezsiniz. Geçmişte blogger olanlar, şu an youtube üzerinden para kazanmaya çalışıyor. Çünkü çoğu iyi yerlere gelemedi. Bunun en büyük nedeni ülkemizde google adsense reklamlarının çok düşük ücretleri vermesi. Size tavsiyem standart olucak ama İngilizce bir site açmanız yönünde olucaktır. Yurtdışında TBM oranları daha yüksek ve çok daha fazla hit elde etme şansınız oluyor. Ya da daha önce yapılmamış bir fikir konusunda web sitesi sahibi olmanız gerekiyor. Örneğin yemeksepeti, şikayetvar gibi projeler ile iyi yerlere gelerek zengin kesime adınızı yazdırabilirsiniz.

Sitenizden para kazanın

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

1 yorum:

  1. Trump görseli çok iyi olmuş. Hakkaten güzel güldüm. Web sitesinden para kazanmak için güzel bilgiler. Ayrıca diğer makalelere bağlıyor. Arşiv olarak sakladım ve tekrar okuacağım.

    YanıtlaSil