25 Şubat 2019 Pazartesi

Danışmanlık İşine Nasıl Başlanır?


Danışmanlık İşine Nasıl Başlanır?


Sözlük bir danışmanı, "bir şirkete veya başka bir kişiye yardımcı olarak çalışan belirli bir alanda uzman" olarak tanımlar. Oldukça belirsiz geliyor, değil mi? Fakat son on yılda komaya girmediğiniz sürece, muhtemelen danışman kavramı hakkında fikriniz var.
İşletmeler kesinlikle danışmanların ne olduğunu biliyorlar. 1997 yılında ABD'deki işletmeler danışmanlık için 12 milyar doların biraz üzerinde para harcadılar. Kaliforniya Irvine'deki Profesyonel Danışmanlar Birliği sözcüsü Anna Flowers'a göre, dernek, kısa süre önce işe girmek isteyen insanlardan gelen bilgi çağrısında bir artış olduğunu fark etti. Flowers, “Piyasa [işletmeler için danışmanlık] arenası için açılıyor” dedi.
Arlington, Virginia'da bağımsız bir danışman olan Melinda P., daha fazla insanın danışmanlık alanına girdiğini düşünüyor çünkü teknoloji bunu daha kolay hale getirdi. “Danışman olarak başarılı olmamda bana yardımcı olan aynı teknoloji başkalarının da aynı şeyi yapmasını kolaylaştırdı” diyor.
Bir danışmanın işi danışılmaktır. Ne fazla ne eksik. Bu kadar basit. Bir danışmanı diğerinden daha başarılı yapan sihirli bir formül ya da sır yoktur. Fakat iyi bir danışmanı kötü bir danışmandan ayıran şey tutku ve mükemmellik arayışıdır. İyi bir danışman, içinde bulunduğu konu hakkında bilgilidir. Bir yeni bilgi fark yaratır.


Görüyorsun, bugün her yaşta, herkes bir danışman olabilir. Keşfetmeniz gereken tek şey, özel hediyenizin ne olduğudur. Mesela, bilgisayar başında çalışmak çok mu rahat? Neredeyse her gün değişiyor gibi görünen en yeni yazılım ve donanım bilgilerini takip ediyor musunuz? Ve edindiğiniz bilgiyi alıp birisinin parasını ödemeye istekli olduğu bir kaynağa çevirebiliyor musunuz? O zaman bilgisayar danışmanlığı yapmakta zorlanmayacaksınız.
Yoksa fon sağlama alanında uzman mısınız? Belki de para toplama, pazarlama, halkla ilişkiler veya satış alanlarında kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için çalıştınız ve yıllar içinde para kazanmanın yollarını keşfettiniz. On yıl boyunca fon yaratma başarısını kazançlı bir danışmanlık işine dönüştüren biri olarak, fon yaratma danışmanlığının gerçekten de büyüyen bir sektör olduğunu söyleyebilirim.

Danışman Olmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hangi sertifikalara ve özel lisanslara ihtiyacım olacak? Mesleğinize bağlı olarak, danışman olarak çalışmaya başlamadan önce özel bir sertifikaya veya özel bir lisansa ihtiyacınız olabilir. Örneğin, fon yaratma danışmanlarının özel sertifikasyona ihtiyaçları yoktur, ancak Ulusal Fon Yaratma Yöneticileri Topluluğu aracılığıyla sertifikalandırılabilirsiniz. Bazı eyaletlerde, işinize başlamadan önce profesyonel bir fon sağlama danışmanı olarak kaydolmanız gerekebilir.
Danışman olmak için nitelikli miyim? Müşterinizin sizi işe almak için kapınızı çalmaya başlamasına ümit etmeden önce, işi yapmak için gerekli özelliklere sahip olduğunuzdan emin olun. Örneğin bir bilgisayar danışmanı olmak istiyorsanız, bilgisayar endüstrisindeki tüm eğilimler ve değişimlerle birlikte bilgi departmanında güncel olduğunuzdan emin olun.
Danışman olacak kadar bilgili miyim? Günümü planlamayı sever miyim? Zaman yönetimi konusunda bir uzman mıyım? Bu sorulardan üçüne de "evet" cevabını vermeliydin!
Ağ kurmayı sever miyim? Ağ kurmak, bugün her türlü danışmanın başarısı için kritik öneme sahiptir. Kişiler ağınızı hemen oluşturmaya başlayın. Burada ağdan kasıt sosyal medya ortamları (twitter, facebook v.b), web sitesi ve çevredir.
Uzun vadeli ve kısa vadeli hedefler belirledim mi? Ve benim danışman olmamı sağlıyorlar mı? Hedefleriniz bir danışmanlık şirketi açmak ve başarılı bir şekilde kurmak için gereken zaman ve enerji ile eşleşmiyorsa, bu yönde herhangi bir hareket yapmadan önce tekrar düşünün!

Bugün Gelişen En İyi 19 Danışmanlık Şirketi


Bugünlerde hemen hemen her alanda danışman olabilseniz de şu anki en iyi 20 danışmanlık şirketi şunları içermektedir:
1. Muhasebe: Muhasebe, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun her işletmenin ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Muhasebe danışmanları, bir işletmeye tüm finansal ihtiyaçlarında yardımcı olabilir.

2. Reklamcılık: Bu tür danışman normalde iyi bir stratejik reklam kampanyası geliştirmek için bir işletme tarafından işe alınır.

3. Denetim: Küçük işletmeler için faturaları denetleyen danışmanlardan telekomünikasyon firmaları için büyük işler yapan danışmanlara, denetim danışmanları emeklerinin meyvelerinden yararlanmaktadır.

4. İş: Bir işletmenin kar kazanmasına nasıl yardım edeceğini biliyor musunuz? İyi bir iş anlayışınız varsa, o zaman bir iş danışmanı olarak iyi para kazanacaksınız. Bilgisayar danışmanlığından sonra, en çok aranan kişiler bu alanda.

5. İş yazışması: Herkes iş adamlarının bir rapor yazarken (hatta basit bir not yazarken) sorun yaşadığını bilir. İş yazışması danışmanı ile çekilen çilelere son verebilirsiniz.

6. Kariyer danışmanlığı: Giderek daha fazla sayıda insan, şirket küçülme kurbanları buldukça, kariyer danışmanları her zaman talep görecektir. Kariyer danışmanları, müşterilerini, çalışan olarak mutlu ve üretken olmalarına yardımcı olacak bir mesleğe yönlendirir.

7. İletişim: İletişim danışmanları hem küçük hem de büyük işletmelerdeki çalışanların birbirleriyle daha iyi iletişim kurmalarına yardımcı olmakta uzmanlaşmıştır, bu da işi daha verimli hale getirir ve sorunsuz çalışmasına olanak sağlar.

8. Bilgisayar programcısı: Yazılımdan donanıma ve aralarındaki her şeyi, bilgisayarları biliyorsanız, müşterilerinizin taleplerini karşılamak gün içinde en büyük sorununuz olmayacak!

9. Editörlük hizmetleri: Haber bültenlerinden şirket yıllık raporlarına kadar, editör alanında uzman olan danışmanlar her zaman takdir edilecektir.

10. Yönetici arama / avcı firmaları: Bu herkes için uygun bir iş olmasa da işverenler için yetenek bulmaktan zevk alan insanlar var.

11. Bahçıvanlık: Geçtiğimiz on yıl içerisinde bahçe danışmanlarına olan talep yılda 1 milyon dolarlık bir işe dönüşmüştür. Sadece bahçe danışmanı işe alanlar işletmeler değil, evde bahçelerine bakamayacak kadar meşgul insanlar var.

12. İnsan kaynakları: İşletmelerin insanlarla ilgili problemleri olduğu sürece (ve her zaman olacaktır), bu alandaki danışmanlar hem büyük hem de küçük, hiç bitmeyen bir kurumsal müşteri tedarikinden faydalanacaktır. (İnsan-sorun önleme programları, çalışanlara başkalarıyla iyi geçinmelerini, işyerinde şiddeti önleme, hatta saygı göstermelerini içerebilir.)

13. Sigorta: Herkesin sigortaya ihtiyacı vardır ve herkes kendileri için en iyi planı ve fiyatı bulmaları için bir sigorta danışmanına ihtiyaç duyar.

14. Pazarlama: Bir işletmenin pazarlama planı yazmasına yardımcı olabilir misiniz? Yoksa bir işin tanıtımına yardımcı olacağını düşündüğünüz şeyler var mı? Öyleyse, neden bir pazarlama danışmanı olarak kendinizi denemiyorsunuz?

15. Bordro yönetimi: Herkesin ödeme alması gerekiyor. Bordro yönetimi konusundaki bilgi birikiminizi ve uzmanlığınızı kullanarak, bu hizmeti hem küçük hem de büyük birçok işletmeye sunabilirsiniz.

16. Halkla ilişkiler: Herhangi bir organizasyon için iyi bir basın güvencesi oluşturmak gerçek bir sanattır. Bir organizasyon iyi bir PR danışmanı bulduğunda, ömür boyu kendilerine bağlı kalır!

17. Yayıncılık: Yayıncılıkla ilgileniyorsanız, öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin ve siz de bir yayıncılık danışmanı olun. Bir yayın danışmanı genellikle yeni bir gazete, dergi, bülten hatta web siteleri ve elektronik bültenler yayınlamaya hazır olduklarında yeni girişimlere yardımcı olur.

18. Vergiler: Doğru pazarlama ve iş planı (ve vergilere içten ilgi) ile vergi danışmanı olarak kariyeriniz çok kazançlı olabilir. Bir vergi danışmanı, işletmelere mümkün olan en az vergi miktarını ödemeleri için yasal yöntemler konusunda tavsiyede bulunur.

19. Yazma hizmetleri: Yazılı kelime ile ilgili herhangi bir şey her zaman talep edilecektir. Uzmanlık alanınızı yazı alanında oluşturabilirsiniz. Gökyüzü sizin için bir sınır olacak!


Hedef piyasa


Fikriniz düşündüğünüz en iyi fikir olabilir, ancak fikirleriniz için bir pazar olması gerekir. Birisi, uzman tavsiyeniz için size istekli ve ödeme yapabilmelidir.
Başka bir deyişle, potansiyel müşterileriniz kimler? Danışmanlık hizmetlerinizi büyük şirketlere pazarlayacak mısınız? Yoksa sadece küçük işletmelere ilgi duyacak bir uzmanlık mı sunacaksınız? Belki de hizmetleriniz kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından aranacaktır. Durum ne olursa olsun, ilerlemeden önce hem iş planını hem de pazarlama planını hazırlamak için zaman harcadığınızdan emin olun. Sonuçlardan hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Özellikle müşteriler size ödeme yapmaya başladığında!

Bir Organizasyon Neden Danışman İşe Almak İstiyor?

Son zamanlarda yapılan bir ankete göre, organizasyonların danışman kiralamasının ilk 10 nedeni:

1. Bir danışman, uzmanlığı nedeniyle işe alınabilir. Bu, yalnızca danışmayı seçtiğiniz alanda gerçekten iyi olmanın yanı sıra, kendisi için konuşan bir tür iz kaydına sahip olmanın karşılığını verir. Örneğin, daha önce fon yaratma danışmanı olarak uzman olduğumdan bahsettiğimde, beni işe alan her müşterinin, yalnızca kısmen sicil kaydına dayanarak yaptığını biliyordum. Ne de olsa, 1 milyon dolar kazanması gereken kâr amacı gütmeyen bir kuruluşsanız, başka kuruluşlar için milyonlarca kişi yetiştiren birini işe almak mantıklı olacaktır.

2. Sorunları belirlemek için bir danışman işe alınabilir. Bazen çalışanlar bunu tanımlamak için kuruluş içindeki bir soruna sebep olabilir.

3. Personeli desteklemek için bir danışman işe alınabilir. Bazen bir işletme, tam zamanlı çalışanları işe almak yerine, gerektiğinde danışmanları işe alarak haftada binlerce dolar kazanabileceğini keşfeder. İşletmeler işe aldıkları danışmanlara fayda ödemek zorunda kalmadan ek para tasarrufu sağladıklarını fark ederler. Bir danışmanın ücretleri genel olarak bir çalışanın maaşından daha yüksek olsa da uzun vadede, bir danışmanı işe almak ekonomik açıdan anlamlıdır.

4. Bir katalizör görevi görmesi için bir danışman işe alınabilir. Kabul edelim. Kimse değişmekten hoşlanmaz, özellikle de kurumsal Amerika. Ancak bazen değişime ihtiyaç vardır ve "topun dönmesi" için bir danışman getirilebilir. Başka bir deyişle, danışman kurum kültürü, çalışanların morali veya bir kurumun değişim kurmaya çalıştığı andaki sorunları hakkında endişe duymadan işleri yapabilir.

5. Çok ihtiyaç duyulan nesnelliği sağlamak için bir danışman kiralanabilir. Bir sorunu tanımlamak için danışmandan başka kim daha nitelikli? İyi bir danışman, objektif ve yeni bir bakış açısı sunar. Kuruluştaki kişilerin sonuçları ve bunların nasıl elde edileceği hakkında ne düşünebileceği konusunda endişelenmeden görevini gerçekleştirir.

6. Öğretmek için bir danışman işe alınabilir. Bir bilgisayar danışmanıysanız, telefonunuz muhtemelen bir süredir çalmayı kesmedi. Bir danışman kendi uzmanlık alanındaki yeni keşifleri takip etmeye istekli olmalı ve yeni müşterilere rekabetçi kalmak için ihtiyaç duydukları şeyi öğretmeye hazır olmalıdır.

7. “Kirli işi” yapmak için bir danışman kiralanabilir. Kabul edelim: Hiç kimse, kadroda kesinti yapmak veya tüm bir bölümü ortadan kaldırmak zorunda olan kişi olmak istemez.

8. Bir kuruma yeni hayat getirmek için bir danışman işe alınabilir. İşe yarayan yeni fikirlerle gelmekte başarılıysanız, müşterileri bulmakta sorun yaşamayacaksınız. Bir anda veya başka bir yerde, çoğu işletme işleri tekrar yuvarlamak için "ilk yardım" ı yönetecek birine ihtiyaç duyar.

9. Yeni bir iş kurmak için bir danışman kiralanabilir. Bu alanda uzman olan danışmanlar var. Yine de herkes bir fikir tasarlama ve oyun planı geliştirme yeteneğine sahip değil.

10. Diğer insanları etkilemek için bir danışman kiralanabilir. Şehrinizdeki zengin ve ünlülerle takılmak ister misiniz? Öyleyse, yalnızca tanıdığınıza bağlı olarak bir danışmanlık işi yapmak için işe alınmanız gerekebilir. Bu alandaki danışmanların çoğu lobici olarak çalışsa da eğlence danışmanlığı işine giren kişilerin sayısında artış olmuştur.

Yer ve Çalışanlar


Danışmanlık işiniz muhtemelen ilk başta büyük bir sermaye yatırımı gerektirmeyecektir. Aslında, yapabiliyorsanız, evinizin dışında çalışmayı düşünmelisiniz. (Bazı tapu kısıtlamaları ve yerel yasalar bunu yapmanızı yasaklayabilir; devam etmeden önce bir avukatla görüşün.)
Bir ev ofisine sahip olmanın birçok avantajı vardır. Aralarında:

*Düşük genel giderler. Bir ofis için kira veya kamu hizmetleri ödemekten endişelenmenize gerek yoktur; Düzenli bir müşteri tabanı tesis edene kadar bu özelliği takdir edeceksiniz.
*Esneklik. Evde bir danışman olarak çalışmanın size büyük bir esneklik sağladığına dair çok az şüphe var. Kendi saatlerinizi ayarlayabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda zaman geçirebilirsiniz.
*Çalar saat kâbusu yok. Yoğun saatlerde bir işe gidip gelmek zorunda kalan herkes için bu, memnuniyet verici bir tempo değişikliği olacaktır.
*Ev ofis alanınız büyük olasılıkla vergiden düşülebilir olacaktır. IRS, evde çalışan kişilerin kurallarını gevşetmiştir, ancak bu kesinti için uygun olup olmadığınızı görmek için hesabınıza veya gelir vergisi hazırlayıcınıza danışın.

Çalışanlar


*Danışmanlık uygulamanızın kapılarını ilk açtığınızda, tüm işlemleri kendiniz halledebilirsiniz. Ancak, danışmanlık işiniz büyümeye başladığında, idari ayrıntıların ele alınması veya gerçek danışmanlık görevlerinin yerine getirilmesi için yardıma ihtiyacınız olabilir.
*Bazı önemli kararlar vermen gerekiyor. Örneğin, etiket yapmak ve broşürünüzü 1000 zarfa yerleştirmek için zaman var mı? Hizmetlerinizi etkili bir şekilde pazarlarken ve yeni müşteriler kazanırken bu zamanı kullanırken idari işler yaparak zaman harcayabilir misiniz?
*Evraklarınızla ilgili yardıma ihtiyacınız olup olmadığına karar verme zamanı geldiğinde birçok seçenek vardır. Örneğin, Sarı Sayfalara hızlı bir bakış, birkaç küçük sekreterlik destek firmasını ortaya çıkaracaktır. Fiyatlar, bir kuruluşun ne kadar büyük veya küçük olduğu ve ne tür hizmetler sağladığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Şehirdeki en düşük fiyatlara sahip olması nedeniyle bir sekreterlik hizmeti seçmeyin. Bunun yerine, referanslarını, tercihen hizmetlerini kullanan diğer danışmanlardan veya küçük işletme sahiplerinden isteyin.
*Bununla birlikte, ofiste çalışmak üzere birisini işe almayı daha uygun maliyetli bulabileceğiniz zamanlar olacaktır. İyi bir idari destek personelinin işe alınması, bazen daha fazla müşteri edinmek veya sürekli müşteri kaybetmek arasındaki başarı ile başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir. Ofiste birisinin yanınızda olmasının bazı faydaları vardır. Aralarında:

*Zaman ve paradan tasarruf edersiniz. Birinin daha rutin görevlere odaklanmasını sağlayarak (postayı açma, dosyalama, telefonları yanıtlama vb.) Tüm çabalarınızı yeni müşteriler almaya odaklayabilirsiniz. Şunu düşünün: Günde 500 dolarlık bir müşteriyi kaybetmek ister misiniz? Çünkü broşürlerinizi zarflara yerleştirmek için birisini kiralamak çok ucuzdu.
*Ofis dışında olmaktan endişelenme. Tek kişilik bir operasyon iseniz, arayan müşterileri merak ediyorsanız ve sadece telesekreterinize almaktan endişe duyuyorsanız, hizmetlerinizi pazarlamakta zorlanabilirsiniz.
*Başka bir bakış açısı önerecek biri var. Bazen her şeyi kendin yapmaya çalışınca çok yalnız olabiliyorsun. Gün boyunca ofiste başka bir bakış açısı sunabilecek birinin olması faydalı olabilir.

Gelir ve Faturalandırma


Artık danışmanlık işinizi açma kararını verdiğinize göre, müşterilerinizden ne kadar para alacağınız konusunda ciddi olmalısınız. Çok az ücret alırsanız, işi başaramazsınız. Çok fazla para alırsanız, müşteri alamazsınız. Peki herkese adil görünen bu orta zemini nasıl buluyorsunuz? Ne kadar borçlandırılacağınıza karar vermenize yardımcı olmanın bir yolu, rekabet oranlarının ne olduğunu bulmaktır. Basit bir telefon görüşmesi, ile danışmanların ücretlerini öğrenebilirsiniz. Ardından oranlarınızı, topluluktaki herkesle rekabet edebilecek şekilde ayarlayın.
Ücretlerinizi belirlemeden önce, tüm harcamalarınızı listelediğinizden emin olun. Oranlarınızı belirlemekten, müşterinizin size zamanında ödeme yapmasından ve ardından gerçekleşen birkaç masrafı dahil etmekte başarısız olduğunuzdan daha kötü bir şey yoktur. Bu yüzden tabloya ek masraf çıkabileceğini belirtmeyi unutmayın.
Çoğu müşteri, her projede ek masraflar olacağından kuşku duymayacağını anlayacaktır. Sadece herkesin bu harcamalar için yaklaşık bir rakam belirttiğinizi bildiğinden emin olun.
Ücretlerinizi belirlemeden önce, topluluğunuzdaki diğer danışmanların hizmetleri için ne ücret talep ettiğini öğrenin. Bazen başka bir danışman ofisine, ücretlerinin ne olduğunu soran basit bir telefon size ihtiyacınız olan cevapları verecektir. Ya da bir arkadaşınız aracılığı ile aramalı ve broşürlerini ya da ücretler ve ücretlendirmeyle ilgili toplayabilecekleri ek bilgileri talep etmeniz gerekebilir. Küçük bir kasabada yaşıyorsanız ve kendi alanınızda başka danışman yoksa, o zaman sevinin ve mutluluğunuz olsun, ancak ücretlerinizi makul bir seviyeye ayarlayın!

Ücretlerinizi belirlerken, saatlik ücretler, proje ücretleri ve hizmetçi bazında çalışmak gibi çeşitli seçenekleriniz vardır. Her birini yakından inceleyelim.

Saatlik Ücretler


Saat ücreti belirlerken dikkatli olmanız gerekir, çünkü iki şey olabilir: A) Saat ücretiniz o kadar yüksek ki hiç kimse size para yetmeyecek (bu nedenle hiçbir müşteri kapınıza çarpmayacak). B) Saatlik ücretiniz o kadar düşük ki hiç kimse sizi ciddiye almaz.
Ücretinizi belirlerken önemli bir kuralı göz önünde bulundurun, hangi yapıya karar verirseniz verin, insanlar bir ürün veya hizmet için ne kadar para öderlerse, paralarından daha fazla kazanmayı umarlar. Başka bir deyişle, eğer bir müşteri saatte 400 dolarlık bir oranını kabul ederse, o zaman bu müşteriye onlar için çalıştığınız her saatte 400 dolarlık bir hizmet vermiş olmalısınız.
Bazı müşteriler saat bazında faturalandırmayı tercih ederken, diğerleri saat başına çok fazla gördükleri birine ödeme yapma fikrinden nefret ediyor. Bu müşteriler genellikle proje başına ödeme yapmayı tercih ederler.

Proje Ücretleri


Proje oranı bazında çalışırken, bir danışman normal olarak önceden belirlenen bir süre boyunca sabit miktarda para alır. Para toplama amaçlı müşterilerimden bazıları aslında bu şekilde ücretlendirilmeyi tercih etti, bu yüzden para kazanma konusunda kendilerine danıştığım bir yıllık bir proje için 36.000 dolar talep etmem alışılmadık değildi. Katılan para miktarı nedeniyle, çoğu ajansın aylık olarak faturalandırılması tercih edildi. Bu, pek çok ajansın aylık faturalarını ödediğini fark edene kadar gayet iyi sonuç verdi.
Bu nedenle, aylık olarak faturalandırılmak istenen tüm gelecekteki müşterilerin sözleşmenin imzalanmasında ilk ay ücretini ve son ay ücretini ödemeye karar verdim, aylık bazda ödenmek üzere proje 36.000 dolardı, herhangi bir çalışmaya başlamadan önce 6.000 dolar tutarında bir çek aldım (ilk ayın ücreti 3.000 dolar ve son ayın ücreti 3.000 dolar).


Tutucu Temel


Bir müşteri bazında çalışmak, müşteriniz için kararlaştırılmış bir süre boyunca çalışmaya hazır olmayı kabul ettiğiniz anlamına gelir. İdeal dünyada, sizi işe alacak ve her ay ağır bir miktar ödeyecek bir düzine müşteriniz olur. (Burada ve orada birkaç saat haricinde sizi asla aramazlar) Danışmanlık yapan çoğu şirket, sözleşmesinde rakipleri için çalışmanızı yasaklayan bir maddeye sahiptir.
Bu yöntemle çalışmak ve ödeme almak kesinlikle avantajlıdır. Her ay gelir garantisi altındasınız ve danışmanlık işinize başladığınızda nakit akışı bir sorun olabilir. Bazı danışmanlar, bir müşteri aylık bir teminat ücreti ödemeyi kabul ederse, ücretlerinde yüzde indirimi sunar. Bir danışmana hizmet bazında ödenen ortalama gelir aylık 3.500 ABD Dolarıdır.

Pazarlama


Danışmanlık işinizde müşteri yoksa, danışmanlık işiniz yoktur. Ancak danışmanlık hizmetlerinizi satmanın bir araba veya ev satmakla aynı olmadığını unutmayın. Otomobil veya ev durumunda, müşteri muhtemelen bu ürünlerden biri veya her ikisi için zaten pazardadır. O zaman işiniz zorlaşır, çünkü hizmetlerinizi bu hizmetlere ihtiyaç duyduklarının farkında bile olmayan insanlara pazarlıyorsunuz.
Müşterileri çekmeye ve tutmaya başlamak için hem aşina olmanız hem de rahat olmanız için gereken çeşitli yöntemler vardır. Bugün birçok danışman tarafından kullanılan daha geleneksel olanlardan bazılarına bakalım.

Broşür Temelleri


Broşürünüzün ele alması gereken beş konu var. Onlar:
*Hizmetlerinin ne olduğunu açıkça aktarmalı.
*Müşterilere neden en iyi olduğunuzu söylemelidir.
*Neden işe alınmanız gerektiğine dair birkaç sebep göstermeli.
*Bazı kısa biyografik bilgileri içermelidir.
*Diğer müşterilerinizin kim olduğu hakkında bazı bilgiler içermelidir.
Bu kadar. Basit tutun, ama doğru yapın. Unutmayın, broşürünüz sizi pazarda temsil eder, bu yüzden eyleme geçirmeden önce cilaladığınızdan emin olun. Tüm danışmanlık kariyeriniz buna bağlı!

Uzak arama


Uzak arama işlemini kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa yapmanız gerekir. Uzak konuşmayı sizin için biraz kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz birkaç püf noktası var:

*Önceden bir senaryo hazırlayın. Telefonda birisini bulduğunuzda ne söyleyeceğinizi öğrenmek için kelimeyi heceleyin. Ancak, amacınızın yüz yüze görüşme ve nihayetinde yeni bir müşteri edinmek olduğunu unutmayın. Bu yüzden, satış sunumunuzda (şahsen veya telefonla) tökezlemeden önce, senaryonuzu yazın ve tekrar tekrar uygulayın.
*Karar vericiye ulaşma çabalarınızda yaratıcı olun. Çoğu zaman, sizin gibi arayanları geri çevirme konusunda uzun yıllara dayanan bir sekreter veya idari asistanla karşılaşırsınız. Ama pes etme! Herhangi bir engelin yolunda durmasına izin verme! Sekreter tarafından izlenmekten kaçınmak için, işte olmadan önce aramayı deneyin. Evet, sabah 8'den önce veya akşam 5'ten sonra aramanız gerekebilir, ancak bu zamanlarda, ulaşmaya çalıştığınız karar vericilerin kendi telefonlarına cevap verme ihtimalleri vardır.
*Uzak aramalarınızı her ay yalnızca birkaç günle sınırlandırın. Sürece en iyi çabayı gösterdiğinizden emin olarak, o günleri dört gözle bekleyin. Bu şekilde, bu uzak aramaları yapmak sadece daha kolay hale gelmekle kalmayacak, kendiniz de gerçekten onları yapmak için sabırsızlanacaksınız!

Reklâm


Danışmanlık hizmetlerinizi tanıtırken belirlediğiniz sınırlar doğrudan reklam bütçenize bağlı olacaktır. Çok sağlıklı bir reklam bütçesine sahip olacak kadar şanslıysanız, parayı reklamlara harcamak zorunda olmadığınızı, yalnızca harcayacağınız kadar olduğunu unutmayın. Reklam çok pahalı olabilir.
Delaware'deki Newark'taki Merrily S. gibi diğer danışmanlar ağızdan ağıza dayanmaktadır. “İşim için en iyi reklamcılık biçimi, ağızdan ağıza ve diğer insanlardan gelen önerilerdi” diyor.
Sunduğunuz hizmet türüne bağlı olarak, özel ticaret dergilerinde reklam vermek gerekebilir.
Herhangi bir para harcamadan önce, uzmanlaştığınız alanlara göre profesyonel dergilere ve gazetelere bakmaya başlayın. Biraz zaman ayırın ve diğer danışmanlar tarafından yerleştirilen reklamları inceleyin ve ardından reklamlarının ne kadar etkili olduğunu düşündüğünüzü dikkatlice belirleyin. Sonra size en uygun olanı tasarlayın.

Haber bültenleri


Danışmanlık alanınız ne olursa olsun, potansiyel müşterileri çekmenin bir yolu olarak bir bülten hazırlamak için yeterli bilgiden fazlasına sahip olmalısınız. Vaktiniz yoksa veya kendi haber bülteninizi kendiniz yayınlamaktan çekinmiyorsanız, işi yapmak için yerel bir serbest yazar ve grafik tasarımcı kiralayın. Yine, pahalı, dört renkli, parlak bir yayın yapmak zorunda değilsiniz. Ne kadar basit tutarsanız, o kadar iyi. İyi bir bülten, sıçratan tasarımdan ziyade içeriğe dayanarak kendisini satacaktır.
Danışmanlık alanında yayınlanmakta olan haber bültenlerini toplamaya başlayın. Hiç birisinin yayınlanmadığını düşünüyorsanız veya alanınızda sadece birkaçının olduğunu düşünüyorsanız, tekrar tahmin yürütün. Kütüphaneye yapılan kısa bir ziyaret, birkaç bülten dizinini ortaya çıkartabilir. Biraz zaman ayırın ve kendi bülteninizin ilk sayısını tasarlamadan ve yazmadan önce örnek kopyalar için yazın. Bugün üretilen bültenlerin kalitesine şaşıracaksınız.
Bültenler etkili bir iletişim aracıdır ve bence, bir danışmanın hizmetlerini satması için en iyi reklam ortamını temsil ediyor. Bir dahaki sefere posta bültenini aldığınızda bir düşünün. Daha sonra okumak için kenara koydun mu? Ve bunu neden yaptın? Muhtemelen önemli bir haber veya bilgiyi kaçırmadığınızdan emin olmak istediğiniz için. Peki aynı gün postayla aldığın broşür ne oldu? Daha sonra okumak için bir kenara mı koydun? Yoksa doğrudan çöp kutusuna mı girdi? Büyük paraları, okunamayan broşürlere harcamadan önce düşünün.

Topluluk önünde konuşma


Genel konuşma, yeni müşteriler edinmek ve topluluğunuzdaki mükemmellik için bir ün kazanmak için mükemmel bir yoldur. Çok küçük bir kasabada yaşamadığınız sürece, bir ticaret odası ya da benzeri bir hizmet kuruluşu bulunmuyorsa, hizmetlerinizi öğle yemekleri, akşam yemekleri ya da başka özel günler için konuşmacı olarak sunmaya başlayabilirsiniz.

Telefon rehberini kullanmaya ek olarak, topluluğunuzda bir servis organizasyonları rehberi yayınlamış olup olmadığına bakın. Kütüphaneyi ziyaret edebilir ve başvuru masasından bilgi alabilirsiniz. Aylık toplantılar düzenleyen kuruluşların bir listesini yapın. Konuk konuşmacıları kullanabilirsiniz. Her grupla iletişim kurun ve konuşun.

Tavsiye isteyin


Bu sık sık gözden kaçan yeni müşteriler bulma yöntemi için çok kolay bir pazarlama aracıdır (bu nedenle genellikle düşünülmez), düşünmediğiniz için kendinizi tekmeleyeceksiniz. Danışmanlık görevinizi tamamladığınızda ve müşteriniz cennetteyken, tavsiye istemek için mükemmel bir zaman! Bazen potansiyel müşterinin dikkatini çekmek için tek gereken ortak bir arkadaş ya da saygın bir iş ortağına sahip olmaktır.

Danışmanlık İşine Nasıl Başlanır?Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.