3 Eylül 2018 Pazartesi

Ücretsiz seo araçları


Ücretsiz seo araçları


Arama motoru optimizasyonu, web sitenizin organik arama sıralamasını iyileştirmek ve içeriğinizi anlamlı yollarla genişletmek için içerik oluşturmak için yeni yollar bulmak için sürekli çaba göstermektir. Ücretsiz trafik? Kim bunu istemiyor?
Pek çok insan SEO'yu, kendi dijital pazarlama stratejisinden sıyrılan kendi işi gibi konuşuyor. Çoğu zaman, yeni müşterilerden, web sitelerini taşırken veya yeni bir siteyi başlatırken SEO'larını iyileştirmek isteyen müşterilerden haber alırız. Web sitenizi belli aralıklar ile izlemiyor iseniz zaman içerisinde problemler çıkabilmektedir. Bu yüzden sizler için ücretsiz seo araçlarını derledim. Sizde artık seo uzmanlarına yüzlerce tl ücret ödemeden kendiniz sitelerinizi analiz edebilirsiniz. Her seferinde bir denetleme yaparak, en önemli sayfalarınızın nasıl sıralandığını, web sitesi hatalarında artış olursa ve organik arama trafiğinizin ne kadar iyi eğilim gösterdiğini görebilirsiniz.


Google Analytics


Bu araç her web sitesi için bir zorunluluktur. En değerli SEO verileri, ziyaretçilerinizi ve sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olan verilerdir. Hiçbir ücretsiz araç, Google Analytics gibi verileri tam olarak sunmaz ve en önemli olanı (alt satır) anlamanıza yardımcı olacak verileri size detaylı olarak sunamaz. Google Analytics, organik trafiğinizi anlamak için en iyi araçtır. Organik trafik performansınızı izlemek için kullanabilir ve geçmiş performansla karşılaştırmanıza olanak tanır. Trafiğinizde büyük farklar fark ettiğinizde, değişikliklere neyin neden olduğunu öğrenmek için büyük olasılıkla başka bir araca geçmek isteyeceksiniz. Artıları ve eksileri konuşalım. Google Analytics, web siteniz hakkında toplanmış, geçmişe ait, toplanan verileri, insanların oraya nasıl gittiğini ve sitenizde insanların neler yaptığını size verir. Diğer çoğu araç örneklere ve tahminlere dayanacak ve size son bölümünü vermeyecek, 'organik trafiğiniz sitenizde nasıl gerçekleşti?' Google Analytics, bir ekspertiz söz konusu olduğunda, ziyaretçilerinizle ilgili granüller anahtar kelime verilerini ve oraya nasıl ulaştıklarını bize gösterirdi. Ancak, bu tür bir ayrıntı, oturumlara eklenen anahtar kelimeler Google Analytics’te artık sağlanamamaktadır.

Google Search Console


Google Search Console, sitenizin aramada nasıl görüneceğini görselleştirmenize yardımcı olan ve farklı görünüm öğelerini nasıl etkileyeceğinizi öğreten bir araçtır. Bu araç, en son yapılan arama sorgularınız, sayfalarınız, ülkeler, cihazlar ve son 90 gün içindeki diğer verileri kullanarak veri çekmenize olanak tanır. Ayrıca, web sitesi taramalarından kaynaklanan farklı hatalar hakkında bilgi verebilir ve farklı html geliştirmeleri önerir.
Google Search Console verileri, Google Analytics ara yüzünün içinde de mevcuttur, ancak bu, anahtar kelimeleri kullanıcılara bağlama sorununu sihirli bir şekilde düzeltmeyi beklemez. Genel bilgiler alabiliriz, ancak yine de hangi anahtar kelimelerin dönüşümlere yol açtığını göremiyoruz.

Bing Web Yöneticisi Araçları (BWT)


Çoğu zaman, Google Search Console ‘un göz ardı edilen erkek kardeşi Bing Web Yöneticisi Araçları, sitenizin Bing ’de nasıl çalıştığına ilişkin sekmeleri tutmanın harika bir yoludur. Bu, İnternet’in arama trafiğinin%20’den fazlasına ev sahipliği yapar.  Ayrıca, tarama, dizine ekleme, sayfa içi anahtar kelime optimizasyonu ve Google'daki performansınızı etkileyebilecek diğer öğeler hakkında bilgi sağlayarak Bing ‘in ötesindeki avantajları da sunar.

SEMRush


Yakın sekmeleri tutmak istediğiniz belirli anahtar kelimeler var mı? SEMRush, kendi organik aralığınızı 10'a kadar anahtar kelime için izlemenizi sağlayan ve bu anahtar kelimeleri rakiplerinize göre karşılaştırmanıza olanak tanıyan ücretsiz arabiriminde bir Konum İzleme aracına sahiptir.


Google Veri Stüdyosu


Google'ın bu yeni ve ücretsiz raporlama aracı, harika raporlar oluşturmanıza ve paylaşmanıza olanak tanır. Data Studio'yla ilgili en yararlı şeylerden biri, birçok farklı kaynaktan veri toplayabilmeniz ve bu sayede tüm SEO raporlama ihtiyaçlarınız için tek noktadan alışveriş yapabilmeniz.

Screaming Frog’s SEO Spider Tool


Her URL'de kritik verileri alabilirsiniz. Ücretsiz sürümle 500 sayfaya kadar gezinme yapabilmek için Örümcek Aracı'nı kullanabilirsiniz. Hangi sayfaların yinelenen başlık etiketlerine sahip olduğunu ve sayfanızın içeriğini taramaya yardımcı olacak önemli etiketleri kaçırdığınızı bildirir. Spam kontrolü için gerekli olan seo araçlarından birisidir.

Google Trends


Google trends, ücretsiz seo aracı her webmasterın kullanması gereken bir araçtır. Özellikle sitelerinize hit çekmek istiyor iseniz kesinlikle gündemde ki konuları takipte olmalısınız. Rakibinizin satranç oyununda gelecekteki hareketlerini doğru olarak tahmin etmek zafer için gereken bir şarttır. Aynı olay sektördeki pazarlamacılar için de söylenebilir. Pazarınızın nereye gittiğini bilmek, pazarlamacılara büyük avantaj sağlar. Google trends, farklı konular, arama terimleri ve varlıklar için arama hacmindeki değişiklikleri gösterir. Bu araca hâkim olmak içeriğinizi güncel tutabilir ve tabiki diğer site sahiplerinin önüne geçmenize olanak sağlar. Arama pazarlaması için, arama sorgusu davranışındaki değişiklikleri analiz etmek iyi bir fikirdir. Gündelik blogcular bile, hangi konuların trend olduğunu anlayarak sonuçlarını geliştirebilirler.

Google Keyword Planner


Google Anahtar Kelime planlayıcı, anahtar kelime araştırma araçlarının temelidir. Örneği seo araçları yazdığınızda program karşınıza çeşitli etiketler sunmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra size anahtar kelimelerin arama hacimlerini de göstermektedir. Bu sayede kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Moz Keyword Explorer


Moz, kullanıcı dostu pazarlama araçları paketidir. Bu araç hakkında çok fazla şey duyuyorsunuz çünkü bu ücretsiz SEO aracıyla çok şey yapabilirsiniz. Anahtar Kelime Gezgini, anahtar kelimelerinize öncelik vermenize yardımcı olacaktır. Aylık bir arama hacmi ve bu anahtar kelime için rekabetin gücü ile her bir anahtar kelimenin fırsat maliyetini hesaplamaya çalışan bir öncelik metriği kullanır.

Keywordtool.io


Bu araca özgü bir özellik, Google, YouTube, Bing, Amazon ve App Store anahtar kelimelerini kullanabilmenizdir. Keywordtool.io özellikle, düşük arama hacmi nedeniyle Google Anahtar Kelime Planlayıcı'da görünmeyen uzun kuyruklu anahtar kelimeler için kullanışlıdır. Bu araçla ilgili başka bir özellik de yeni içerik fikirleri oluşturmanıza yardımcı olacak soru formunda gelen arama sorgularını filtreleyebilirsiniz. Özellikle sitelerinize küçük sayıda takipçileri çekebilmeniz için çok yararlı olucaktır. Seo etiket planlamasında çoğu site ilk başta yüksek arama hacimlerine hitap ediyor. Bu yüzden çoğu başarılı olamıyor. Ancak düşük kelimelere yoğunlaşır iseniz siteniz çok daha çabuk büyüme gösterecektir. Sonuçta “damlaya damlaya, göl olur.”

Wayback Machine


Bu araç internetin en eksiksiz tarihsel arşivi. Bir web sitesinin nasıl görüneceğini görmek için izin verir. Dolayısıyla, bir sayfa 6 ay boyunca organik sıralamasında düşmeye başlarsa, bu aracı eskiden sayfada bulunan eski içeriği görmek için kullanabilirsiniz!

Google & Bing Search Engines


Google ve Bing arama motorları aslında çok kullanışlı SEO araçlarıdır. Arama motoru işlevselliği uzmanlığı SEO'nun bir parçasıdır. Bazı arama sihirbazıyla, yinelenen içeriği inceleyebilir, içerik kazıyıcılarını bulabilir, anahtar kelime sıralamasını kontrol edebilir, SERP listelerini analiz edebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz! Ayrıca Endeksleme sorunlarınız olup olmadığını öğrenmenin en hızlı yolu, Google veya Bing’in site arama işlevini kullanmaktır.

Screaming Frog’s Spider Tool


Çığlık Kurbağanın Örümcek Aracı, sayfa içi içeriğinizle ilgili sorunları bulmak için harika bir araç olmakla kalmıyor, aynı zamanda teknik sorunların bir listesini almanıza olanak sağlıyor. 404 hatası veya uzun yönlendirme zincirleriyle bağlantıları tanımlamaya yardımcı olabilir, robots.txt dosyanız tarafından engellenen URL'leri bulabilir ve XML site haritası oluşturmanıza yardımcı olabilir. En iyi yanı, bunların bir listesini ihraç edip bunları bir geliştiriciye teslim edebilmek ve onunla başa çıkabilmenizdir! Bunu okuyan tüm geliştiriciler için özür dilerim. Artık webmasterlar taktiklerinizi öğrenmiş bulunuyor.

GTMetrix


Sayfanızın yükleme hızının ne kadar hızlı olduğunu yönetebilmek, büyük ölçüde SEO’yu ve UX’i etkileyebilir. GTMetrix, bir sayfanın yükleme hızını incelemek ve iyileştirme fırsatlarını teşhis etmek için kullanılan bir araçtır. Bu sayede web sitenizi nasıl daha da hızlandırabilirsiniz. Hız performansını rakiplere göre bile karşılaştırabilirsiniz! Pek çok sayfa hızı test aracı mevcuttur, ancak GTMetrix, kullanıcı dostu ve kullanıcı dostu arasındaki denge nedeniyle bir ofis favorisidir. Yararlı bulabileceğiniz diğer araçlar: Pingdom ve Google PageSpeed ​​Insights.

Builtwith


Siteyi oluşturmak için hangi teknolojinin kullanıldığını size söyleyen bir web sitesi profil aracıdır. Sitede hangi analizlerin uygulandığı ve çok daha fazlası! SEO istemci işi yapanlar için harika bir araçtır. Ayrıca hızlı kontrolü tercih edenler için bir Chrome Uzantısı var.

Structured Data Testing Tool (SDTT)


Google'ın bu sonraki aracı, sayfa şema kodunu ve ayrıca test şema işaretlemelerini incelemek için kullanıcı dostu bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken, işaretleme veya web sitesi URL'sini sağlamak ve devam etmektir!

Redirect Path


Yönlendirme Yolu, HTTP üstbilgisini keşfetmenize ve hataları yeniden yönlendirmenize yardımcı olan ücretsiz bir Google Chrome uzantısıdır. Böylece, sorunları gidermek yerine, sorunları düzeltmek için daha fazla zaman harcayabilirsiniz.


Moz Open Site Explorer (OSE) & MozBar


Moz Open Site Explorer, bağlantı eşitliğini yaklaşık olarak destekleyen yararlı metriklere sahip bir backlink analiz aracıdır. Alan Aracınızı rakiplerinizle karşılaştırmak ve web sitenize giden harici bağlantıların sayısını bulmak için bu aracı kolayca kullanabilirsiniz. MozBar, Moz'un bulunduğunuz sayfanın temel özelliklerini hızlıca almanızı sağlayan bir tarayıcı araç çubuğudur.

Xenu’s Link Sleuth


Xenu, web sitenizde kırık bağlantılar bulmanıza yardımcı olan basit bir iç bağlantı kontrol aracıdır.

CopyScape


CopyScape girdiğiniz url üzerinde bulunan içeriğin paylaşıldığı diğer siteleri size gösterir. Bu sayede içeriklerinizin kim tarafından kopyalandığını öğrenebilirsiniz.

Yukarıda sizlere en iyi ücretsiz seo araçlarını paylaştım. Bunların dışında seo uzmanlarının kullandığı çeşitli seo araçları var. Ancak gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ücret ödemek program sayısını 4 taneden 2 taneye düşürür. Ya da 1 site yerine 2 siteyi kontrol etmenize olanak sağlar. Şuan için seo uzmanı olmayı düşünmüyor iseniz bu ücretsiz seo araçları sizlere fazlası ile yetecektir.

WmaraciWmaraci üzerinde hesabı olan KomanBeğrek isimli kişinin isteği üzerine eklenmiştir. Listede bulunan diğer sitelerin aksine wmaraci forum niteliği taşımaktadır. Forum üzerinden seo üzerinde araştırmalar yapıp bilgi sahibi olacağınız gibi ek olarak site üzerinde üst kısımda yer alan araçlar sayesinde webmaster araçlarını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Forum sayfasında; site analiz aracı, seo analiz aracı, whois, sıra bulucu, html kod şifreleyici, MD5- SHA1 şifre oluşturucu, meta tag oluşturucu, meta tag gösterici, google ban kontrol, site hız testi, kırık link kontrolü, class c ıp kontrolü, ıp who is sorgulama, site parasal değeri, link çıkartıcı, ıp class sorgulama, site http bilgisi, sunucu tarama ve sonek ekleme aracı gibi webmasterın işine yarayacak eklentiler bulunmaktadır. Buna ek site kendi bünyesinde yine araçlar bölümünde, diğer araçlar seçeneği altında çekiliş aracı, kdv hesaplama aracı, döviz hesaplama, coin hesaplama, tarayıcı detayları, ideal kilo hesaplama aracı, güncel döviz kurları, güncel coin borsası ve güçlü şifre oluşturma aracı gibi elinizin altında her an bulunması gereken web araçlarını bünyesinde bulunduruyor. Ayrıca benim favori web master forumum olduğunu da söylemeden geçmek istemiyorum.

Ücretsiz seo programları

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

9 yorum:

 1. Birçok aracın faydası oluyor . Sadece hit çekmek adına riskli araçları kullanmamanızı tavsiye ederim. Gerçek olmayan hitler ters tepebiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KEsinlikle hit çekmek için yanlış yollara organoik olmayan yöntemlere başvurmayın sakın. Bunlar performansını daha da düşürebiliyor

   Sil
 2. detaylı bir liste olmuş. ek olarak backlinkleri görmek adına ranksignals sitesi işe yarayabilir. direkt olarak alexa backlinklerini üvretsiz gösteren bir araç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tip bir araç benim de işime yarayacaktır. Paylaşırsanız sevinirim.

   Sil
  2. hocam belirttiğim gibi ranksignals sitenin adı oraya girip alexa backlinklerini görebilirsiniz.

   Sil
 3. Son eklemeniz için çok teşekkürler ve faydalı yazı olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek ben teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Sizlere de başarılar ve bol kazançlar.

   Sil
 4. Çok güzel ve detatylı bir anlatım olmuş. Birçok kişinin işine yarayacağına eminim.

  YanıtlaSil
 5. google trendste anlık takip yapıp gündeme uygun yazı girerek güzel bir şekilde hit alabilirsiniz.

  YanıtlaSil