31 Ekim 2018 Çarşamba

Google Play Store Optimizasyonu


Google Play Store Optimizasyonu


Bundan önce paylaştığımız makalemizde sizlere Apple app storeuygulama optimizasyonu nasıl yapılır? Bunu anlatmıştık. Bugün google play store optimizasyonu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler ile paylaşıyorum.
Bu pazar sizin için ilgi çekici ise, o zaman popülerliğinizi etkileyen ana faktörler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bir anlamda, ASO bilgisi genel SEO bilgisinden daha önemlidir, çünkü Google Play Store'da iyi sıralamalar elde etmeyi başarırsanız, bu, arama motorunda iyi sıralamalar elde etmekten çok daha az yatırımla daha fazla gelir getirebilir. Google’ın kendisi gibi.

ASO Nedir ve Neden Önemlidir?


Daha önce deşifre edildiği gibi, ASO, App Store Optimizasyonu için bir kısaltmadır. Adından da anlaşılacağı üzere ASO, mağazanızı daha iyi, daha popüler hale getirmek, pazarda daha iyi sıralamalar yapmak ve muhtemelen daha fazla para kazanmak için gerekli adımları atmaktadır. ASO'nun arama motoru optimizasyonuna çok benzediğini göreceksiniz, bu yüzden SEO ‘ya aşina iseniz, sıfırdan başlamıyorsunuz, ancak ASO'nun bazı farklı özellikleri var.
Arama sonucunda ortaya çıkan yüksek kaliteli organik indirmelerin yüzde 80'i mağazanızın durumunu daha iyi bir hale getirmek içindir. Diğer bir deyişle, doğrudan reklamlar uygulamalarla çalışabilirken, indirmelerin indirme payı aramadan gelir.

Büyük ASO Sıralaması Faktörleri


Belki de SEO ‘ya benzer şekilde tahmin edersiniz, kesin sıralama ASO algoritması kamuya açık değildir ve iyi ASO sıralaması için önemli olan birçok spekülasyon vardır. Bununla birlikte, büyük ya da en azından bir önemi olan faktörler olarak az ya da çok evrensel olarak kabul edilen bazı faktörler vardır.

1- Anahtar kelimeler
Pek çok sürpriz anahtar kelime, Google Play Store'daki iyi sıralamalar için önemli bir faktördür. Gerçekler uğruna, anahtar kelimelerin büyük rolüne itiraz eden ve inceleme ve indirme gibi diğer etkenlere daha fazla ağırlık veren ASO uzmanları olduğu belirtilmelidir. Bununla birlikte, uygun şekilde yerleştirilmiş anahtar kelimelerin önemli olmadığını düşünmek zordur. Bu nedenle, anahtar kelimelerin sıralamasında kesinlikle emin değilseniz bile, bunları tamamen ihmal etmeyin.
SEO ‘da olduğu gibi, özellikle başlıklar, başlıklar ve açıklamalarda anahtar kelimeler önemlidir. Gerçek anahtar kelimeler olsaydı bile ASO için bu kadar önemli olmasalar da sizin insan ziyaretçileriniz için önemlidir. Aradığınız bir anahtar kelimeyle bir başlık gördüğünüzde, anahtar kelimesi olmayan bir bağlantıdan bu bağlantıyı açmanız daha olasıdır.  Daha da iyi sonuçlar için, anahtar kelimelerinizin / anahtar kelimelerin varyasyonlarını kullanın.
2- Uygulama Yorumları ve Puanlamaları

Yorumların ve puanların böyle bir ağırlığa sahip olmasının nedeni basittir. Kullanıcılarınızın uygulamanızı nasıl bulduklarını gösterir. Bu nedenle, daha iyi değerlendirme ve derecelendirmeler elde etmeye çalışmak mantıklı. Ancak, iyi yorum ve puan almak için illegal yollara başvurmamalısınız. Bunun tespiti halinde uygulamanız marketten kaldırılabilir.
3- Uygulama İndirme ve Yükleme İşlemlerini Teşvik Etme

Uygulama incelemelerine ve derecelendirmelerine benzer şekilde, uygulama indirme ve yükleme işlemleri ve sık uygulama kullanımı diğer önemli sıralama faktörleridir. Bu bir nedenden ötürü tüm bunlar kullanıcı katılımını ve memnuniyetini ölçer. Buradaki kural çok basit. Daha fazla uygulama indirme ve yükleme olanağı sağlamak için, uygulama mağazanızın aktif bir şekilde tanıtımını yapmanız gerekir. G +, Facebook, Twitter vb. Gibi sosyal ağlarda etkin tanıtım, mobil uygulamalar için forumlarda, uygulamanıza çok sayıda trafik çekebilir ve indirme, yükleme sayısını olumlu yönde etkileyebilir.
4- Pazara yönelik farklılaştırma

Belirli bir ülkeyi pazar olarak hedefliyorsanız, uygulamanızın yerelleştirilmiş bir sürümünü sunmanız gerekir. Yeni başlayanlar için, uygulamanızı hedef ülkelerin dillerine çevirin. Bu çok fazla iş gibi görünebilir, ancak gerçekten sınırlı bir kullanıcı tabanına sahip çok küçük bir ülkeyi hedeflemezseniz, kazanç iyi olabilir.
Kural olarak, çoğu uygulamanın İngilizce versiyonu var ve çok az İngilizce olmayan uygulama var. Sonuç olarak, genellikle İngilizce olmayan uygulamalar için rekabet çok daha düşüktür ve bu, özellikle doymuş bir pazarda fark edilmenize daha fazla fırsat verir.
5- Kalite Ekran Görüntüleri

Kaliteli ekran görüntüleri doğrudan daha iyi sıralamalar ile alakalı olmayabilir, ancak uygulamanız keşfedildiğinde, kötü görünümlü ekran görüntüleriyle kullanıcıları kovalamak istemezsiniz. Bu nedenle, net ekran görüntüleri yapmak için zaman ve çaba sarf edin. Kullanıcılar uygulamanızın ekranlarını açıkça görebildiklerinde ve bu ekranlar ihtiyaç duydukları işlevselliği içerdiğinde, uygulamayı indirip yüklemeleri daha olasıdır. Daha önce açıklandığı gibi, daha fazla indirme ve yükleme daha iyi sıralamaya yol açıyor.
6- Uygulamanıza Geri dönüş Bağlantıları Alın (Backlink)

Geleneksel aramada olduğu gibi, uygulama sayfanıza geri dönüşler yapmak çok yardımcı olur. Tabii ki, link kaynaklarından gelen spam değil, saygın kaynaklardan kaliteli linklere ihtiyacınız var. Uygulamanızın yer aldığı bir A listesi sitesinden tek bir bağlantı elde etmek Z listesi sitelerinden düzinelerce backlink kadar daha iyidir. Bu yüzden az ama öz backlink çok daha fazla işinizi görecektir.
Uygulamanız iyi ise, tüm Net üzerinden makalelere dahil olacak ve geri doğal olarak geri alacaksınız. Ancak, bu olmazsa, backlinkleri tek tek elle oluşturmanız gerekebilir.

Bu adımların birçoğu size gereksiz gibi gelebilir. Ancak ücretsiz bir şekilde uygulamanız üzerinden kazanç elde etmek istiyorsanız tek yapabileceğiniz adımlar bunlardır. Paranız varsa zaten direk ücret ödeyerek reklam aracılığı ile indirme kazanabilirsiniz. Ben reklamlar yerine para ile backlink almanızı öneriyorum. Çünkü reklamlar kalıcı bir yarar sağlamayabilir. Ancak alacağınız backlinklerin birçoğu ömür boyu duracaktır.
Google Play Store Optimizasyonu


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

3 yorum:

  1. Buna benzer tüm uygulamalarda iyi puan almak önemlidir. Hatta her ne kadar etik olmasa da, tanıdık eş dost varsa puanınızı yükseltmek adına kullanmanızı öneririm

    YanıtlaSil
  2. App Store'dan sonra Google Play store optimiasyonu ile anlattıklarınız da bakış açımı genişletti ve önemli katkıları oldu. Bu tip yayınlara devam edin lütfen. teşekkürler

    YanıtlaSil
  3. Teşekkür ederim bir türlü yapamamıştım siteniz sayesinde 5dk'da hallettim :))

    YanıtlaSil