Web Sitesi Yedekleme Seninle Kazanalım Seninle Kazanalım Web Sitesi Yedekleme
Defersite

Web Sitesi Yedekleme


Web Sitesi Yedekleme


Evet, web sitenizi yedeklemenin önemi hakkında konuşuyorum. Ve bu bir cümle ile, eminim ki, bazılarınız gözlerini fal taşı gibi açıldı. Çoğumuz bende dahil yedeklemeyi üşendiğimiz için yapmıyoruz. Ancak bildiğiniz üzere bir web saldırısında tüm verilerimizi kaybetmemiz mümkün. Bu yüzden normal bir içerik sitesi iseniz 1 haftada 1 yedekleme yapmanız gerekiyor. Zaten önemli büyük bir şirket iseniz ve kullanıcı dosyaları, bilgileri sitenizde yer alıyor ise her gün yedekleme yapmanız gerekiyor. Yedekleme yapmadıkları için hacklenen ve verilerini para ile hackleyen kişiden alan 100’lerce kişi var bu yüzden siz siz olun yedeklemeyi küçümsemeyin. Web sitesi yedeklemek hayat kurtarır!


Web sitenizi Expression Web, BlueGriffon veya Dreamweaver gibi bağımsız bir web editörü kullanarak tasarladıysanız, otomatik olarak bilgisayarınızda bir yedeğiniz olur. Bunun nedeni, siteyi kendi makinenizde oluşturmanız ve işiniz bittiğinde web sunucunuza yalnızca bir kopyasını aktarmanızdır. Yani etkili bir şekilde 2 kopyaya sahip olursunuz.

Web Sitenizi Nasıl Yedeklersiniz?


Yedekleme işlemi sitenizin nasıl tasarlandığına bağlı olarak değişir.
1-Web sitesi dosyalarını yedekleyin
FTP yazılımınızla web sitenize bağlanın. Bunun ne olduğunu veya nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız, ücretsiz FTP programını nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı açıklayan makale okumanızda yarar var. Ama zaten web sitesi sahibiyseniz %90 biliyor olmanız gerekiyor. Web sitenizdeki tüm dosyaları bilgisayarınıza indirin. Yedekleme felaket durumda sitenizi en hızlı şekilde geri yüklemenizi sağlar, çünkü ihtiyacınız olduğunda her şeyi tekrar yükleyebilirsiniz. Aldığınız yedekleri günün tarihini yazarak bir klasörün içerisine atarak saklayın. Yeni yedek aldığınız zaman dilerseniz eski yedeğinizi silebilirsiniz. Ayrıca sitenizin 0 içerik bulunmayan halinin yedeğinin elinizde bulunması faydalı olur. Bu sebeple sitenizi yeni açıyor iseniz, tüm tasarımı hallettikten sonra içerik girmeden önce 1 adet yedek alın.
2-Veritabanını yedekle

Sitenizin veri tabanını yedekleyin. Bu yolda çoğu web sunucusu tarafından önceden yüklenmiş olarak gelen php MyAdmin adlı bir araca ihtiyacınız olucaktır. Bu web tabanlı bir araçtır, bu yüzden sadece tarayıcınızla giriş yapmalısınız. (Web sunucunuzdan nasıl erişileceğini öğrenmelisiniz, çünkü web yapmanın yöntemi web sunucusundan web sunucusuna değişir.) kısaca, phpMyAdmin'e giriş yaptıktan sonra, sol sütundaki veri tabanınızın adını girin. Ardından, sağ sütundaki üst satırda bulabileceğiniz "Dışa Aktar" ı tıklayın.
Yukarıdaki prosedür genellikle WordPress ve CMS programları dahil olmak üzere çoğu blog yazılımı için geçerlidir. Yazılımın başka şeyleri yedeklemenizi istemesi olasıdır, bu yüzden tam bir yedekleme için diğer adımların gerekip gerekmediğini görmek için belgelerini okumalısınız. Web sunucunuzun aniden kapanması durumunda, yapmanız gereken tek şey yeni bir web barındırma hizmeti almak, alanınızı o yeni konuma yönlendirmek, eskide kullandığınız adı ve şifreyi içeren bir veri tabanı oluşturmak. Yedeklediğiniz dosyaları yüklemek FTP programınızla birlikte, yeni ana bilgisayarda phpMyAdmin'e giriş yapın ve kaydettiğiniz veri tabanını içe aktarın. Siteniz mucizevi bir şekilde, en son yedeklediğiniz durumdaki haline geri döner.
Bu arada, popüler blog yazılımı (örneğin, WordPress) ve CMS'ler genellikle siteyi düzenli olarak yedekleyebilen üçüncü taraf eklentilerine sahiptir. Bunları kullanıyorsanız ve yedeklemeler web barındırma sisteminizde saklanıyor ise, bunları kendi bilgisayarınıza indirmeyi unutmayın.

Peki blogger sahipleri içeriklerini nasıl yedekleyecek?


Blogger kullanıyorsanız yedekleme işlemini yapmanız gerçekten çok kolay. Bu yüzden üşengeçliğinizi bana bahane etmeyin. Sadece 1-2 tıklama ile sitenizin yedeğini alabilirsiniz.
1- Blogger tema yedeğini alma

Blogger da tema yedeğini almak için ilk olarak blogger paneline giriş yapıyoruz. Ardından tema bölümüne girerek sağ üst kısımda bulunan yedekle/geri yükle butonuna tıklıyoruz. Ardından tema indir butonuna tıklayarak temamızın güncel halini bilgisayarımıza indiriyoruz. İşlem bu kadar basit.
2- Blogger içerik yedeğini alma

Blogger panelinde ayarlar bölümüne girelim. Ardından diğer bölümüne tıklayalım. Burada içe aktarın ve yedekleyin bölümü bulunuyor. Buradan içeriği yedekle butonuna tıklayarak sitemizde bulunan makaleleri bilgisayarımıza indirebiliriz.
Blogger üzerinden yedek alma işlemi bu kadar kısa sürüyor. Sadece 2 dakika içerisinde tüm sitemizin yedeğini aldık ve dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı sitemizi güvence altına almış olduk. Ne kadar Google’ın sistemini kullansakta %100 korunduğumuzun garantisi yok.
Web Sitesi Yedekleme


Yazımızı Paylaşmak İster Misin?

Paylaş
Admin

Anıl ÇAĞLIYAN | Seninle Kazanalım 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.

6 Yorum

avatar

Yedeklemeye benzer şekilde blogu siteye çevirmek istediğimizde de kullanabileceğimiz kolay bir yol varmıdır?

avatar

Yedekleme işlemi oldukça önemli; fakat ben de açıkcası üşenip birçok kez almıyorum yedekleri. En azından haftada bir yedeklemek lazım bana göre.

avatar

her ne kadar hosting firmaları web sitelerin yedeğini düzenli bir şekilde aldığını söylese de en azından haftada bir sizin yedek almanız faydalı olacaktır. zira hosting firmaları yedekleme işini savsatıyorlar

avatar

Merhaba demek istediğinizi maalesef tam olarak anlayamadım.

avatar

blogu siteye çevirmekten kastınız nedir acaba metin bey? içe aktar dışa aktar ayarlarından mı söz ediyorsunuz?

avatar

Ben mutlaka ama mutlaka siteleri yedekliyorum. Önemli olan siteleri sadece yedeklemek değil belirli aralıklarda yedeklemek. Çünkü kısa zaman içerisinde bile birçok değişiklik olabiliyor. Ben aylık olarak güncelliyorum.