11 Ekim 2018 Perşembe

Seo konusunda yanlış bilinen efsaneler


Seo konusunda yanlış bilinen efsaneler


Bildiğiniz üzere seo yani arama motoru optimizasyonunda kesin doğru olan bilgiler 2 elin parmak sayısını geçmeyecektir. Ancak her geçen gün ben seo uzmanıyım ya da seo’cuyum diyen kişi sayısı meydana çıkıyor. Tabi ki bunun ile birlikte çeşitli doğru olmayan seo yöntemleri de ortaya çıkıyor. Kesin doğru olan bilgilerin az olmasının nedeni ise Google’ın bizlere arama motoru optimizasyon süreçlerinin hepsini anlatmamasından kaynaklanıyor. Doğal olarak google kimsenin haksız yollar ile üst sıralara gelmesini istemiyor ve doğal yöntemler ile sitelerin yükselmesini hedefliyor. Bu sebeple bu makale de sizlere seo konusunda dolaşan bazı efsaneleri anlatacağım. Yine uygulayıp uygulamamak size kalmış. Ancak bu yöntemlerin hiçbir işe yaramadığı kanıtlanmıştır. İşte seo efsaneleri;


1- Her makale yayınladıktan sonra google gibi getir yapmalıyım. Yoksa google sitemi görmez!


Google gibi getir, paylaşım yaptığınız konunun daha çabuk index alması için yapılan işleme denmektedir. Paylaşımınızı google, kendi örümcekleri sayesinde bulup indeksler. Yani google gibi getir yapmadan siteniz ve verdiğiniz link çıkışları index alacaktır. Sadece bu işlemi hızlandırmak için google gibi getir işlemi yapılmaktadır. 

2- Backlink tüm her şeyden önemlidir ve ilk olarak backlink çalışması yapılmalıdır.


Geçmişte bu söylem doğru olabilirdi. Ancak google artık sitede bulunan backlink’lerden ziyade içeriklerimizi göz önüne alıyor. Örneğin 2000 yılında oyun oyna yazdığınızda bile karşınıza saçma sapan alakasız sonuçlar çıkabilmekteydi. Bunun için sadece başlıkta kelimeye yer vermemiz gerekiyordu. Makalenin kalanı tamamen spam olsun ya da çalıntı olsun bir anlam ifade etmiyordu. Google sadece referans olan backlinkleri göz önüne alıyordu. Günümüzde ise backlink, makalelerin arkasında yer almakta. Bu yüzden kaliteli, özgün ve seo uyumlu yazılan bir makale ile backlinkten alacağınız verimden çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. Bu sebeple küçük bir backlink çalışmasının ardından editör yardımı almanızda fayda var. Kimse sizi sadece backlink ile 1.sıraya çıkaramaz. Çıkarsa bile bu arama hacmi yüksek olan bir kelime de olmaz ve sıranız garanti değildir. 1 hafta sonunda ani düşüşler yaşayabilirsiniz.

3-Https, ssl sertifikası seo açısından önemsizdir.


Yakın zamana kadar hala inatla ssl sertifikasının işe yaramadığını savunan kişiler mevcuttu. Ancak bu savunan kişilerin sitelerinde şu an ssl sertifikası bulunuyor. Çünkü artık google kendi tarayıcısı olan google chrome üzerinde ssl sertifikası bulunmayan, https erişimi olmayan siteleri “güvenli değil” olarak işaretliyor ve çoğu zaman siteye erişimi engelliyor. Bu noktada başlangıç olarak ücretsiz olan ssl sertifikalarını kullanmanız bile siteniz için yararlı olucaktır. Ssl sertifikalarının hangisinin daha iyi olduğu hala tartışılmakta. Bu yüzden araştırma yapmadan parası yüksek diye bir ssl sertifikası almanızı tavsiye etmiyorum.

4- Siteniz için ilk sıra garantisi veriyoruz.


Bildiğiniz üzere çoğu backlink satışı yapan kişilerin en fazla söylediği sözlerden birisi 1.sıra garantisi ve ilk sayfa garantisidir. Ancak bu sıralamanızın belli bir garantisi bulunmamaktadır. Seo uzmanı, backlink satışı yapan kişi olarak tanımlanmamalı. Bu yüzden kendisine uzman diyen kişiler aslında gerçek bir seo uzmanı değildir. Gerçek bir seo uzmanı arama motoru optimizasyonu işleminin çok geniş bir tanım olduğunu bilir. En basitinden sitenizin analiz edilmesi ve buna uygun olarak google aramasında adınızın yazıldığında müşterinin karşısına çıkan sonucun düzenlenmesi gerekmektedir. Bunun adına Rich Snippet entegrasyonu denmektedir. Bu arama sonucunda çıkan yıldızların, yorumların ya da geçmiş makalelerin gösterilmesi olarak tanımlanabilir.

5- Meta açıklaması sıralama için önemlidir.


Google meta açıklama ve anahtar kelimeler artık siteniz için bir anlam ifade etmemektedir. Hatta google bunu yıllar önce kendisi net bir şekilde açıkladı. Ancak hala meta açıklama çok önemli, kesin yapın tarzı söylemler mevcut. Bana göre en büyük seo efsanelerinden birisi meta açıklamanın hala yer almasıdır. Bunlar sadece sitenize tıklayanları ilgilendiren bir açıklama olarak nitelendirilebilir. Serp (Search Engine Results Page) yani arama motoru sonuç sayfasında karşımıza çıkan site hakkında bilgi sahibi olduğumuz küçük yazılara etki ediyor.

6- Pop-up google tarafından sevilmez.


Google sırf pop-up içeriyor diye siteyi arka plana atmaz. Ancak pop-up tüm sayfayı kaplamamalı, kullanıcının karşısına siteye tıkladığı gibi çıkmamalı ve mobil üzerinde uyumlu olmalıdır. Aksi halde kullanıcının hoşuna gitmeyen bir şeyi google da doğal olarak sevmez. Pop-up kullanmanızı genel olarak tavsiye etmiyorum. Çünkü ben sevmiyor isem başkası da sevmez. Sonuçta bir yazı okur iken kim kocaman bir reklam ile karşılaşmak istesin ki. Pop-up ‘lar genel olarak reklam amaçlı kullanıldığı için bu söylemde bulunuyorum. Çok daha farklı yollar için kullanılabilir.

7- Hedeflediğim anahtar kelimeleri bol miktarda kullanmalıyım.


Google spam içerikleri hiçbir zaman sevmemiştir. Bu sebeple konu ile alakasız bir makalede sırf kelime optimizasyonu için o kelimeyi kullanır iseniz google bunu çok kolay bir şekilde anlayacaktır. Çünkü google artık sadece bir kelime yerine kelime öbeklerine odaklanıyor. Aynı zamanda yemek tarifleri için olan bir sitenize teknoloji sitesinden backlink alımı yapar iseniz bu sizin yararınıza değil, aksine zararınıza olucaktır. Bu sebeple uzman bir arama motoru optimizasyon hizmeti sunan kişi ile çalışmanızda fayda olucaktır.

8- Anahtar kelimelerde ek kullanılmamalı.


Örneğin sitemizin anahtar kelimesi seo olsun ve makalelerimizde bu kelimeyi geçirmemiz gereksin. Bunun için bizim sadece seo kavramını kullanmamıza gerek yok. Ek ekleyerek seo’yu gibi şekilde yazabiliriz. Google RankBrain adını verdiği yapay zekâ sistemi sayesinde artık bu ekleri algılayabilmekte. Bu yüzden rahat bir şekilde anahtar kelimelerinize ek getirebilirsiniz.

9- Anasayfa üzerinde anahtar kelime çok fazla kullanılmalı ve bol miktarda içerik olmalıdır.


Google ilk günden beri ana sayfa görüntünüze önem vermiyor. Yani gidipte ana sayfanıza 1000 lerce kelime uzunluğunda yazılar yazmanıza gerek yok. Bunun yerine sade ve yaptığınız işi anlatan bir ana sayfanızın olması siteniz ve sizin için yeterli olucaktır. Sonuç olarak google örümcekleri sadece ana sayfayı değil, tüm sayfaları tek tek inceleyerek index aldırıyor.Sonuç olarak sitenizi üst sıralara çıkarmaya çalışır iken alt sıralara düşürmeniz mümkün. Bu yüzden doğru bilgilere sahip uzman birisi ile çalışmalısınız. Kendiniz en basit olarak spam içeriklerden kaçınmalısınız. Örneğin bir film yorum siteniz var. Bu site üzerinde seo yanlışları inceleme, seo hataları inceleme şeklinde başlıklar atar iseniz siteniz spam olarak algılanabilir. Bunun yerine çok daha yaratıcı başlıklar kullanmanız da yarar var.
Seo konusunda yanlış bilinen efsaneler


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

15 yorum:

 1. Google arama motorunda seo ile alakalı çok bilgi ve deneyim sahibi olan çevrem ve arkadaşlarım var. Onların söylediklerini hemen hemen harfien kanıtlar nitelikte olmuş makale. Bütün kelimesine harfiyen katılıyorum. Seo için şehir efsanesi olmuş bu taktikleri bilmek neyin doğru değil de neyin yanlış olduğunu kullanıcılara göstermek açısından gayet iyi. Ben her ne kadar pop-up konusunda biraz daha gaddar olup pop-up'a hiç tahammül edemesem de diğer konular tam anlamıyla benim istediğim gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de pop up konusunda aşırı bir şekild takıntılıyım. kullanıcı olarak pop-up reklamları genelde adult canlı maç vb. sitelerde gördüğümüzden dolayı normal bir sitede karşımıza çıkması direkt imaj kaybettiriyor bence.

   Sil
  2. İmaj kaybetme ötesinde yasaklı siteler arasına da girme riski ortaya çıkıyor. Bu konuda oldukça dikkat etmek lazım

   Sil
 2. secolar yok mu seocular. ilk sayfa garantili backlinkler vb. gibi konular açıp binlerce insanı soyuyorlar. ek olarak google gibi getirde dediğiniz tamamen doğru ama eğer yazılarınız rakip siteler tarafından index almadan çalınıyorsa google gibi getir sizin bu sorununuzu çözer.

  YanıtlaSil
 3. benimde doğru bildiğim fakat yanlış olduğunu anladığım bir kaç madde bulunmaktadır bunları aydınlığa çıkardığınız için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 4. Pop-up'ları google yanında ben de sevmiyoorum açıkcası, koruyucu programlarla ilk blokladığım unsur oluyor. hiç bir anlamı yok sitenize eklemenin

  YanıtlaSil
 5. Anahtar kelimelerde ek kullanılmamalı saçmalığı son zamanlarda yeni çıkan bir söylenti. Ben de başta kuşkulanmıştım ama gerçekçi değil kesinlikle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. birkaç ayda birbir güruh ortaya bir söylenti atıyor millet de buna uyunca sıralama kaybı yaşıyorlar dikkatli olmak lazım

   Sil
  2. Eskiden böyle bir durum cidden söz konusuydu ama yeni yazılımlar artık ekleri de dikkate alıyor gerektiği kadar. Google gibi firmaların bunu düşünmemesi akla mantığa sığmaz zaten

   Sil
 6. Makalenin başlığından tutun da içeriğine kadar bu makale gayet heyecanlandırıcı ve doyurucu. Okurken büyük keyif aldım, ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Açıkcası ben de meta açıklamasının önemli olduğunu düşünüyordum, ciddi olmadığını ögrendiğime şaşırdım ama doğrusunu ögrendiğime de sevindim.

  YanıtlaSil
 8. Pop uplar konusunda benim de benzer bir önyargım var. Ayrıca belki google için engel olmaz ama pop up sayınız fazla olursa kalıcı takipçi çekmeniz zorlaşır

  YanıtlaSil
 9. Anahtar kelimeleri doğru noktalama işaretiyle kullanırsanız Google bunu dikkate alacaktır, emino labilirsiniz

  YanıtlaSil
 10. seo konusu biraz derin,

  açtığım site için seo çalışması yaptıracak bütçem olmadığı için araştırıp kendim yapmaya çalışıyorum, yanlış bildiklerimi düzeltme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 11. Altın değerinde ve insanların doğru seo yapması açısından faydalı bilgiler paylaşmışsın emeğine sağlık.

  YanıtlaSil