24 Şubat 2019 Pazar

Danışmanlık, Koçluk ve Mentörlük yaparak para kazanma


Danışmanlık, Koçluk ve Mentörlük yaparak para kazanma


2000’li yıllarda popüler bir meslek haline gelen danışmanlık, koçluk ve mentörlük günümüzde her kesim insan tarafından tercih edilebilen bir meslektir. Bu makalemizde danışmanlık, koçluk ve mentörlük yaparak nasıl para kazabileceğinizden ve bu mesleği yapmak için nelere ihtiyacınız olduğundan bahsedeceğiz. Öncelikle hepsinden önce sizlere bu kavramların ne anlama geldiğini açıklamak istiyorum. Çünkü bu 3 kavram birbiri ile çok fazla karıştırılmakta ve 3 kavramda aynı sanılmaktadır.
İlgili kavramlar: Danışman, koç, mentör


Danışman nedir? Danışman ne iş yapar? Danışman nerede çalışır?


Danışman, bir veya daha fazla konuda uzmanlık kazanmış, ücret karşılığında bilgi birikimini paylaşan kişilere verilen isimdir. Ücret ödeyen, hizmet alan kişiye ise danışan adı verilir. Danışman olmak için o konu hakkında maksimum bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Bir konu hakkında 3 ayda uzman olabileceğiniz gibi 2yıldada uzmanlık kazanmanız mümkün olucaktır. Aklınıza gelecek her konuda danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Danışman türlerinden bazıları; hukuk danışmanı, kariyer danışmanı, insan kaynakları danışmanı gibi sıralanabilmektedir.
Danışman bilgi sahibi olan kişiye denildiği için bu kişinin işi bilgisini danışan ile paylaşmaktan geçer. Burada danışmanı diğer kavramlardan ayıran özellik işi bizim yapmamızdır. Bilgilerimizi şirkette veya başka bir ortamda uygulamamız gereklidir. Danışman genel olarak ofis ortamında çalışır. Ancak uzaktan danışmanlık hizmeti veren kişilerde mevcuttur. Home Office çalışarak bilgi birikimlerinizi paylaşma yolu ile danışmanlık yaparak kazanç elde etmeniz mümkün olucaktır.

Koç nedir? Koç ne iş yapar? Koç nerede çalışır?


Koç, hizmet almak isteyen kişiye istekleri doğrultusunda yön gösteren kişidir. Danışmanlığın aksine burada işi danışan kişi hayata geçirmelidir. Koç kişiyi takip eder ve doğru yolu bulması için elinden gelen herşeyi yapar. Koçların yapmış olduğu işlere koçluk adı verilmektedir. Örneğin yaşam koçluğu, kariyer koçluğu ve günümüzde aşırı popüler olan oyun koçluğu gibi.
Koç kendi ofisinde veya ev ortamında çalışabilmektedir. Danışmanlığın aksine ev ortamınızdan hizmet verebilmeniz çok daha kolaydır. Çünkü burada işi yapması gereken, hayata geçirmesi gereken kişi danışandır. Bu yüzden koçluk yaparak internet üzerinden para kazanmanız mümkün. Bir konuda koçluk yapmak isteyen kişi danışmanlıkta olduğu gibi kendisini konu veya konular üzerinde eğitmelidir. Verdiğiniz koçluğun süresi karşınızdaki kişinin isteklerine bağlı olarak uzayabilir veya kısalabilir.

Mentörlük nedir? Mentör ne iş yapar? Mentör nerede çalışır?


Mentör, karar verme yetkisi olan kişiler ile becerilerine paylaşan kişilere mentör denir. Mentör danışmanlık ve koçluğa göre çok daha büyük bir bilgi gereksinimi gerektirir. Özellikle şahsen mentör olabilmek için yönetici olmanın gerektiğinin düşüncesindeyim. Çünkü diğer kavramlara göre mentörlük çok daha riskli bir sistemdir ve büyük bir bilgi birikimi gerektirir. Mentör müşterinin karar vermesine, kendini geliştirmesine ve harekete geçmesine yardımcı olucak eğitimi verir. Mentörlük yapılan bazı alanlara örnek vermek gerekir ise, kobi mentörlüğü, startup mentörlüğü gibi.
Mentör, kişi ile birebir görüşme veya internet üzerinden görüşme sağlayabilir. Mentörlük hizmeti alan kişiler biraz daha üst kesim olduğu için genelde vakitlerinin kısıtlı olmasından dolayı hizmeti internet üzerinden almayı tercih edebilmektedirler. Ancak birebir seanslar her 3 kavramda da çok büyük fark yaratır.

Danışman, koç ve mentör ’ün benzer yanları nelerdir?


*Herhangi bir konu üzerinde uzman olmanız gerekir.
*Sahip olduğunuz bilgiyi danışan ile paylaşmanız ve onu üst seviyeye çıkartmanız gerekmektedir.
* Danışman, koç veya mentör motive edici olmalı ve karşısındaki kişinin inandığı değerlere karşı saygılı olmalıdır.
*Cesaret verir.
*Bilgi paylaşımının, yardımın biteceği net bir tarih yoktur.
*Elde edilen kazanç verilen hizmete göre değişiklik gösterir.
Kavramları açıkladığımıza ve 3 kavramında benzer yanlarından söz ettiğimize göre şimdi danışmanlık, koçluk ve mentörlük yaparak nasıl para kazanabiliriz? Sorusuna yanıt bulalım.
*İlk olarak belli bir kavramda, konuda uzmanlığınızın olup olmadığını düşünün.
*Diğer konulara göre yüksek bir bilgiye sahip olduğunuz bir konuyu belirlediyseniz doğru yoldayız. Eğer bir konuda uzmanlığınız yok ise üzülmeyin. Doğru adımlar ile kısa zaman içerisinde uzmanlık kazanabilirsiniz.
*Belirlemiş olduğunuz konuda bildiklerinizi kısa başlıklar halinde not alın ve bu başlıkların dışında bilmeniz gereken bir şey var mı araştırın. Araştırmalarınız sonunda şu an için öğrenmeniz gereken bir şey yok ise o konuda hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Bunun için gerekenler; sosyal medya hesapları, isteğe bağlı web sitesi ve kartvizit. Kendi becerilerinizi bu araçlar ile tanıtarak ve insanlar ile iletişim kurmaya başlayarak artık para kazanabilirsiniz. (Burada şunu bilmenizi isterim bir konu sürekli aynı güncelliğini korumaz. Bu yüzden kendinizi her gün biraz daha geliştirmek ve bilgilerinizi pekiştirmek için uzman olduğunuz konuda günlük veya haftalık olarak araştırma yapmayı ihmal etmeyin. Bunu yaparken türkçe kaynaklar dışında bildiğiniz dillere göre diğer kaynakları da araştırmakta yarar var.)


*Uzmanlığı olmayan okuyucularım üzülmemeniz gerektiğini söylemiştim. Şimdi sıra sizde. İlk olarak hoşlandığınız bir konuyu belirleyelim. Konunuzun yemek pişirmek olduğunu ele alalım. Yemek pişirme konusunda kendinizi geliştirmeniz için bir program hazırlamanız ve bunu rutin olarak uygulamanız gerekiyor. Rutin programınıza bağlı kalarak kısa sürede sizde uzmanlık kazanabilirsiniz. Programınıza araştırma, makale okuma, dinleme ve izleme gibi başlıkları ekleyebilirsiniz. Bu süreler belirlemiş olduğunuz başlığa göre değişiklikler gösterebilir. Konu hakkında uzmanlık kazandığınızı düşündüğünüzde ise üst maddede yazdıklarımı uygulayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Danışmanlık, koçluk ve mentörlük hakkında merak ettiklerinizi yorumlar kısmından veya mail adresim üzerinden bana sorabilirsiniz. Ayrıca koçluk veya danışmanlık hizmeti almak için bana ulaşabilirsiniz. Birden fazla konu üzerinde hizmet vermekteyim. En basitinden örnek vermek gerekirse kariyer koçluğu ile size uygun mesleği bulabiliriz. Ya da internetten para kazanabileceğiniz yöntemler hakkında konuşabilir ve sizin para kazanmanıza yardım edebilirim.
İletişim: anilcagliyan@yandex.com

Danışmanlık, Koçluk ve Mentörlük yaparak para kazanma

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

2 yorum:

  1. Bence harika bir sektör para kazanmak için ama öncelik insan olmalı :)

    YanıtlaSil
  2. Öncelik insan olmadan zaten bu sektörde kazanç elde etmek imkansız.

    YanıtlaSil