17 Mart 2019 Pazar

Frank Koch deniz feneri hikayesi


Frank Koch deniz feneri hikayesi


Merhabalar, bugün sizler için okuduğumda benim çok hoşuma giden Frank Koch tarafından yazım yolu ile anlatılmış olan deniz feneri hikayesini paylaşıyorum. Deniz feneri hikayesine geçmeden biraz kendi düşüncelerimi ve hikâyeyi nerden bulduğumu anlatacağım. Dilerseniz en alt kısma inerek direk deniz feneri hikayesini okuyabilirsiniz. Ben deniz feneri hikayesi ile youtube üzerinde lol videoları paylaşan Psikolol aracılığı ile tanıştım. Sezon 9 adı altında paylamış olduğu videonun içeriğinin içerisinde takipçileri ile deniz feneri hikayesini paylaşmayı uygun görmüş. Psikolol benim en sevdiğim yayıncılardan ve youtuberlardan birisi. Bir ara psikolojik olduğunu düşündüğüm nedenlerden dolayı büyük bir ara verdi. Tekrar dönüş yapacağını söyleyip bizi tekrar üzerek tüm camiayı geride bırakarak yaşamına odaklandı. 1 yılın ardından 2 ay önce tekrar video atmış ve ben bu videoda deniz feneri hikayesini okuma fırsatı buldum. Psikolol bu yazıyı okuyor isen eğer bu tarz kişisel gelişim ile ilgili içerikleri paylaşacağın ve psikolojik olarak sıkıntılı olan kişileri mutlu edebilecek bu tarz içerikleri paylaşabilirsiniz. Ben 4 yıldır Anksiyete ile mücadele ediyorum ve bu süre zarfı boyunca kişisel gelişime odaklanarak birçok konuda kendimi geliştirdim. En basitinden artık internetten düşükte olsa para kazanmaya başladım.
Frank Koch deniz feneri hikayesinin benim ilgimi çekme nedenlerinden en büyüğü okulumuzda çok bilgili olduğunu düşündüğüm Uğur hoca sayesinde gerçekleşti. Normal öğretmenlerin aksine çok farklı sınav metodu ve anlatım tarzı var. Geçen yıl insan kaynakları dersimize girdi bu yıl ise toplam kalite derslerimize giriyor. Kısaca Uğur hocanın eğitim metodunu anlatmak istiyorum. Uğur hoca her ders 1 adet fotokopi veriyor. Bu fotokopide dersler alakalı bilgili kişiler tarafından yazılmış makale yer alıyor ve sınavda bu makalelerin birisi ile alakalı soru karşımıza çıkıyor. Derse başlamadan önce o gün işleyeceğimiz konu ile alakalı bir sözü tahtaya yazarak onu bizim ile paylaşıyor. Sınavlarında bir adet söz vererek bu sözün ne anlattığını soruyor. Ayrıca kişisel gelişim ile alakalı Frank Koch tarafından yazılan deniz feneri gibi farklı hikayeleri bizimle paylaşıyor. Ha bu arada Uğur hoca sınavda toplam 3 soru soruyor. Bunların sadece 1 tanesi bilgi sorusu. Diğer ikisi tamamen sizin yorumlarınız doğrultusunda yapabileceğiniz sorular. Kendisine insanları düşünmeye ittiği ve yazma becerilerinin gelişmesini sağladığı için teşekkür ediyorum. Şu an Trakya üniversitesinde 3. Yılım ve çoğu derste işlediklerimizi hafta sonunda veya sınavlardan sonra unutmuş oluyoruz. Çünkü sistem bize o bilgiyi ezberletmeye çalışıyor. Ama Uğur hoca aykırı eğitim tarzı ile bilgileri kalıcı hale getirmeyi başarıyor. İşte bu yüzden artık deniz feneri gibi hikayelere, makalelere v.b herşeye çok daha farklı gözle bakıyor ve yorum çıkartmaya çalışıyorum.


Peki Frank Koch deniz feneri hikayesi ile sizce ne anlatmak istemiştir?
Bana göre Frank Koch deniz feneri hikayesinde denizde geçiş hakkının her zaman standart şartlara uygun olarak gerçekleşmediğini anlatmak istemiş. Bu fikre Amerikan Denizcilik Enstitüsü dergisinde yayınlandığı için vardım. Ama bence çoğu kişi için farklı anlamlar ifade edebilir. Bana göre deniz feneri hikayesi inatlaşmamak ve sürekli aynı rotada devam etmememiz gerektiğini anlatıyor. Hayatta sürekli düz bir şekilde gidersek sadece karşımıza çıkmaz sokak çıkar. Etrafımızda olanlara farklı gözle bakmalı ve çevremize dikkat etmeliyiz. Geçmişte olsa bu tarz insanlara hak verebilirdim. Ancak şu anda herkesin elinin altında internet bulunuyor. Bir konuda kesin bildiğiniz şey aslında doğru olmayabilir. Bu yüzden inatlaşmak yerine araştırma yapmalı ve gerçekleri öğrenmek için çabalamalıyız. Bir şeyin doğruluğundan nasıl emin olabilirsiniz? Deniz Feneri Prensibi, etrafımızdaki olayları nasıl algıladığımız ve bunlara nasıl cevap vermeyi seçtiğimizle ilgilidir. Dilerseniz Frank Koch deniz feneri hikayesi hakkında sizin ne anlamış olduğunuzu yorumlara yazabilirsiniz.
Bir gün Kayseri bir satıcıya “2 ile 2’yi çarparsak kaç eder?” diye sormuşlar.
Kayserili satıcı “alırken mi? Yoksa satarken mi?” demiş.
Frank Koch, Amerikan Denizcilik Enstitüsü'ne ait bir dergide şu hadiseyi anlatır:

Eğitim filosuna bağlı iki savaş gemisi, günlerdir kötü hava şartlarında manevra yapıyordu. Ben en öndeki gemide vazifeliydim. Hava kararmıştı. Köprüde nöbet tutuyordum. Ara sıra yoğunlaşan sis sebebiyle görüş mesafesi kısaydı. Dolayısıyla komutan köprüde kalmış, bütün faaliyetleri denetliyordu. Karanlık çöktükten kısa bir süre sonra, iskele tarafındaki nöbetçinin sesi duyuldu: "Işık! Sancak tarafında."
Komutan seslendi: "Düz mü gidiyor, kıça doğru mu?" Nöbetçi, "Düz ilerliyor komutanım" diye cevap verdi. Demek ki gemiyle tehlikeli bir çarpışma rotası üzerindeydik. Komutan emir verdi: Gemiye sinyal gönder! "Çarpışma rotasındayız. Rotanızı 20 derece değiştirmenizi öneriyoruz. "Karşıdan şu sinyal geldi: "Rotanızı 20 derece değiştirmeniz önerilir." Komutan: Sinyal gönder, "Ben komutanım. Rotanızı 20 derece değiştirin." dedi. Karşıdaki, "Ben deniz onbaşısıyım. Rotanızı 20 derece değiştirirseniz iyi olur." diye cevap verdi. Komutan iyice hiddetlenmişti. Hırsla emretti: Sinyal ver! "Ben bir savaş gemisiyim. Rotanızı 20 derece değiştirin." Karşıdan ışıklarla cevap geldi: "Ben bir deniz feneriyim.
Rotamızı değiştirdik.

Frank Koch, Proceedings, Kasım 1987

Frank Koch deniz feneri hikayesi
Frank Koch deniz feneri hikayesi


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

7 yorum:

 1. Güzel bir anlatım olmuş ama en dikkatimi çeken yer "Bir gün Kayseri bir satıcıya “2 ile 2’yi çarparsak kaç eder?” diye sormuşlar.
  Kayserili satıcı “alırken mi? Yoksa satarken mi?” demiş." Hemen kayseri gözüme çarpıverdi

  YanıtlaSil
 2. @www.tolum.site beğenmenize sevindim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Kayseri muhabbetine bende baya güldüm :) bu arada yazı için emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. @Seda Soylu, çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel kayseri ile ilgili bir şey var onun konuyla alakasını çok anlamadım ama beğendim

  YanıtlaSil
 6. @Oskar konu ile alakası şu, yani 2 ile 2 çarpımının sonucu bile kişiye göre değişebiliyor. Her insanın düşüncesi ve yorumu farklı olabilir. Hikaye için farklı görüşleri almak adına bu tarz bir örnek verdim.

  YanıtlaSil
 7. blogwalking here & followed :)

  YanıtlaSil