Google etiket yöneticisi 360’ta hangi özellikler var? Seninle Kazanalım Seninle Kazanalım Google etiket yöneticisi 360’ta hangi özellikler var?
Defersite

Google etiket yöneticisi 360’ta hangi özellikler var?


Google etiket yöneticisi 360’ta hangi özellikler var?


Google Pazarlama Platformu'ndaki kurumsal ürünler, kullanıcıların geri bildirimlerine, LunaMetrics gibi iş ortaklarına ve değer sağlayan araçların yapılması için bir dahili sürücüye dayalı olarak sık sık eklenen yeni özelliklerle sürekli olarak gelişmektedir.
Bazı araçlar spot ışığında diğerlerinden daha fazla göz alır. Google Analytics 360 ve bunun avantajlarından bahsetmeyi çok seviyoruz, ancak Google Etiket Yöneticisi 360 gibi diğer 360 ürününün farklılaştırıcılarını profillemek için çok fazla zaman harcamıyoruz. Google Pazarlama Platformu'nda, Google Etiket Yöneticisi çalışan aracıdır. Kamera arkası çok sık göz ardı ediliyor. GTM 360'ın faydaları, kurumsal süreçlerle ve birçok ekip ve / veya sitede ölçeklenebilir bir etiketleme çözümünü desteklemek için ihtiyaç duyulan insanlarla el ele gider.
GTM 360'ın belirli farklılaştırıcılarına girmeden önce, Google Etiket Yöneticisini kullanmaya başlamak için Greg'in 10'uncu nedenini inceleyelim:


Etiket Uygulama Hızı- etiketleri kod değişikliği olmadan güncellenebilir ve eklenebilir ve üretime geçilir.
Esneklik- Deneyimli geliştiriciye yeni başlayanlar Google Etiket Yöneticileri kapsamlı etiket teklifleriyle karşılanmaktadır.
Sürüm Kontrolü- Yerleşik sürümle kolayca geri alma
Çalışma alanları- Etiket oluşturmaya çalışan birden fazla kişi, kendi alanlarında çalışabilecekler (standart GTM'de yalnızca 3 ile sınırlı)
Bölgeler
Departmanlara veya ekiplere kolayca farklı izinler vermeniz gerekiyor mu? Sitelerinize sınırlı sayıda etiket ekleyebilmeleri gereken ajanslarla mı çalışıyorsunuz? Neredeyse aynı olan sitelerin her biri için ayrı kaplara ihtiyaç duymanıza neden olan bazı küçük farklılıklar ile çok benzer siteleriniz var mı?
GTM 360'a bölgelerin eklenmesi, ek güvenlik ve uygulama etiketlerinin kolaylaşması için bir oyun değiştirici olmuştur. Bölgeler, kurumsal müşterilere sinir bozucu olabilecek çeşitli sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bölgeler, daha büyük bir GTM kapsayıcılarından yönetilen farklı ekipler veya ajanslar için ayrıntılı erişim izni vermenizi sağlar. Örnek olarak, LunaMetrics gibi bir iş ortağının yalnızca Google Analytics etiketlerini eklemesine veya güncellemesine olanak tanıyan ayrı bir kapsayıcı (bir kapsayıcıdan yüklenen 'bölge' olarak adlandırılır) oluşturabilir ve böylece pazarlama etiketlerinizin olmadığından emin olabilirsiniz. Yanlışlıkla etkilenmiş veya engellenmiş. Bölgeler, benzer ancak biraz farklı şablon siteleri için kaplar oluştururken kopyalama ve yapıştırma gereksinimini en aza indirmek için de harikadır. Sayfa görüntüleme ve paylaşılan etkinlik etiketleri gibi tüm paylaşılan bilgiler için bir ana kapsayıcı oluşturabilirsiniz. Daha sonra her bir site, ana kapsayıcı alandan bir kapsayıcı ya da bakımı zor olan süper sıkı tetikleyiciler gerektirecek rahatsız edici farklılıklardan herhangi biri için kendi bağlantılı kapsayıcıya sahip olabilir.

Google Etiket Yöneticisi Bölgeleri Benim İçin Neler Yapabilir?


Kurumsal kuruluşlar artık, sitelerinde Etiket yayınlama erişimi olan kişileri ve Google Etiket Yöneticisi Bölgeleri ile yayınlamak için hangi etiket türlerinin kullanılabildiğini kontrol edebilir. Google Etiket Yöneticisi 360, Google Etiket Yöneticisi ‘nin Google Apps Analytics ‘in kurumsal sürümü için yeni bir özelliktir. 360 Süiti. 360 Suite ‘deki araçlar, kurumsal ölçekli analitiğin ihtiyaçlarına odaklanır ve Bölgeler, özellikle birden fazla web mülküne, birden çok pay sahibi ve / veya birden fazla ajansa veya ortaklığa sahip kuruluşların ihtiyaçlarına odaklanır. GTM 360 bağımsız olarak satın alınabilir, ancak daha sık bir Google Analytics 360 uygulamasıyla birlikte gelir, dolayısıyla bazıları bile bunu fark edebilir veya fark etmeyebilir.
Tüm kuruluşların Bölgelere ihtiyacı yoktur, bu yüzden Bölgeler özelliğinin sahip olduğunuz bir sorunu çözüp çözemeyeceğine karar vermenize yardımcı olalım. Tek bir web sitesi çalıştırıyorsanız ve analizleriniz tek bir ekip tarafından gerçekleştiriliyorsa, Bölgeler muhtemelen size yardımcı olacak bir şey yapmayacaktır. Bölgeler, birden çok aracın mülkiyetini, kontrolünü ve uygulanmasını koordine ederek hem web hem de teknik açıdan ölçek sorunlarını çözer.
Aşağıdaki ifadelerden herhangi biri sizin için doğruysa Bölgeleri kullanmayı düşünmelisiniz:

*Aynı sayfada farklı ekipler tarafından yönetilen birden çok analiz aracına sahibim (örneğin Google Analytics, Anket araçları, medya pikselleri, A / B testi).
*Gizlilik veya güvenlik nedenleriyle izlemeyi kısıtlıyoruz, ancak farklı sayfalarda farklı kısıtlamalar var (örneğin Hesabı Yönet sayfam daha kısıtlı).
*Farklı web sitelerinde farklı GTM Kapsayıcıları kullanıyorum (veya kullanmak istiyorum), ancak doğru Kapsayıcının sağ sayfada bittiğinden emin olmakta sorun yaşıyorum.
*Aynı sayfada, belirli etiket türlerini yayınlama becerisine ihtiyaç duyan farklı ekipler (pazarlama departmanı, reklam ajansı, vb.) Var.
Bu durumların her birini daha sonra ele alacağız.
Bölgeler, aşağıdaki sorunlardan herhangi birini doğrudan çözemez:

*Benzer işleve sahip birçok web sitem var ve bunların hepsine benzer bir izleme uygulamak istiyorum. (Bunun yerine halkın Bounteous tariflerine benzer bir Reçete koleksiyonu oluşturmayı düşünün.)
*Hiçbir şey olmadığından emin olmak için web sitemdeki herhangi bir değişiklik incelenmek üzere gönderilmelidir. (GTM 360, bu sorunu ele almak için ayrı bir özellik olan Onay Sırasına sahiptir.)

Bölgeler nasıl çalışır?


Kısacası, bir Bölge bir GTM kapsayıcısının aynı sayfaya ikinci (veya üçüncü, dördüncü, vb.) Bir GTM Kabı yerleştirmesine izin verir. Ara yüzdeki Bölgelere sol taraftaki gezinme yoluyla doğrudan Klasörler seçeneğinin altında erişebilirsiniz.
İki kapsayıcının Etiketleri, Tetikleyicileri ve Değişkenleri tamamen ayrı kalır, ancak aynı Veri Katmanını paylaşırlar. Daha da önemlisi, iki kapsayıcı farklı Kullanıcı İzinlerine (veya tamamen farklı Kullanıcılara) sahip olabilir ve güncellemeleri birbirinden bağımsız olarak yayınlayabilir. Google Etiket Yöneticisi ‘nin bölgeleri, dokümana kurulumla ilgili daha fazla bilgi verir ve Simo Ahava'nın Bölgeler konusunda da mükemmel bir kapsamlı kılavuza sahip olması sayesinde, bir kurum kuruluşunun neden kapsayıcı bölgeleriyle değer bulabileceği hakkında konuşalım.

Birden Çok Takım ve Araçları Yönetme


Bu senaryonun belki de en yaygın örneği, bir ekibin Google Analytics'teki yerinde izlemeyi yönetmesidir. Ayrıca, ayrı bir ekip, reklamveren pikselleri aracılığıyla medya takibinden sorumludur. Google Etiket Yöneticisi, bu araçların her ikisinin de uygulanmasını yönetmek için harika bir araçtır. Her iki ekip de değişiklikleri yayınlayabiliyorsa, bir ekip diğerinin veri toplamasını yanlışlıkla etkileyebilir ve Tetikleyicilerin ve Değişkenlerin mülkiyeti açık değildir. Yalnızca bir ekip değişiklikleri yayınlayabilirse, diğer ekibin veri koleksiyonu için bir engel haline gelirler. Bu ekiplerden biri veya her ikisi de üçüncü taraf satıcılarsa, sorumluluk ve iletişim sorunları daha da belirginleşir.
Bölgeler, her bir ekibin kendi Kapsayıcısına sahip olmasını sağlayarak bu sorunu çözer. Daha sonra her iki ekip de birbirlerinin varlıklarını düzenleyemez ve yayınlarken birbirlerine danışmak zorunda kalmazlar. Bir takımın kapsayıcısı diğer takımın kapsayıcısı için bir Bölge içerecektir, ancak bunun dışında çok az bir koordinasyon gerekli olacaktır. Kurulum basittir, sadece bir GTM kapsayıcı kimliğine ihtiyacınız var.
Bir sayfa üzerinde Bölgeler yerine Özel HTML etiketlerini kullanarak ikinci bir GTM Kapsayıcı koymak mümkün, ancak güvenli değil. Bölgeleri kullandığınızda, GTM, aynı Kapsayıcının birden çok kez eklenmediğinden emin olmak ve Veri Katmanında yinelenen Olaylardan kaçınmak gibi çeşitli önlemler sağlar (ancak yinelenen izleme DEĞİLDİR!). Daha sonra göreceğimiz gibi, Bölgeler belirli özellikleri kara listeye almak veya beyaz listeye eklemek için de yapılandırılabilir.
Bölgelerin bazı ek özellikleri bu senaryoda yararlı olabilir. Örneğin, ortam piksel kapsayıcısı için Bölge'nin yalnızca kampanya açılış sayfaları gibi bir sayfa alt kümesinde etkinleştirilmesi gerekebilir. Ancak birincil fayda, kullanıcı izinlerinin ve yayınlama döngülerinin ayrılmasıdır. Diğer tüm Bölge özellikleri isteğe bağlıdır.


Sayfa Kısıtlamalarını Yönetme
Birçok kuruluş, kendi web sitesinde üçüncü taraf kodu çalıştırma konusunda makul derecede tereddütlüdür. Bu endişelerden bazıları, hassas müşteri bilgilerinin gizliliği ve güvenliği ile ilişkiliyken, diğerleri yük hızı gibi site işlevselliği ile ilgilidir.
Bazı kuruluşlar bu endişeleri, yalnızca sitenin bazı bölümlerinde belirli izleme türlerine izin vererek izlemenin yararlarına karşı dengelemektedir. Örneğin, üçüncü taraf JavaScript sitenin Hesap Yönetimi alanında yasaklanmış olabilir, ancak başka bir yerde izin verilmiş olabilir veya yerleşik Form Gönderme tetiği bazı form sayfalarına izin verilmeyebilir, ancak başkalarına verilemez. Alternatif olarak, bir üçüncü taraf tedarikçi firma olmasa bile özel bir JavaScript kodu yazmak için dahili bir BI ekibine güvenilebilir.
Bölgeler, GTM'nin mevcut Kara Liste ve Beyaz Liste özelliklerine entegre edilmesi için kolay bir arayız sağlayarak, bu kuralları uygulamak ve uygulamak için pratik hale getirmeye yardımcı olur. Bu özellikler, site sahiplerinin Etiket yöneticisinin kullanımıyla ilgili ince ayarlı kısıtlamalar belirlemesine olanak tanır. En yaygın örnek, özel HTML ve JavaScript etiketlerini kısıtlamaktır, ancak etiketleri satıcıya göre kısıtlamak veya belirli tetikleyicilere veya değişkenlere izin vermemek için de kullanılabilir.
Bölgeler, belirli bölgelerdeki erişim kısıtlamalarını yapılandırarak, sitenin farklı alanlarında hangi kodun çalışmasına izin verildiğini yönetmenin kolay bir yolunu sunar. Bölgeleri aynı Sınırla ancak farklı erişim kısıtlamalarıyla da tanımlayabilirsiniz. Bu kontrol etmenizi sağlar kim yerine, sitenizdeki kodu yerleştirebilirsiniz nerede bu farklı Bölgelerinde kapsayıcı erişimi yöneterek, onlar yerleştirebilirsiniz.
Erişim kısıtlamaları olan sayfalarda izleme uygulamak için ayrı bir Kapsayıcı kullanmak en iyi uygulamadır. Bir etiket erişim kısıtlamaları nedeniyle yüklenmezse, Google Etiket Yöneticisi bir geri dönüş yöntemi sunmaz. Ayrı kapsayıcıların bakımı bu endişeyi giderir.
Birden Fazla Kapsayıcıyı Yönetme

Bazen, birden fazla web mülkünde izlemeyi yönetmenin en iyi yolu, bu sitelerde izleme uyumlu olsa bile, Etiket Yöneticisinde çok sayıda Kapsayıcı oluşturmaktır. Bu, bu yayında yukarıda belirtilen kullanım durumları dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle olabilir, ancak yaygın olarak web sitelerinin kendileri farklı temel kodları olduğundan, her yerde aynı şekilde çalışan etiketler ve tetikleyiciler oluşturmayı farklı kılar.
En zor durum, sitelerin başlangıçta benzer olmaları, ancak farklı yönlere sahip olmaları veya farklı sürümler veya farklı zamanlarda güncellenmeleri ile farklı yönlere doğru evrimleşmeleridir. Başlangıçta tek bir Kapsayıcıyı kullanmak için anlamlı olsa da ayrı Kapsayıcılara geçişi yönetmek için kendinize ihtiyaç duyabilirken, aynı zamanda sitelerin kod paylaşmadığını ve yanlışlıkla Yanlış Kapsayıcıyı dahil etmesini umuyor olabilirsiniz.
Bölgeler, hangi sorunun hangi sayfaya yerleştirilmesi gerektiğine dair GTM'yi yöneterek bu sorunu çözebilir. Kullanıcıları ve izinleri yönetmek yerine, Bölgeler, belirli bir sayfada hangi Etiketlerin, Tetikleyicilerin ve Değişkenlerin kullanılabildiğini yönetmek için kullanılabilir. Web varlığınızda yalnızca tek bir Kapsayıcı Kimliği kullanılabilir; söz konusu Kapsayıcı, kendi izlemesini sağlamayı veya söz konusu web sitesi için daha ayrıntılı bir izleme sağlayan bir kapsayıcı yüklenip yüklenmeyeceğini seçer.
Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, Bölgelerin farklı kapsayıcıların varlıklarını paylaşmasına izin vermemesidir. Özellikle, bir GA Ayarları değişkenini kapsayıcı arasında paylaşmak mümkün değildir. Bu, GA Ayarları Değişkenlerini el ile senkronize tutmaya özen göstermedikçe, "ekstra" GA izleme (aynı özellik kimliğini kullanarak) sağlamak için Bölgeleri kullanmamı zorlaştırır.
Süreç Oluşturma Araçları

Google Etiket Yöneticisi 360 için Kapsayıcı Bölgeler, kurumsal müşteriler için harika bir özelliktir ve kurumsal sürümü ücretsiz sürümden ayırt etmenize yardımcı olur. Herkesin bu özelliğe ihtiyacı olmayacaktır, ancak bazıları, birçok sitenin farklı paydaşlarını hokkabazlamak için kullanılan ekiplere sağladığı işlevsellik ve ayrıntı düzeyini endişeyle beklemektedir. Bölgeler, kurumsal müşterilerin, kendi departmanları ile birlikte, bizim gibi departmanlarla ve bizim gibi ortaklarımızla, güvenlikten ödün vermeden veya süreçlere gömülmeden, dahili olarak çalışma şeklini değiştirebilir.
Takımlar için Çalışma Alanları

Ekibinizdeki veya diğer kişilerinizin birbirlerinin değişikliklerini geçersiz kıldığını düşünüyor musunuz? Konteynerinizde, değişiklikleri takip etmeyi zorlaştıran 3'ten fazla eş zamanlı projeniz var mı? Bir dallanma ve birleştirme yetenekleri ile bir geliştirici arabirimine daha benzer bir etiketleme ortamına mı ihtiyacınız var?
Çalışma alanları, bu acı noktalarının ortadan kaldırılmasına ve ekipler ve ajanslar arasında iş birliğinin kolaylaştırılmasına yardımcı olur. Her proje veya ekip üyesi, konteynır içinde başka bir kişinin veya projenin üzerine yazım değişiklikleri yapma riski olmadan, kendi kapsayıcı örneğine sahip olabilir. Bir çalışma alanını yayınlamaya hazır olduğunuzda, GTM her ekip üyesini çalışma alanı değişikliklerini bir araya getirmeyi kolaylaştırır.

Standart GTM ile en fazla üç çalışma alanı kullanabilirsiniz. Ancak, bu, birkaç siteyi kapsayan bir kapsayıcınız varsa veya birkaç etiketleme projeniz devam ediyorsa yeterli olmayabilir. Günümüzün hızlı tempolu dünyasında, bir proje- bir sitenin yeniden tasarlanması- kaç kez bu üç değerli noktadan birini ele geçirdikten sonra, arka yakıcıya konulmasını sağlar?
Dürüst olmak gerekirse, çalışma alanları GTM'nin en sevdiğim özelliklerinden biridir ve sınırsız çalışma alanlarının kilidini kendi başına değerinde olabilir. Avantajlar ve çalışma alanlarını kullanmaya başlama hakkında daha fazla bilgi edinin.
Onay Sırası

Riskten dolayı bir Etiket Yöneticisi uygulamak için BT ekibinizden veya güvenlik ekibinizden geri bildirim alıyor musunuz? Ya da ekibiniz yanlışlıkla birlikte izlemeye çalışan değişiklikleri yanlışlıkla itti mi?
Onay kuyruğu farklı ajanslarla çalışıyoruz kişi ve / veya birden fazla ekipleri yapılan işletmeler için mükemmel bir çözümdür. Temel olarak, GTM'de değişiklik yapmak için tüm erişime ihtiyaç duyan birkaç kişi olduğunda.
GTM 360 Onay Kuyruğu özellikleri, Google Etiket Yöneticisi aracılığıyla sitenizde değişiklik yapabilecek ve yapabilecekleri bir iç süreç oluşturmanızı sağlar. GTM 360 ile, kimlerin onaylarını göndermeden önce güncellemelerini yapmasına ve değişiklikleri etiketler halinde test etmelerine izin verirken, izinleri kimin yayınladığını belirtebilirsiniz. Belirlenen yayıncı daha sonra yayınlanmadan önce test ederek, canlı siteyi kırma riskini en aza indirir.
Onay sürecinin nasıl işlediğine ilişkin iş akışı şöyledir:
Uygulama ve Destek

Son olarak, Google Etiket Yöneticisi 360'ı bir Google Pazarlama Platformu Satış Ortağı aracılığıyla satın aldığınızda; Uygulamanızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için sizinle birlikte çalışıyoruz. Gibi uzman eğitmenlerin, bizim sürekli gelişen iyi uygulamalar, kaynakların bizim dağ ve süper yararlı tarifleri faydalarını göreceksiniz.
En azından, bir hizmet seviyesinde ve çalışma süresi garantili olmanın yanı sıra, soru ve problemleri aramak ya da e-posta ile göndermek için bir destek analistine sahip olursunuz.
Google Analytics 360'ı Alma

Google, sahiplik, kontrol ve uygulama konusunda daha iyi bir koordinasyona ihtiyaç duyan işletmeleri desteklemek için Google Etiket Yöneticisi 360'a bazı şaşırtıcı özellikler ekledi. Genel olarak Google Etiket Yöneticisi 360, Google Analytics 360 ile paketlenmiştir, ancak bu özellikler ve gelecekteki eklemeler, daha az miktarda trafiğe sahip olabilecek ancak daha yüksek düzeyde bir koordinasyon ve sürece olanak tanıyan özellikler gerektiren kuruluşları ikna etme olasılığı yüksektir.


Etiketler: Google Analytics, Google Analytics 360, Google Pazarlama Platformu, Google Etiket Yöneticisi, analitik, Google Pazarlama
Google etiket yöneticisi 360’ta hangi özellikler var?



Yazımızı Paylaşmak İster Misin?

Paylaş
Admin

Anıl ÇAĞLIYAN | Seninle Kazanalım 2018 yılından bu yana hiçbir kar amacı gütmeden tamamen bilgilendirme amaçlı paylaşım yapan kişisel bir bilgi bloğudur.

1 Yorum:

avatar

Çok faydalı olacak bir ürüne benziyor.