12 Mart 2019 Salı

SEO dostu içerik oluşturma


SEO dostu içerik oluşturma


İyi içerik önemlidir, ancak onunla daha geniş bir kitleye ulaşmak istiyorsanız SERP’lerde (arama motorlarında) üst sıralarda yer alması gerekir. O halde seo dostu içerik nasıl oluşturulur? Öğrenelim.
Yeni içerik üretirken kalite her zaman önemlidir, ancak hedef kitleye ulaşma çabalarınızı artırabilecek yöntem SEO kurallarına uymaktan geçmektedir. Hem kitlenizin hem de arama motorlarınızın keyif alacağı içerik oluşturmanın yolları;

Orijinal içerik oluştur


Dikkat çekecek kadar orijinal değilse, yeni içerik oluşturmanın anlamı yoktur. Farklı bir kaynaktan bir fikir bulsanız bile, belirli bir konuya değer katacak benzersiz bakış açınızı sunmak size kalmış. CopyScape, sitenizin içeriğini orijinalliği için test etmenize yardımcı olabilecek bir intihal denetleyicisidir. Yinelenen içerik, genel olarak ve arama motorları tarafından beğenilmez ve SERP'lerde daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmaz. Yeni içerik fikirleri bulmakta güçlük çekiyorsanız, google trendlere göz atabilirsiniz. Gündemde olan bir konu hakkında içerik üretmek her zaman size kitle kazandırabilir.

Başlığı optimize et


Başlığınız, kullanıcıların arama yaparken karşılaştıkları ilk şeylerden biri. Bu yüzden başlığınızı seçerken bir süre düşünmeli ve beyin fırtınası yapmalısınız. Net ve çekici bir sonuç oluşturmak için güçlü kelimeler kullanın ve fazlalıktan kaçının. Google’ın SERP ’de göstereceği şey bu olduğundan 55-60 karakterlik bir başlık hedefleyin. Anahtar kelimenizi başlığın içerisinde kullanmayı unutmayın. Ayrıca, URL’nizin başlıkla alakalı olduğundan emin olun, rastgele sayılardan oluşmadığına dikkat edin.

Yapıya odaklanmak


Arama motorlarının ilk önce gösterecekleri sonuçlara karar vermesine yardımcı olan yalnızca içerik değil, aynı zamanda yapısıdır. Bu nedenle, okumayı kolaylaştıran başlıklar ve paragraflar içeren açık bir yapı hem kullanıcı açısından hem de bir arama açısından tercih edilir. Başlıklar ayrıca arama motorlarının içeriğinize hızlı bir genel bakış elde etmelerine yardımcı olur, bu nedenle ana anahtar kelimenizi en az bir kez öne çıkarmanız faydalı olabilir. İster H1- H6'nın yapısını takip edin, isterse metin boyunca ilgili noktalara H2 ve H3 başlıkları ekleyin. Ama kesinlikle h yazı stillerini kullanmaya özen gösterin. Ayrıca ilk paragrafta anahtar kelimenizi kalın olarak yazmak arama motorlarının dikkatini çekecek ve makalenizi taramasına yardımcı olucaktır.

Anahtar kelimeleri kullan


Anahtar kelimeler geçmiş zamanlara göre google tarafından alınan ilk kriter olmasada hala çok etkili olduğu söylenebilir. Anahtar kelime araştırması arama yapan kişilerin ne hakkında arama yaptıklarını anlamanız için faydalıdır. Bu sayede bu kelimeleri kullanarak makalenize okuyucu kazandırabilirsiniz. Anahtar kelimeler, bağlam içinde ve doğru dengede olmaları koşuluyla, içeriğinizin bir parçası olabilir. Anahtar kelime doldurma, istediğiniz sonucun tam tersine yol açabileceğinden, daha fazla anahtar kelime eklemek için içeriğinizin kalitesinden ödün vermenize gerek yoktur.

Okunabilirliği hedefle


Bana göre bir makalede en önemli olan madde kesinlikle budur. Eğer okunabilir değilse yani cümle bozuklukları varsa, çok fazla kalın yazı varsa ve yazı bir sağa bir sola gidiyor ise göz yarabilir. Buda okuyucuyu tamamen rahatsız edecektir. İçeriğinizin okunabilirliği, dilinin sadeliği, gramer veya söz dizimsel hataların eksikliği ve cümle yapısı ile ilgilidir. Farklı okunabilirlik formüllerine rağmen, geniş bir izleyici kitlesini hedeflemek istiyorsanız, yazınız hakkında daha da faydalı olan değerli bilgiler edinebilirsiniz.
İçeriğiniz, hedeflemek istediğiniz kitleye uygun mu?

İç ve dış bağlantıları dahil et


Dahili bağlantılar, bir gönderiden diğerine mantıklı bir sıra oluşturarak, belirli bir alanda kendinizi kanıtlamanıza yardımcı olabilir. Bu, arama motorlarının ana konularınızı anlamasını kolaylaştıran, ek değer sunan bir yöntemdir. Bu bağlantılar daha fazla güvenilirliğe sahip olduklarından, saygın kaynaklara bağlanmak daha faydalı olacaktır. Yani kaliteli sitelerin bağlantılarını kullanmaya özen gösterin. Dikkat edin, aşırı bağlantı, iç ya da dış, tam ters sonuçlara yol açabilir. Her bağlantının içeriğinizde kendi amacına hizmet ettiğinden emin olun. Alakasız bağlantılar vermemenizde yarar var.

Görüntüleri optimize et


Resimlerinizin optimizasyonu, resim aramada arama sonuçlarında görünmek için ek bir fırsat sağlar. Resmin özelliklerini değiştirin, dosya boyutunu düşürmek için sıkıştırın, resmin kapladığı alanı sitenizin izin verdiği alana göre değiştirin ve resminiz için alt metin veya başka bir başlık eklemeyi unutmayın.

Kullanıcıya odaklan


Hedef kitlenizi bilmeden bir sonraki içeriğinizi oluşturamaz veya anahtar kelime araştırması gerçekleştiremezsiniz.
İzleyicileriniz sizden ne bekliyor?
Kullanıcı deneyimini nasıl arttırabilirsiniz?
Yukarıdaki tüm sorular sitenize, içeriğinize ve hedef kitlenize daha fazla dikkat edilerek cevaplandırılabilir. Google, kullanıcı deneyimine odaklanan sayfaları ödüllendirir. Bu nedenle, kullanıcının gücünü asla küçümseme.

SEO dostu içerik oluşturmak istiyorsanız, hatırlamanız gerekenler şunlardır;


*Kullanıcı amacına odaklan
*Otantik ol
*İçeriğiniz için en iyi başlıkları kullanın
*İçeriğin yapısına dikkat edin
*Anahtar kelimeleri akıllıca kullanın
*Düzenleyin, düzeltin ve okunabilirliği hedefleyin
*Daha fazla değer katmak için hem iç hem de dış bağlantıları kullanın
*Arama sıralamasında yeni fırsatlar elde etmek için tüm resimlerinizi optimize edin.

İlginizi çekebilecek bazı makaleler;


SEO dostu içerik oluşturma
SEO dostu içerik oluşturma


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.