Site üzerinde gezintiye en büyük etken: İç Linkleme Seninle Kazanalım Seninle Kazanalım Site üzerinde gezintiye en büyük etken: İç Linkleme
Defersite

Site üzerinde gezintiye en büyük etken: İç Linkleme


Site üzerinde gezintiye en büyük etken: İç Linkleme


Sizlerinde bildiği üzere bir web sitesinde gezinme kolaylığı tasarımın çok önemli bir parçasıdır. Kullanıcılar sitenizdeki bir sayfayı ziyaret ederse, ana sayfanıza veya sitenizdeki diğer sayfalara bir bağlantı göremezlerse, siteyi tamamen terk etme olasılıkları çok yüksektir. Ayrıca şunu da söylemekte yarar var, insanlar tarayıcılarında Geri Düğmesini kullanmaktan nefret ediyor! Kim nefret etmez ki. Bir içeriğin elimizin altında olmasını ve tek tıklama ile ona erişmek isteriz. Bu sebeple tema seçimi ve iç linkleme kullanıcıların kalıcılığı için çok önemli bir etkendir.
Sitenize bir Gezinme Çubuğu yerleştirmenin iki yaygın yolu vardır. Bunlar yan çubuklar ve üst / alt çubuklardır. Şahsen sayfanın sol tarafında bir çubuk tercih ediyorum. Bu insanların kullanımı için en kolay olan yöntemlerden birisidir. Ben sayfanın sol tarafından en çok okunan paylaşımlar ve sayfanın alt kısımında ise benzer paylaşımlar bölümünü kullanıyorum. Ayrıca bunun dışında makale içerisinde benzer olan bir içeriğe iç linkleme yolu ile link veriyorum. Bununla birlikte, üst veya alt gezinme de çok iyi çalışabilir ve sayfanın tüm genişliğini kullanmanıza izin verir. Özellikle insanlar uzun bir makale okuyor ise alt tarafa indikleri zaman benzer içerikleri görmek isteyecektir.
Bu sebeple siz kesinlikle kategorileri hazırlayarak siteyi boş bırakmayın. Ben sağ veya sol tarafa popüler içerikleri koymanızı ve makale altına benzer içerikleri koymanızı tavsiye ediyorum. Yan tarafta benzer içeriklerin çıkması açıkçası benim gözüme hoş gelmiyor. Dilerseniz onedio gibi rastgele içerik olarak da ayarlamanız mümkün.


Bunun dışında iç linkleme nedir? Diye soracak olur iseniz. İç linkleme, yazdığınız bir makale üzerinden sitenizde bulunan başka bir içeriğe verdiğiniz linklerdir. Örneğin benim sitemde iç linkleme üzerine başka bir yazı olsaydı “iç linkleme” kısmına link ekleyerek kullanıcıları diğer içeriğe yönlendirirdim. Ayrıca temanızda alt panel bulunmuyor ise yani benzer içerikler, önerilen içerikler gibi bir bölüm açamıyor iseniz makalenizin altında bunu iç linkleme olarak yapabilirsiniz. Örneğin makalenin hoşunuza gidebilecek diğer içerikler yazıp altına benzer konularınızı yazarak bunlara link verebilirsiniz. Bu sayede sitenizde hemen çıkma oranı düşecek ve sitenizin otoritesi artacaktır. Bir kullanıcı site üzerinde ne kadar vakit geçirir ise bu siteyi favori siteleri arasına ekleme şansı artacaktır ve sitenizin ismi gezen kişinin aklında kalacağı için tekrar ziyaret etmesi olasılığı çok büyük olucaktır. Ben ve çoğu otoriter site düzensiz kullanıcıdan çok düzenli kullanıcıları sever. Bu sebeple web site optimizasyonlarını bu doğrultuda yapar ya da yaptırırlar.
Site üzerinde gezintiye en büyük etken: İç Linkleme

Yazımızı Paylaşmak İster Misin?

Paylaş
Admin

Anıl ÇAĞLIYAN | Seninle Kazanalım 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.

9 Yorum

avatar

iç linkleme hem kullanıcıya yararlı hem de sitenizin örümcek ağları gibi birbirine bağlı olmasıyla googleın gözünde değeri artıyor.

avatar
Frankenstein 17 Ekim 2018 23:56

İç linkleme olayı seo açısından da zaten iç seo'nun büyük etkenlerinden birisi oluyor. Sadece direk olarak değil endirek olarakta sizin de dediğiniz gibi sayfada kalma oranını artırıyor ve sayfa içi gezinmeyi de artırıcı bir etkisi olduğundan endirek bir etkisi de olduğu aşikar.

avatar

İç linkleme önemli tabi ama dikkatli ve özen göstererek yapmak lazım kesinlikle. Kullanıcının kafasını karıştırmamak önemli

avatar

Kullanıcıların sitede kalma süresini artırmak için iç linklemeyi bilinçli bir şekilde yapmak şart. Ne kadar uygun ölçülerde yapılırsa o kadar kullanıcı dostu bir siteniz olur.

avatar

İç linklemeyi özenli bir şekilde yaptığınız sürece hem takipçileriniz sitenizde gezinme süresi artacak hem de tıklanma sayınız ilerleyecektir.

avatar

iç linkler ziyaretçinin diğer makalelere ya da sayfalara ulaşmasını kolaylaştırırken google amcanın gözünde de site değerine değer katıyor.

avatar

iç linkleme tam olarak nasıl oluyor ? Paylaşılan diğer konunun linkini makale içerisinde yer vermek mi oluyor ?

avatar

Diğer konudan ziyade yazı içerisinde mesela geçmişte paylaştığınız makale ile alakalı bir sözcük geçiyor. O makaleye link vererek yönlendirme veriyorsunuz. Bu sayede okuyucu merak edip diğer verdiğiniz link üzerinden makaleye gidiyor.

avatar

ek olarak site içi linklemelerinizi anahatr kelimeler üzerine de yaparsanız googlede kelimenin sıralaamsı artıyor.