13 Ocak 2019 Pazar

Profesyonel SEO makale yazarlarının 9 sırrı


Profesyonel SEO makale yazarlarının 9 sırrı


SEO blogları ve makaleleri, çevrimiçi PR hizmetlerimizin ve sosyal medya yönetiminin gerçekten önemli bir parçasıdır. Sitenize düzenli olarak taze içerik göndermek, potansiyel müşterileri veya müşterileri markanıza tanıtmanın en kolay yollarından biridir. İşte profesyonel SEO makale yazarlarının 9 sırrı;

1- Anahtar kelime araştırmanızı yapın


Seo uyumlu makale dendiği zaman akla ilk gelmesi gereken kesinlikle anahtar kelimedir. Çünkü bir anahtar kelime makalenize hit çekmek için en büyük etkendir. Örneğin “kelime” üzerinde anahtar kelimesi yapmak istiyor isek bu anahtar kelime üzerinde yoğunlaşmamız gerekecektir. Ancak makale başlığına göre çok farklı anahtar kelimeler ortaya çıkabilir. Google’ın çabalarınızı fark ettiğinden emin olmak için zaman ayırabilirsiniz. Kullanıcıların hangi anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini aradıklarını (rekabet edebileceğiniz şeylerin yanı sıra) öğrenin ve kendinize bir anahtar kelime elektronik tablosu yapın. Anahtar kelimelerinizi içeriğinizde kaç kez kullandığınızı takip edin ve hedeflediğiniz anahtar kelimeler için nerede yer aldığınızı izlemek için doğru araçları kullanın. Anahtar kelime planlayıcılar için aşağıda verdiğim linke bakabilirsiniz. Makalemizde uzmanların favori seo araçlarını sizler için paylaştık. Bunların arasında bulunan ücretsiz bir anahtar kelime planlayıcısını kullanabilirsiniz. Çok fazla profesyonel çalışmayı düşünüyor iseniz ücretli olanlara da göz atabilirsiniz.


2- Anahtar kelimelerinizi kullanın


Eskiden makale yazarken standart anahtar kelimeleri kopyala yapıştır yaparak kullanmak yeterli oluyordu. Ancak internet dünyası ile arama motorlarının gelişmesi ile birlikte artık diğer rakiplerinizin önüne geçebilmek için stratejik taktikler uygulamalısınız. En basitinden rakip anahtar kelime analizi yapmak işinize yarayacaktır. Anahtar kelimenizi başlığa, ilk 300 kelimeye ve ilk H1 veya H2'ye ekleyin. Bundan sonra, anahtar kelimenizin varyasyonlarını kullanmaya çalışıyor olmalısınız. İdeal olarak, anahtar kelimeniz yazarken doğal olmalısınız. Yani sırf anahtar kelime kullanmak için cümle bozukluklarına yer vermemeniz gerekiyor. Bu yüzden anahtar kelimeleri direk kopyala yapıştır yaptıktan sonra cümleyi uygun hale getirin. Unutmayın, arama motorlarını kullanan insanlar bu ifadeyi arıyorlar çünkü bu konuda daha fazla bilgi edinmek / satın almak istiyorlar, bu yüzden aradıklarını onlara vermek mantıklı geliyor. Bunu yaparsanız daha fazla tıklama alırsınız. Bu profesyonel SEO makale yazarları için ticaretin püf noktalarından biridir. Makalenize o kelimeler, sözcük öbekleri üzerinden kullanıcı geleceğini kesinlikle unutmayın ve içeriklerinizi buna göre ayarlayın.

3- İnsanların umursadığı bir şey hakkında yazın


Herhangi bir SEO yazısı yazmaya başlamadan önce kendinize şunu sorun: kim bu makaleyi okumak ister?
Çok sık, makale yazarları gerçek bir sebep olmadan, arkasında gerçek bir strateji olmadan sadece içerik dağıtıyor, satıyor, paylaşıyor ve yazıyor. Gerçek insanların bu şeyleri okumak istediğini unutuyorlar. Google'ın algoritmaları için yazmıyorsunuz, insanlar için yazıyorsunuz!
Yazarken, okuyucularınıza her zaman bir tür değer sunmaya çalışmalısınız. Onlara kimsenin yapamayacağı ne söylersin? Hangi hizmeti benzersiz sağlayabilirsiniz? Başka hiçbir yerde bulunamayan hangi bilgileri paylaşabilirsiniz? Hiç kimse sizin yapmış olduğunuz işinizi bilmiyor. Bu yüzden SEO kavramını avantajınıza kullanın.
En azından işletmenizle ilgili haberleri tartışabilirsiniz. Şüphe duyduğunuzda, SEO anahtar kelimeler listenize bakın ve bu anahtar kelimeleri ne tür bir liste, bağlantı yemi veya derinlemesine yayınlar üzerinde kullanabileceğiniz düşünün. Uzmanlarla röportaj yapmaktan çekinmeyin, (eğer onları alıntılarsanız ve gönderilerinizde uzmanlıklarını öne çıkarırsanız, içeriğinizi sosyal kanalları üzerinden paylaşma olasılıkları artar. Bu şekilde, daha büyük ağlardan fayda sağlayabilirsiniz.

4- SEO’nun teknik detaylarını bilmek


Sitenizde makale dizine eklenmemişse, dünyadaki tüm anahtar kelime optimizasyonları bile size yardımcı olmaz. Bir yazar olarak, bir sitenin nasıl taşınacağını bilmeniz veya bir etki alanının tamamında HTTPS'yi etkinleştirmeniz beklenmez. Bir tarama bütçesini nasıl en üst düzeye çıkaracağınız konusunda gerçekten bir bilgiye sahip değilsiniz ve JavaScript'i küçültme hakkında da bir bilginiz yok. Ancak, teknik SEO hakkında birkaç şey bilmek sizi daha iyi bir SEO yazıcısı yapabilir. Öncelikle, Google’ın sayfaları nasıl taradığını ve bağlantı otoritesini nasıl dağıttığını anlamak bir strateji oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ne de olsa, içerik yazmak sadece tekil bir blog yazısı yazmakla ilgili değil, bir de metni yazmak ve bağlamak ile ilgilidir. Yani kısaca site içi linkleme işlemi Backlink olarakta söylenebilir. Bloğunuzun nasıl yapılandırıldığını iyi anlıyorsanız, her şeyi biraz daha verimli hale getirmeye yardımcı olabilirsiniz; bu, yayınlarınızdan birine yapılan bir bağlantının sitenize maksimum fayda sağlayacağı anlamına gelir. Ayrıca, bir web sitesini yalnızca anahtar kelimelerden daha fazlası için nasıl optimize edeceğinizi anlamanıza yardımcı olur. Resimlerinizi küçük tutmak, belirli bir sayfada çok fazla sayıda açılır pencere bulunmamasını sağlamak veya blog yazılarınızın dizine eklendiğinden emin olmak için bir SEO yazarı olarak sahip olmanız gereken tüm becerilerdir.

5- Yeterince uzun yazı yazmaya dikkat edin


Tabii ki, 100 kelimelik yeni içerik hiç yeni içerik olmamasından daha iyidir. Fakat bir Tweet sınırı makale ile gerçekten ne kadar bilgi sunabilirsiniz? Arama motorları daha uzun blogları ve makaleleri tercih etme eğilimindedir ve iyi bir sebepten dolayıdır. En az 600 kelime çekmeye çalışın, ancak 1000 veya daha fazlasına ulaşabilirseniz, bu çok daha faydalı olabilmektedir.
Arama motorlarının en az 2.000 kelimelik “derinlemesine” içeriği destekleme eğiliminde olduğunu gösteren çok sayıda araştırma yapıldı. TCF'nin en popüler blog gönderilerinin çoğu en azından 1.500 kelime. İçeriğiniz ne kadar uzunsa, okuyucularınıza ne kadar değer verirseniz ve hemen çıkma oranınızı düşürme şansınız o kadar yüksek olur.
*Burada önemli bir noktaya değinmek gerekiyor. Sırf makaleyi uzun tutmak için gereksiz yazılar ile doldurmamanız gerekiyor. Örneğin basit bir kelimeyi uzatarak açıklamak yerine uzatmadan tanım yapmak çok daha faydalı olucaktır.

6- Analitiklerinizi izleyin


İçeriğinizi yani makalenizi yayınladıktan sonra eski yazılarınızı terk etmemeniz gerekiyor. Bu yazıları inceleyerek gerektiğinde güncellemeler yapabilmelisiniz.
Aslında, içeriğinizi Google Analytics’i kullanarak düzenli olarak izlemeniz gerekir. SEMrush'taki kişiler tarafından toplanan verilere göre, sitede geçirilen süre, hemen çıkma oranı ve oturum başına sayfa sayısı, anahtar kelime yoğunluğundan daha önemlidir. Bunu düşündüğünüz zaman, bu şaşırtıcı değil. Sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse, bu, sitenize gelen ziyaretçilerin uzun süre kalmayacağı, muhtemelen sayfanızın aradıkları bilgileri sağlamadığı anlamına gelir. Hemen çıkma oranınız yüksekse, sayfanızın uygun anahtar kelimeler için optimize edilme olasılığı yüksek. Agresif pop-up ‘lar, yavaş yükleme süreleri, iğrenç reklamlar veya resimler ve diğer çirkin tasarım öğeleri ziyaretçileri uzaklaştırabilir. SEO tabanlı iyi içerik yazmak sadece ekranınızdaki kelimelerle ilgili değil. Aynı zamanda ziyaretçinizin onları nasıl gördüğüyle ilgili. Kötü tasarım tarafından gizlenmişlerse, kimse onları okumak için etrafta dolaşmayacak. Çoğu zaman bizler bile sinir bozucu fazla reklam gördüğümüzde direk sayfayı kapatıyoruz. Reklam sayısını abartmamakta fayda var. Özellikle siteye girişlerde çıkan yazılar benim direk sayfayı kapatmama en büyük etken diyebilirim. Blog oluşturma platformunuz olarak WordPress kullanıyorsanız, faydalanabileceğiniz birçok ücretsiz çevrimiçi PR aracı (eklenti şeklinde) vardır. Yoast ve Shareaholic eklentilerine bakabilirsiniz. Bu eklentileri kullanmak bir yazılımı indirmek kadar basit diyebilirim.

7- Çalışmanızı düzenleyin


Profesyonel SEO makale yazarları ve normal insanlar arasındaki temel fark içeriği düzenleyebilme yeteneğidir. OpenOffice, Google Dokümanlar ve Microsoft Word gibi programlar bunu kolaylaştırıyor. Süper uzun paragraflardan ve millerce süren cümlelerden uzak durun. Yapabiliyorsanız, yayınlanmadan önce bir başkasının işinize göz atması iyi bir fikirdir. Bir SEO yazarı (ya da editörü) olmasa bile, ikinci bir göz hataları kontrol etmek için iyi olabilir. Bu hatalar yazım hataları, h1 ve h2 başlık düzenlemeleri, yazının boyutu gibi etkenler olabilmektedir.

8- Kendi çevrimiçin PR (halkla ilişkiler) ajansınız olun


Yeni içeriği yazıp gönderdikten sonra, SEO çalışmasının yalnızca yarısı tamamlanmıştır. Tüm web içeriği yazımının son adımı kendi çevrimiçi PR ajansınız olarak hareket etmektir. İçeriğinizin her yerine bağlantı verin. Bloglara yorum yapın ve sitenize geri dönüşler alın. İçeriğinizi Reddit ve StumbleUpon’a (mix)'a gönderin. Sosyal medya yönetimi ve web içeriği yazma el ele gider ve yeni makale veya bloğunuzdaki “Yayınla” düğmesine basar basmaz, harekete geçmeniz gerekir.

9- Bir SEO uyumlu makale yazarı uzmanı olmanın zaman alacağını anlayın


SEO uyumlu makale yazma ve yazarlık bir beceridir ve diğer her beceri gibi, bir gecede usta olmayacaksınız. SEO içeriği yazarken, her zaman geri dönüp içeriğinizi düzenlemek, analitikleriniz size belirli bilgiler vermeye başlarken düzenlemek isteyeceksiniz. İlk denemede iyi bir sonuç almasanız bile sıralamaya girene kadar içeriğinizi mükemmelleştirmeye devam etmelisiniz. Herkes uzman bir yazar değil ve bir yazma geçmişiniz yoksa, bolca makale okumalı ve sürekli yazmalısınız. Elinden geleni yap ve neler yapabileceğini gör. Birkaç ay sonra bir sonuç alamaz isen yapman gereken ek eğitim, içerik yazma hizmeti veya içerik pazarlama şirketi bulmak olabilir.Ekstra: Yazdığınız makaleyi sırf içerik olsun diye yazmayın


Bazı webmaster adayları ve webmaster olan kişiler her gün, 2 günde bir veya belli bir aralık ile makale paylaşılmasını söylemekte. Bu doğru bir düşünce. Bu arada webmaster web sektörü ile uğraşan kişilerdir. Makale yazarlığı da bir webmaster’ ın yapabileceği şeylerden birisidir. Bu düşünce ne kadar doğru olsa da sırf yazmak için, paylaşmak için bir makale yazmayın ve paylaşmayın. Çünkü bazı durumlarda bu faydadan çok size zarar getirebilir. İçerisinde gereksiz yazılar barındıran bir makale sizi zarara uğratacaktır. Çünkü her insan arama motorunda aradığı şeyin işine yaramasını ister ve siz gereksiz boş bir yazı paylaşırsanız bu kişinin sayfayı terk etmesini ve tekrar girmemesini sağlar. Bir makaleyi yazarken kesinlikle acele etmeyin ve ana amacınız yazmak, paylaşmak olmasın. Karşıdaki kullanıcıyı bilgilendirmeyi etken olarak alır iseniz çok daha başarılı bir yazar olursunuz.
Profesyonel SEO makale yazarlarının 9 sırrı


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.