23 Şubat 2019 Cumartesi

Makale yazarken konu bulmak için 21 etkili yol


Makale yazarken konu bulmak için 21 etkili yolÇevrimiçi içeriğe artan bir ihtiyaç duyulmaktadır ve hem içerik yazarları hem de içerik pazarlamacıları bir sonraki harika yazıyı sürekli olarak arama çabası içerisindeler. İlham eksikliği olduğunda ilginç bir yazıya yol açacak yeni bir içerik fikri bulmak her zaman kolay değildir. Verimliliğinizi korumak ve bir sonraki makaleniz için ilham almak için, önceden organize olmanız ve bir sonraki makaleniz için bir fikir bulmanıza yardımcı olacak bir kaynak ve araç listesi oluşturmanız yararlı olacaktır. İlham tükendiğinde bir dahaki sefere yardımcı olması için sizlere böyle bir liste hazırladım… Artık makale konusu bulamıyorum! Diyorsanız aşağıdaki maddeler tam size göre.


Sosyal medya ve trend konuları


Sosyal medya, özellikle zaman zaman karşılaştığınız şeyi nasıl organize edeceğinizi bildiğiniz zaman, bir sonraki yazınızın konusu için birincil ilham kaynağınıza dönüşebilir.

Facebook'un kayıtlı yayınları


Facebook, 2014’te yayınları, bağlantıları, sayfaları, videoları kaydetme özelliğini sundu ve bu hem kişisel hem de profesyonel olarak içerik kullanma biçimimizi önemli ölçüde değiştirdi. İlginç bir makaleye rastladığınızda, tek yapmanız gereken makaleyi ileride kullanmak üzere saklamak.
Özel kılan nedir? Hepimizin günlük olarak en popüler sosyal ağı kullandığımız gerçeği, bu ilginç bir yazıyla karşılaşmanız için daha fazla şansın olduğu anlamına geliyor (Size ilham verecek doğru kaynakları takip etmeniz şartıyla).

Twitter listeleri


Bu muhtemelen içerik üretmek için en sevdiğim yollardan biri ve ilgilendiğiniz sektörlerdeki en son trendleri takip etmeye çalışırken çok yararlı olabilir. Hem bir ilham kaynağı hem de rakiplerinizin veya diğer etkileyicilerinizin neler yazdığını analiz etmenin yolu. Doğru listeleri oluşturabilmeniz biraz zaman alabilir, ancak habere ayak uydurmanın ne kadar kolay olduğunu anladığınızda pişman olmayacaksınız. Ayrıca her gün belli aralıklar ile trendlere girip yazılanları görüntülemeyi unutmayın. Bu şekilde yeni bir makale türetebilirsiniz.

Twitter sohbetleri


Twitter sohbetleri yararlı görüşler sağlarken, aynı ilgi alanlarını sizinle paylaşan diğer kişilerle bir tartışmaya katılmanıza izin verir. Markanızın Twitter sohbetlerini takip etmek veya diğer popüler tartışmalara katılmak, bir sonraki mükemmel konunuzu bulmanıza yardımcı olucaktır.

Twitter beğenileri


Eskiden 'sık kullanılanlar ' olarak bilinen Twitter beğenileri, diğer kişilerin yayınlarını onayladığınızı gösterir. Bununla birlikte, Twitter hesabınız tüm beğenilerinizi tek bir yararlı listede gösterdiğinden, ilginç yazılar düzenlemenin bir yolu olarak da kullanılabilir. Beğenilerinizi Twitter'da düzenleyip bunları Pocket'e, Evernote'a veya sevdiğiniz bir araca kaydedebilirsiniz.

Pinterest panoları


Pinterest aracılığı ile aradığınız bir konu hakkında ilginç resimlere ve makalelere ulaşmanız mümkündür. Hoşunuza giden içerikleri kendi oluşturmuş olduğunuz panoya kayıt ederek ileriki zamanlarda dönüş yapıp bu içerikleri makalelerinizde kullanabilirsiniz.

Linkedin


Özellikle iş dünyası ile ilgili makaleleri yazıyorsanız bu platform tam size göre. Linkedin üzerinden iş dünyasına ait birçok makaleye ulaşabilirsiniz. Gün boyunca ana bilgi kaynağımız olmayabilir, ancak sizi bir konuda eğiten, bu konuda yazmanız için ilham verebileceğiniz ya da farklı bir açıdan farklılaşma ve yaklaşma konusunda sizi zorlayabilecek etkileyici miktarda büyük içerik var.

Çok konuşulan konular- Trending topics


Hem Facebook hem de Twitter, kullanıcıların gerçek zamanlı olarak tartıştıkları eğilimli konuları gösterir ve bu durum, haber endüstrisine odaklanan ve her an popüler olanı analiz etmek isteyen yazarlar ve pazarlamacılar için çok yararlı olmaktadır. Aynı şekilde google trends sitesinden de yararlanabilirsiniz.

Soru sormak


Günümüzde başka insanlara soru sorabileceğiniz birçok platform bulunmaktadır. Bu sitelerde soru sorabildiğiniz gibi başka kişilerin sormuş olduğunuz sorulara da bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Başka kişilere soru sorabileceğiniz bazı siteler;
*Yahoo
* Quora
*Sözlük siteleri
*Kızlar soruyor vb.

Haber toplayıcıları


Haber toplayıcıları uzun yıllar boyunca içerik keşfi için yardımcı oldular ve günlük kullanımda her zaman en üst seçeneklerimizden olmamasına rağmen, bizi asla hayal kırıklığına uğratmamış gibi görünüyorlar.

Feedly, PopUrls, The Old Reader


Feedly, PopUrls ve The Old Reader en sevdiğiniz kaynakları ve konuları düzenlemenize yardımcı olacak. Onları denemek ve en iyi olanı bulmak size kalmış.

Google Uyarıları- Google AlertsGün boyunca tüm favori eğilimlerimizi takip edemediğimiz için, Google Alerts, takip etmeyi seçtiğimiz konulara göre içerik derleyerek ilginç olanları keşfetmemize olanak sağlar.

Trendleri takip etmek


Günlük olarak trendleri takip etmek birçok yarar sağlamaktadır. Sosyal ağlar dışında, en yeni trendleri izlemenin başka yolları da vardır.

Google Trendler


Google size en popüler konular hakkında ilginç bilgiler sunar, ancak aynı zamanda beş arama terimini karşılaştırmanıza ve popülerliklerini analiz etmenize olanak tanır.

Trendsmap


Google Trendleri dışında, en yeni trendleri analiz etmek için birçok kaynak vardır ve Trendsmap, konumlarına bağlı olarak kişilerin ne hakkında konuştuğunu izlemenize yardımcı olur. Bu, günün viral konularını anlamanın ve endüstrinizle alakalı herhangi bir makale yazmanın güzel bir yoludur.

Buzzsumo ve Ruzzit


En popüler gönderileri sosyal performanslarına bağlı olarak izlemekle ilgileniyorsanız, Buzzsumo ve Ruzzit çok faydalı olacaktır.
Buzzsumo, içerik analizi için çok güçlü bir platformdur ve ücretsiz sürümünü, birçok kategoride en paylaşılan konuları, hatta istediğiniz bir sitedeki en popüler konulardan bazılarını bulmak için bile kullanabilirsiniz. Tarayıcınız için eklentisini bile kullanabilir ve izleyicilerinizin paylaşmaya daha istekli olduğu konulara odaklanmak için sosyal medyadaki kendi yayınlarınızın performansını analiz edebilirsiniz.
Ruzzit, web üzerinde en çok paylaşılan içeriği sizin için derler ve türüne, videolarına, resimlerine veya makalelerine bağlı olarak içeriği kategorileştirmenize olanak sağlar.

Sık kullanılanlar


Reddit, Digg ve diğerleri


Reddit, karşılaştığınız şey hakkında yazmak için yeterince ilham verene kadar tüm doğru alt kategorileri aramaya istekli olmanız koşuluyla sizi içerik keşfi fırsatı ile hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Dikkatli olun, bu bağımlılık yapar ve beklediğinizden tamamen farklı alt kategorilerde sonuçlanma ihtimaliniz vardır. Kaybolmamaya dikkat edin.
Digg, “İnternetin şu anda ne hakkında konuştuğunu” size sunar.

Görsel arama


Bir sonraki yazınız için size ilham verecek görsel içerik arıyorsanız, işte göz önünde bulundurmanız gereken iki kaynak.

Imgur


Imgur, web üzerinde en popüler görüntüleri sergiliyor ve içerik pazarlama stratejinize uyan bir sonraki resmi bulabilmek için faydalı olabilir.

Giphy


GIF'ler gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Giphy, makalenizi veya sosyal gönderinizi desteklemek için mükemmel GIF'i bulmak için doğru kaynaktır. Ayrıca, belirli içerik türlerinde nelere dikkat edildiğini bilmenin bir yolu olarak, zaman zaman en popüler GIF'leri izlemek de faydalıdır.

İçeriğinizi analiz edin


İlham düşündüğünüzden daha yakın olabilir, bu yüzden popülerliği ölçmek için yazılarınızın performansına daha yakından bakmanız gerekir. Bu, izleyicinizin sizin en çok neyinizi sevdiğini karar vermenize yardımcı olacak ve sizi sonraki konularınız için doğru yöne yönlendirecektir.

Google Analytics


Başlangıç ​​düzeyinde bile Google Analytics’i kullanmak, içeriğiniz, izleyicileriniz ve niş endüstriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize olanak sağlar ve bu da harika bir yazı yazarken oldukça faydalıdır. En popüler makalelerinize, arama terimlerine, her gönderide harcanan ortalama süreye bir göz atın ve verilerin, aradığınız ilham kaynağını bulmanıza nasıl yardımcı olacağına karar verin.

İçeriğinizi gözden geçirerek düzenleme yapın


Konuların tükenmekte olduğunu hissettiğinizde, mevcut içeriğinize geri dönün ve kullanmanın yeni yollarını düşünün. Gönderilerinizin Google Analytics ’teki performansını inceledikten sonra, en popüler makaleleri seçin ve yeni içeriklere genişletilip genişletilemeyeceklerini görün ve mevcut içeriği takip edin.
Dahası, farklı içeriğe sahip yeni makaleler oluşturmak için mevcut içeriğinizi kullanmaya ne dersiniz?
Eski bir gönderiden bir video veya podcast oluşturabilir ve sonra üzerine yeni fikirler ekleyerek konuyu tartışabilirsiniz. Bu hala yeni bir içerik olarak görülmektedir.

İçerik keşfi nasıl kolaylaştırılır?


İçerik fikirlerinizi yazın


En basit not tutma bile faydalı olabilir. Google Drive, Drop box, Evernote, Trello, Notes ile tercihlerinizden sadece birkaçı olan platformu veya sizin için daha iyi olan uygulamayı bulun. Benim tercihim genelde standart Windows not defterinden yana veya küçük bir not defteri kullanıyorum.

Gönderileri daha sonra okumak için kaydedin


Daha önce keşfetmiş olduğunuz içeriğe geri dönmenize ve kendi hızınızda okumanıza (veya gönderiniz için bir kaynak olarak kullanmanıza) yardımcı olan birçok platform var. Sayfayı favorilerinize kaydedip daha sonra favorilerden tekrar sayfaya dönmek bile işinizi görecektir.
Pocket, Instapaper, Flipboard ve diğer birçok uygulama bu çok kullanışlı alışkanlığı kolaylaştırır ve kolay mobil okuma imkânı bu programları daha iyi hale getirir.

Kitlenizi dinleyin


Okuyucularınız, aynı zamanda sosyal takipçileriniz, gelecek yayınlarınızda daha iyi içerik sağlamak için tercihlerini anlamanıza yardımcı olacak sorular, yorumlar ve hatta şikayetler ile, bir sonraki yayınınız için doğru ilham kaynağı olabilir.
Son olarak, içerikten ilham alırken genellikle benim için çalışan süreç budur (ve sizinkini duymayı çok isterim);
*Kapsamlı okuma ve göz atma (çoğunlukla Twitter listeleri).
*En ilginç konuları favorilere kaydetme.
*Google Drive'daki içerik elektronik tablomda okuduğum yayınlardan ilham aldığım ana başlıkları yazmak.
*En iyi yayınları oluşturan başlıkları belirlemek için içerik e-tablosuna geri dönmek.
*Yazmak istediğin konu hakkında olan makaleleri tekrar gözden geçir.
*Tüm sekmeleri kapat ve yazmaya başla.
Makale yazarken konu bulmak için 21 etkili yol


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

2 yorum: