7 Şubat 2019 Perşembe

Sitemize damsız girilmez!


Sitemize damsız girilmez!


Bildiğiniz üzere seninle kazanalım sitemizde webmaster olanların işine yarayabilecek makaleler ve internetten para kazanma yöntemlerini anlatan makaleleri paylaşıyorum. Ancak artık kendi aklıma takılan konularda yazdığım makaleleri de sitede paylaşmaya karar verdim. Bu makalelerin konuları genel olarak internette gezerken veya bir şey izlerken aklıma geliyor. İlk farklı içerik olarak “damsız girilmez” uyarısı hakkında içerik üretmek istedim. Bu fikir youtube üzerinde bodyguard ile sıkıntı yaşayan kişilerin videolarını izlediğimde aklıma geldi. Damsız girilmez yasağı, uyarısı hakkında sizinde düşüncelerinizi merak ediyorum. Makalenin sonunda yorumlar kısmında görüşlerinizi benim ile ve diğer kişiler ile paylaşırsanız mutlu olurum. Keyifli okumalar dilerim.


Damsız girilmez ne demektir?


Damsız girilmez kavramının ne anlama geldiğini bilmeyen kişiler olabilir. Bu yüzden ilk olarak bu kavramı sizlere açıklamak istiyorum.
Dam kelimesi “dame” kelimesinden bizim ülkemize gelmiştir ve anlam olarak kadın demektir. Damsız girilmez, ise kadınsız girilmez olarak ifade edilebilir. Yani bilinenin aksine eşsiz, kavalyesiz girilmez anlamlarına gelmemektedir. Bu yüzden yanınızda erkek arkadaşınız ile giderseniz ve eşcinsel olsanız bile bara, club’e girememeniz çok büyük bir olasılıktır.
Kolay bir şekilde damsız girilmez kelimesinin anlamını akılda tutmanız için baştaki “d” harfini çıkartmanız yeterli olucaktır. Yani argo bir dil ile “**sız girilmez” olarakta tanımlanabilir.

Bodyguard, kapı korumalarının konuşma şekli


Damsız girilmez kavramı bazı yerlerde gerçekten uygulanması gereken bir yönetim kuralı. Ancak bunu kelimenin anlamını bilmeyen kişilere doğru bir dil ile ifade etmek gerekiyor. Aslında bu kavrama karşı çıkan kişilerin tepkilerinin oluşmasının nedeni tamamen barlarda ve mekanlarda bulunan korumalardan kaynaklanıyor. Çünkü güzel bir dil ile anlatmak yerine en küçük bir şeyde size şiddet uygulamayı tercih ediyorlar. Örneğin en basit olarak damsız girilmez lafını kullanmak yerine doğru bir tanım olmasa bile eşsiz girilmez kavramını kullanabilirler veya içeride bayan ve erkek eşitliğini bir tutmak için şu an erkek gruplarını alamadıklarını söyleyebilirler. Ancak maalesef ülkemizde bulunan bar, club bodyguardları sadece kas parçasından ibaret oldukları için konuşmayı beceremiyorlar. Aşağıda youtube üzerinde yer alan videoyu izleyebilirsiniz. Bu videoda kız normal, güzel bir dil ile konuşmasına rağmen bodyguard kendisine “dün sen sevişiyordun içerde” demeyi uygun görüyor. İçeride kimin ne yaptığı sizi ilgilendirmez. Kuralınıza aykırı bir hareket yaptıysa mekândan atarsınız olur biter. Ancak bu kişiler izlemekten zevk alan sapık insanlardan başkası değil. Yani bu damsız girilmez olayı sapkınlıkları engellemek içinse ilk olarak bu kapı korumalarının değiştirilmesi gerekiyor.

Bir mekâna damsız nasıl girilir?


*Turist taklidi: Aslında damsız girilmez sözüne aykırı bir hareket gibi gözükebilir. Çünkü kuralı aslında yabancı bir turist olduğu için ihlal ediyorlar. Bunun nedeni turistlerin mekâna çok fazla para kazandırabileceği düşüncesidir. Sonuçta çoğu turist bir türk insanından fazla içki içecektir.
*Eşcinsel bahanesi: Bu taktik her mekânda işe yaramaz. Riskli diyebilirim.
*Kapı önünde bir kadına rica etmek: En bilinen yöntem sanırım bu. %50 şansınız var diyebilirim. Ama karşınızdaki kişiye bir adet içki sözü verir iseniz şansınız %100 oranına yükselecektir. En kolay giriş yöntemi budur. Ancak korumaların sizi görmediğinden emin olun ve tanıştığınız kıza adınızı söyleyerek onunkini de öğrenmekte fayda var. Bazı bodyguardlar tanıdığınızı doğrulayabilmek için kimlik sorabilmekte.
*Kapı korumalarına rüşvet vermek: Bu tamamen gittiğiniz mekâna bağlı değişen bir yöntem. Beyaz tenli ve uslu bir çocuk görünümünüz varsa çok rahat bir şekilde rüşvet vererek giriş yapabilirsiniz. Ama bu yöntemde biraz riskli. Etrafta insan yoksa rüşvet verme yönteminin tutma şansı çok daha yüksektir.

Damsız girilmez ifadesi yasal mı?


Hayır, anayasaya göre damsız girilmez söylemi tamamen yasaktır. Çünkü 10.maddenin ihlali söz konusudur. Çünkü cinsiyet ve ırk ayrımı söz konusudur. Bu maddeye göre kadınlar ve erkekler yasa önünde eşit haklara sahiptir ve club, bar gibi ortamlarda da yapılan ayrımcılık suç teşkil etmektedir. Suçu işlediği kanıtlanan kişiye 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası veya maddi para cezası verilmektedir. Bu işletme sahibi tarafından çalışana yaptırılmaktaysa ceza çalışana değil, işletme sahibine verilir.

Damsız girilmez söyleminde bulunan kişiye ne yapılmalıdır?


Yukarıda belirttiğimiz gibi damsız girilmez söylemi anayasaya aykırı olan bir suçtur. Bu yüzden o mekânda kavga etmek yerine bunu ispatlamanız gerekiyor. Bunun için video görüntüsü veya ses kaydı almanız yeterli olucaktır. İki erkek bir mekâna girmeye çalışıyor iseniz bir kişi çaktırmadan videoya alsın. Çektiğinizi belli ederseniz yine size saldırabilirler ve o çevrede onların gücü dikkate alındığı için hiçbir şey yapamazsınız. Yok ben haklarımı savunmadan illegal olarak içeriye girmek istiyorum diyor iseniz de yukarıda yer alan “Bir mekâna damsız nasıl girilir?” başlığı altında yazanları okumanızı tavsiye ederim.

Damsız alınmaz cümlesinde suç kimde?


*İşletme sahibi: Damsız girilmez söylemini uygulayan kişi işletmenin sahibi ve ortaklarıdır. Bu yüzden en büyük suç bence işletme sahibindedir. Burada özellikle işletmesini kavgacı erkeklerden korumak isteyip kapıya abuk subuk konuşmayı bilmeyen bodyguard çalıştıran kişilerden bahsediyorum. Siz içeri düzgün insanları koymak istiyorsunuz ancak daha kendi mekanınızda çalıştırmış olduğunuz kişiler normal değil. Örnek olarak yine yukarıda verdiğim videoyu izleyebilirsiniz. Demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Olay çıkmasında diğer damsız alınmaz kavramını kullanma nedenleri de tamamen ticaret kafasından kaynaklı. Bir yerde kız fazla ise zengin erkek oraya daha fazla para verecektir. Zaten bu tarz kişilerde dam diye bir şey geçerli değildir. Mekânın güzel gözükmesi için erkek sayısını az tutmaya çalışırlar. Erkek ve kadın eşitliği gibi farklı düşüncelerde mevcut. Kadın erkek sayısının eşitliğini ve olay çıkmamasını isteyen kişilere kesinlikle bir söylemde bulunamam. Çünkü haklı nedenleri var. Ama lütfen kapı önlerinde konuşmayı bilmeyen, direk agresif tepki veren insanları çalıştırmayı bırakın. Siz olay yaratmak istemiyorken bir olay çıkarabilecek tipte elemanları yanınızda çalıştırıyorsunuz. Ayrıca bu kapı korumalarının sınırsız içki içebilme özellikleri bulunuyor. Bu bodyguard denen kişilere kesinlikle içki verilmemesi gerekiyor.
*Ülkemizde yaşayan bazı erkekler: Bunlara abaza, çabuk sinirlenen tipler diyebiliriz. Maalesef kurunun yanında yaşta yanar sözü tamamen doğrudur. Bazı kesimler yüzünden bu tarz kuralların çıkması gerekiyor. Bodyguard ne kadar iyi davranırsa karşıdaki iyi insanda o kadar az sinirlenir. Herkesi giyimine, yüzüne göre yargılamamak gerekiyor.
*Devlet: Anayasaya haykırı bir hareket olduğu için ses çıkartmayan devletimizde maalesef haksızdır. Bu yüzden gece kulüpleri için yazılı bir belge olmasının gerektiğini düşünüyorum.
*Ses çıkarmayanlar veya çıkarmaya korkanlar: Tek kişi eğlenmek veya erkek erkeğe eğlenebilmek bizimde hakkımız. Abaza, olay çıkaran tiplerden değilseniz kendinizi sonuna kadar savunmanız gerektiğini düşünüyorum. En basitinden bir haber bülteninin muhabirini çağırarak yapılanları gözler önüne serebilirsiniz. Çünkü yok erkek, kadın sayısı eşit olucak yok tek girilmez gibi söylemlerin hiç birisinin yasal bir belgesi bulunmamaktadır.

Damsız girilmez söylemi başka ülkelerde yok!


Hayır, bizim gibi bazı ülkelerde veya yerlerde damsız girilmez söylemi geçerlidir. Hatta bazı yerlerde daha katı kurallarda bulunabilmektedir. Yani sadece bizim ülkemizde yapılan bir şey değil. Ancak aslında damsız girilmez kavramı tamamen o yerin işletmecisinin elinde olan bir şey. Yani ülkemizde de damsız alan birçok yer bulunmaktadır.

Damsız girilmez kuralında benim kişisel görüşlerim neler?


Öncelikle benim bu söylem üzerinde fazla takılmamak gerekiyor. Çünkü gerçekten yapılması ve uygulanması gereken bir kural olduğunu düşünüyorum. Ama aynı zamanda da başka bir yolun olduğu düşüncesindeyim. Bir erkek tek başına bir bara gidip eğlenebilmeli, müzik dinleyebilmeli. Çünkü bazen öyle bir an gelir ki yalnız olup kafanızı boşaltmak istersiniz. Ancak öyle bir durumda damsız girilmez kuralı ile karşılaştığınızda gerçekten canınız sıkılabiliyor. Burada kapıda çalışan kişilere de yüklenmemek lazım. Çünkü onlarda emir kulu. Yukarıda ki kişi ne derse onu uygulamak zorunda. Tabi abuk subuk konuşanlardan söz etmiyorum. Bu kişileri kavga etmeden direk işletme sahibine şikâyet etmeniz gerekiyor. Kavga ederek sadece kendinizi haksız duruma düşürürsünüz. Ben damsız girilmez söyleminin tamamen kaldırılması taraftarıyım. Bunun yerine içerideki kadın ve erkek sayısı takip edilerek eşit alımlar yapılabilir ve kapı önünde bulunan çalışanlar içeride çalıştırılabilir. Sivil polis gibi içeride müşteri gibi takılabilirler. Sonuçta şu anda da kapı önüne diktikleri kapı korumaları sınırsız içki içebiliyor.


Ama tüm bu olayların çıkma nedeninin toplumumuzdan kaynaklandığı düşüncesindeyim. Erkeklerin abaza olmaları, düşmanca davranmaları bunların hepsi toplumdan kaynaklanıyor. Sürekli bir kıza güzel bir şekilde yaklaşan ve hiçbir zaman sonuç alamayan bir erkek sonunda başka yollara başvuruyor ve bu eylemleri hep kötü sonuçlar ile bitiyor. Bütün taciz olayları, tecavüz olayları hep yalnız kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Kadınların artık nesne olarak görülmemesi gerekiyor. Bu yüzden araştırma bölümü kurulmalı. Ancak şu anda bulunan Müslümanlık dinini yanlış olarak algılayan kişiler tarafından bunun olacağını da düşünmemekteyim. Örneğin okulumda verilen bir konferans sırasında erkekleri önü kadınları arkaya aldılar. Neymiş erkekler kadınları görmeyecekmiş. Gerçekten söyleyecek bir şey bulamıyorum. Bu yüzden olayların bitmesi için tamamen sistemin değişmesi gerektiğinin düşüncesindeyim.
Damsız girilmez kuralı hakkında olan düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle ve diğer okuyucular ile paylaşabilirsiniz. Yazmamı istediğiniz farklı bir makale konusu olur ise anilcagliyan@yandex.com üzerinden bana ulaştırabilirsiniz.

Youtube üzerinde dam ve bodyguard ile alakalı çekilmiş bazı videolar;


Sitemize damsız girilmez!Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

2 yorum:

  1. Ben giremedim başka yöntemi yokmu kardeşim siteye girmenin
    iyi yayınlar dilerim
    www.tolum.site

    YanıtlaSil
  2. Olmaz mı :) Hemen iban numaramı yolluyorum. Rüşvetimi yollayabilirsiniz. Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil