22 Ekim 2018 Pazartesi

Affiliate Marketing hakkında tüm detaylar


Affiliate Marketing hakkında tüm detaylar


Merhabalar bundan birkaç gün önce linkedin sosyal medya aracı üzerinden bana Affiliate Marketing hakkında soru yöneltildi. Bende sitede daha önce Affiliate Marketing hakkında bir yazı paylaşmadığım için bu konuda bir makale yazmak istedim. Bana gelen “Affiliate Marketing’e başlamak istiyorum. Bununla ilgili konuşabilir miyiz?” sorusu oldu. Soruyu soran kişiye tabi ki bekletmeden cevap verdim. Bu doğrultuda sizlere de detaylı bir Affiliate Marketing makalesi hazırlamak istedim. Bu makalede Affiliate Marketing nedir? Affiliate Marketing nasıl yapılır? ve Affiliate Marketing üzerinden para kazanılır mı? Sorularına yanıt bulacaksınız.

Affiliate Marketing nedir?


Affiliate Marketing bir ürünü aracılık ederek satmak ve ürün üzerinden komisyon ücreti almanıza verilen isimdir. Buna pazarlamacı örneği verilebilir. Bir nevi Affiliate Marketing ile pazarlamacı olan kişinin görevleri aynıdır. Yapmanız gereken satmak istediğiniz ürünü ticari zekanızı kullanarak satmak ve kazanç elde etmektir. Olay bu kadar basit görülse de elde edeceğiniz gelir sizi tatmin etmeyebilir. Bu yüzden farklı satış tekniklerini uygulamanız gerekebilir. Bu işte kazanacağınız miktar tamamen sizin satış gücünüze ve zekanıza bağlı. Örneğin 1 TL ücreti olan bir kalemi pazarlamaya satmaya çalışmak yerine 100 TL olan bir ürünü satmaya çalışmanız gerekiyor. Çünkü kalemin size getireceği kazanç yeterli olmayacak ve sizi tatmin etmeyecektir. Bu yüzden yüksek fiyatlı olan bir ürün daha fazla kazanç getirebilir. Ama şöyle de bir durum var 1000 TL olan bir üründen 1 tane satmak 100 TL olan üründen 20 tane satmaya göre daha az kazanç sağlayabilir. Bu yüzden Affiliate Marketing de önemli olan ve dikkat edilmesi gereken en önemli konu ürünün pazarlanabilir olmasıdır.


Affiliate Marketing nasıl yapılır?


Günümüzde teknoloji çağında sosyal medyanın yaygınlaşması sayesinde bu iş çok rahat bir şekilde internet ortamından yapılabilmekte. Geçmişte yüz yüze satış yapılırken artık ürünü satacağınız kişiyi görmenize bile gerek yok. Affiliate Marketing yapabileceğiniz gelir ortaklığı ismi verilen siteler bulunuyor. Ancak bu sitelerin çoğunda yapacağınız işlem gerçek bir üründen ziyade sanal bir ürünü satmak. Örneğin vodofone yeni bir reklam çıkarıyor ve bunu sitenizde yayınlıyorsunuz. Reklam üzerinden tıklanma ve satın alınma miktarına göre ücret alırsınız. Ya da aynı şekilde çiçek sepeti üzerinden de Affiliate Marketing yapabilirsiniz. Ama bu işlemlerde bir web sitesine veya yüksek hite sahip bir sosyal medya hesabına ihtiyacınız var. Bunlar çoğu kişide bulunan bir özellik olmadığı için ben canlı bir ürünü satmanızı size tavsiye ediyorum. Örneğin bir spor malzemesi ürünleri üreten bir firma ile anlaşır ve bu firmanın ürünlerini sattığınızda … kadar bir komisyon istediğinizi söylersiniz. Firma ile anlaştığınız takdirde ürünleri pazarlamaya ve satmaya başlayabilirsiniz. Bu işlem için sosyal medya takipçinizin fazla olmasına gerek yok. Spor ile ilgilenen kişilere pazarlama yeteneğinizi kullanarak mesaj atar ve ürünü pazarlarsınız. Kişi kabul ederse firma ile aracılık yaparak ürünü yollar ve kazancınızı firmadan talep edersiniz. İşlem bu kadar basit. Dediğim gibi ben kesinlikle canlı, elle tutulabilir olan bir ürünün satışını gerçekleştirmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü pdf bir kitap satmanız normal bir kitap satmanıza oranla çok daha zor olucaktır.

Affiliate Marketing ile para kazanılır mı?


Sorunun kısa cevabı evet. Bildiğiniz üzere pazarlama sektörü en çok kazanç elde edilen sektörlerden birisi. Sizde Affiliate Marketing yaparak bu sektörün içine giriş yapıyorsunuz. Ama giriş kısmında da söylediğim gibi Affiliate Marketing te önemli olan ürünün pazarlanabilir olması. Örneğin köpek şapkasını 1 kişi alacaksa köpek tasmasını 10 kişi alacaktır. Satacağınız ürünü belirlemek elde edeceğiniz kazancı belirleyecektir.
Affiliate Marketing nedir?


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

10 yorum:

 1. bu aralar amazonun Affiliate Marketing olayına uyandığı ve fena denetlemeler yapılacağı konuşuluyor ama şu an için sistem oldukça iyi

  YanıtlaSil
 2. Oldum olası anlayamiyorum bu pazarlama işlerinden :) Benimki klasik 2×2=4 hesabi böylesi daha iyi gal8ba kafa karışmıyor :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin ilgi alanı farklı. Tüm insanlar aynı olsaydı dünya zaten tuhaf bir yer olurdu. Bende insanlar ile iletişimimin iyi olmaması nedeni ile pazarlama işlerinden uzak duruyorum.

   Sil
 3. Bu tip hamlelerin analizleri oldukça değerli. İyi analiz büyük bir kar ve kazanç getirebilir

  YanıtlaSil
 4. Nereden kazanç sağlayacağınız hiç belli olmuyor. Eğer doğru kitleye ulaşırsanız hiç beklemediğiniz ürüünlerden bile inanılmaz kar elde etmek mümkün.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. KAtılıyorum katılmasına da nedense kendi adıma bu anlamda hiç başarılı olamıyorum. Ufak denemelerim oldukça geçmişte ama malesef fail etti

   Sil
  2. Pazarlanabilir ürün bulunması gerekliliği önemli bir nokta. Bulunduğunuz ülke, reklamı yaptığınız ortam ve çevre çok önemli. Arabistan'da alkol reklamı yapsanız ne yazar misal.

   Sil
 5. Affilate marketing konusuna bir türlü aşina olamıyorum. Bana verilen linki ben siteme ekleyeceğim ve benim sitemden giden link ile alışveriş yapacak ve bana komisyon gelecek. Yahu alışveriş yapan önce gezer dolaşır başka yere bakar sonra tekrar döner öyle yapar alışverişi belki? O zaman ne olacak?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o durumda da tıklama başına alacağınız ücretten yararlanmış oluyorsunuz. Google adsense fiyatından daha yüksek tıklama ücreti sağlıyorlar.

   Sil
 6. Affiliate marketing konusunda kesinlikle tecrübe gerekiyor ki bu zamanla olan bir beceri. Bu nedenle bir bilenden yardım almak önemli. Özellikle kanıtları ile sunulan eğitimleri almanızı öneririm. Mesela affilli online kazanç eğitimi buna güzel bir örnek. Kullanıcı olduğum için ilgililere rahatlıkla öneririm.

  YanıtlaSil