6 Ekim 2018 Cumartesi

Satın aldıktan sonra alan adımı saklamak için ücret ödemeye devam etmeli miyim?


Satın aldıktan sonra alan adımı saklamak için ücret ödemeye devam etmeli miyim?


Bu makalede, bir alan adının kaydedilmesi veya "satın alınması" ile ilgili konuları açıklığa kavuşturmaya çalışacağım. Alan adını nasıl elimde tutabilirim? Alan adı için niye 2.yıl daha fazla ücret ödenir? Alan adı süresi bitince ne olur? Gibi sorulara yanıt bulacağız.

Yıllık Ücret


Bir alan adını ilk satın aldığımızda minimum 1yıl olarak satın alma işlemi gerçekleştiririz. Alan adı kayıt kuruluşuna ödediğiniz ücret yıllık bir ücrettir. Diğer bir deyişle, yıllık ücreti ödemeye devam ettiğiniz sürece alanı "sahip olduğunuz" anlamına gelir. Bu anlamda, adın "sahipliğini" satın aldığınız fiziksel bir nesnenin (örneğin bir araba) mülkiyeti gibi değil, sürekli her yıl ödeme yapmamız anlamına gelir. "Kira" ödediğiniz sürece, bu alan adını web sitenizde kullanmaya devam edebilirsiniz.
İyi haber şu ki, günümüzde yoğun rekabet nedeniyle alan adı ücretleri çok düşük. Gerçek fiyatlar, kayıt kuruluşundan kayıt operatörüne değişir. Bu nedenle, doğru bir sayı istiyorsanız, lütfen öğrenmek için kayıt şirketinin kendi sitesine gidin. Ayrıca bazı firmalar ilk alımlara özel kampanyalar düzenliyor. Örneğin Namecheap üzerinden 6 TL gibi bir ücrete com domain alabiliyorsunuz. Makaleyi okuduğunuz tarihte kampanya bitmiş olabilir. Bu sebeple alım yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Bir anda yüksek fiyat ile karşılaşmayın. Ayrıca Namecheap dışında natro ve godaddy gibi firmalarda tek seferlik alımlarda kampanyalar düzenlemektedir. Ancak 2.yıl domain adresini yenilerken sizden ilk yılın hırsını çıkarıyorlar diyebilirim. 15 TL olan bir domaine 2.yıl 45 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda 45 TL fazla geliyor ise daha ucuz bir domain firmasına domaininizi transfer ederek çok daha ucuz bir ücrete 1 yıllık domain yenilemesi yaptırırsınız. Çoğu webmaster bu yöntemi kullanmaktadır. Kısaca alan adı için ömür boyu kiracı olmaya alışmanız gerekiyor.

Alan adını iptal ettirme


Alan adı için ödeme yapmaya devam etme zorunluluğunuz yoktur. Yani, sonunda web sitenizi kapatmak istediğinize karar verirseniz, alan adınızı yenilemeyin. Normalde, alan adınız kayıt döneminin sonunda sona ermek üzere olduğunda, alan adı kayıt sitesi size yenileme zamanı geldiğini size hatırlatmak için bir e-posta mesajı gönderir. Alanı tutmak istemiyorsanız, e-postayı yok sayın ve bir sonraki yılın ücreti için ödeme yapmayın. Sistemler daha sonra bu sürenin sonunda alan adınızı otomatik olarak sonlandıracak ve bu kadar. Bu alanı tarayıcınıza bu tarihten sonra yazdığınızda, web sitenizi artık göremezsiniz.
Not: Kayıt kuruluşunuzun alan adınızı otomatik olarak yenilemesini istemişseniz ve şimdi bunu yapmak istemiyorsanız, otomatik yenilemeyi devre dışı bırakmak için kayıt sitenizin web sitesine geri dönmeniz gerekecektir. Aksi takdirde, alan adı geçerlilik süresi dolduğunda kayıt şirketi kredi kartınızdan ücreti tahsis edecektir.

Alan adının yenilenmesi


Alan adınızı tutmaya karar verdiyseniz ve bunu otomatik yenilemeye ayarlamamışsanız, bir sonraki yılın ücretini ödemeden önce kullandığınız sağlayıcı sitesine giriş yapmanız gerekecek. İsterseniz kayıt şirketlerini değiştirmekte özgürsünüz. Ancak, kayıt şirketlerini değiştirmek için son dakikaya kadar beklemeyin çünkü işlemler bazen uzun sürebildiği için sıkıntı yaşayabilirsiniz. Transfer etmeyi düşünüyor iseniz 1-2 hafta önceden transfer etmenizde yarar var. Bir alan adını transfer etmeden önce, yeni kayıt operatörüne gidip, normal alan adı ücretini ödeyip havale işlemini yapmanız gerekir. Kayıt şirketi size nasıl yapılacağı ile ilgili talimatlar verecektir.
*Sitenizi uzun bir süre aktif olarak kullanmak istiyor iseniz 1yıl yerine 2 hatta 10 yıl seçeneklerinde alım gerçekleştirebilirsiniz. Ve otomatik yenilenme talimatı verebilirsiniz. Bu sayede acaba domainin süresi ne zaman bitiyor gibi düşünme derdinden kurtulursunuz. Ben kendim kontrol etmeyi tercih ediyorum. Çünkü genelde alan adını transfer etmekteyim. Çok daha avantajlı oluyor. 20-30 TL gibi bir kara girebiliyorsunuz.
Satın aldıktan sonra alan adımı saklamak için ücret ödemeye devam etmeli miyim?

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

10 yorum:

 1. Alan adı alımında son zamanlarda en çok düşülen yanılgılardan bir tanesi de domain ücreti. Aslında domain reg fiyatı ile yenileme fiyatı arasında bir fark vardır. Kampanya niteliğinde olması açısından ilk yıl domain firması bayisiyle de anlaşarak daha uygun fiyat çekebiliyor. Zaten bu fiyatların yani ilk yıl düşük fiyat uygulamasını çoğu yerde görebiliriz. Ancak ilk yıl sonrasında domain'i uzatmak istediğimizde çok daha fazla ücret ödemek zorunda kalabiliyoruz. Bu özellikle çok tanınmamış alan adı uzantılarında çok daha fazla yayın ve reg ile yenileme ücreti arasındaki fiyat farkları fahiş olabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle; tanınmamış ya da aşırı ucuz gözüken domainlere yaklaşırken dikkatli olun. hatta birkaç forumdan yorumları alın. aksi takdirde sene sonunda beklenmedik sürprizlerle karşılaşmak oldukça olası

   Sil
 2. aynen dediğiniz gibi ilk yıl ucuz alan adı satan firmalar ikinci yıl fahiş fiyat uygulayarak bunun acısını çıkartıp daha fazlasını alıyorlar. eğer bir yerden ucuz alan adı alan arkadaşlar varsa alan adlarını ikinci sene taşısınlar.

  YanıtlaSil
 3. 2. sene fiyatların artması oldukça mantıklı. sonuçta düzene girmiş bir sitenin alan adını değiştirmeyi pek tercih etmeyiz. Haliyle düzene çomak sokmamak için bir miktar fiyat artırımını kabul ediyoruz

  YanıtlaSil
 4. Ben uzun süreli alan adı satın alması yapmayı tercih ediyorum. Fiyatlanmadan öte ben tembel bir insanım, muhtemelen alan adını yenilemeyi unuturum kontrat süresi dolumunda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tembellik belki makul bir neden olabilir; ama ben de tam tersi düşünenlerdenim. Domain değiştirmekbir miktar iş yükü getirebilmekte; fakat maddi anlamda fırsatlar doğmasını da beraberinde getirebiliyor.

   Sil
 5. Ucuz yahninin eti yavan olur diye boşuna söylemiyorlar. Önünüze yem atıyorlar ki ikinci sene acısını çıkartsınlar diye.

  YanıtlaSil
 6. Bende uzun süreli alan adı satın alma taraftarıyım. Çünkü her geçen gün zaten fiyatlar artmakta ve ileride bir alan adının ne kadar olacağı belli değil. Hem uzun yıllar almak site otoritesinide arttıracaktır kanaatındayım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. uzun yıllar parayı bagladığınızda da ilerleyen seneler için cazip fırsatları kaçırıyorsunuz. arada ek masraflar da çıkmıyor değil. o da bir risk sonuçta

   Sil
 7. alan adınızı 5-6 yıllık birden almak sıralamaya ufak da olsa bir etki yaratıyor bu arada bilginiz olsun derim.

  YanıtlaSil