21 Nisan 2019 Pazar

Sokak satıcısı olarak para kazanmak


Sokak satıcısı olarak para kazanmak


İlgili kavramlar: Sokak satıcısı, seyyar satıcı, para kazanmak

Geçmişten günümüze sokak satıcılığa çok rövaşta olan para kazanabileceğimiz geçim kaynaklarından birisi olmuştur. Sokak satıcılığının belli başlı avantajları ve dezavantajları olduğu doğru bir gerçek. Ancak dezavantaj ve avantajları sıraladığımız zaman avantajlar çok daha ağır basabilmektedir. Tabi bu yapacağınız, satacağınız ürüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin şu anda midyeci Ahmet olarak ünlü olan kişi geçmişte seyyar midye satışı yapıyordu. Bu yüzden bu tarz işleri küçümsememekte fayda var. Sokak satıcısı olarak para kazanmanın en büyük etkeni temizlikten geçiyor. Siz satış yaptığınız yeri temiz tutarsanız doğal olarak müşteri gelip sizden alım yapmak isteyecektir. Ben bile sokak satıcılarına çoğu zaman pistir gözü ile bakıyorum. Ama emin olun birçok sokak satıcısının satmış olduğu ürünler normal bir lokantada satılandan çok daha temiz olabiliyor. Bu işte belli bir çevre edinmeniz gerekebilir. Çünkü dediğim gibi dışarıdan bakan birisi size pis gözü ile bakıcaktır.


Seyyar satıcılıkta para var mı?


Evet seyyar satıcılıkta, sokak satıcılığında çok iyi para var. Ancak tüm mesleklerde olduğu gibi büyük bir ön araştırma gerekiyor. Direk aklınıza geleni yapan kişilerdenseniz seyyar satıcılıkta başarılı olmanız çok zor olucaktır. Çünkü seyyar satıcılık mesleğinde çevre ve müşteri araştırması yapmanız gerekiyor. Örneğin Edirne Keşan ilçesinde bir seyyar satıcı açmak istediğimizi düşünelim. İlk olarak bu bölge halkının hangi ürünleri talep edebileceğini düşünmeliyiz. Trakya bölgesi alkolü seven bir kesim olduğu için seyyar köfteci burada güzel iş yapıcaktır. Seyyar köftecimizi insanların araba ile alkol tükettiği yerlere açar isek güzel miktarda para kazanabilmemiz mümkün olucaktır. Aynı şekilde midyeci de açabilirdik. Ancak Trakya halkı midyeyi fazla tüketmediği için direk o seçeneği siliyoruz. Satacağımız ürünü ve yeri belirledikten sonra o bölgeye giderek oraya günlük gelen kişi sayısını ortalama olarak çıkarıyoruz. Çıkan rakamın yüzde kaçı gelip sizden köfte alır bunu hesaplıyoruz ve burada seyyar satıcılık para getirir mi getirmez mi bunu 1-2 günlük bir işlem ile öğrenmiş oluyoruz. Bu şekilde risk almadan para kazanıp kazanamayacağımızı analiz etmiş oldu.
Kısaca doğru yer, doğru ürün ve düşünen bir beyin ile geçiminizi sağlamak için para kazanmayı bırakın direk zengin bile olabilirsiniz. Midyeci Ahmet, Nusret gibi insanlar bulunduğu noktalara direk gelmediler.

Sokakta ne satarak para kazanabilirim?


Sokakta aklınıza gelebilecek birçok şeyi satabilirsiniz. Bazı şeyler yasal olarak sıkıntı çıkarabileceği için satış izni vermeyebilirler. Sokak satıcısı denildiği zaman ilk akla gelenler; simitçi, midyeci, kestaneci, helvacı, pilavcı, tatlıcı v.b Bunların dışındada farklı seyyar satıcılar bulunuyor. Ama en çok bilinenler bunlar. Seyyar balık tezgâhı veya seyyar manavda buna örnek olarak verilebilir.

Sokak satıcısı nasıl olunur?


*İlk olarak en önemli olan şey satmak istediğiniz ürünü ve yeri belirlemekten geçiyor. Sokakta satmak istediğiniz ürünü tedarik etmeniz kolay olmalı. Siz yapabilirsiniz veya dışarıdan başkasından alabilirsiniz. Ancak bunları önceden planlamanız gerekiyor. Bunu belirlemek için size kolay bir yöntem söyleyeyim. Örneğin oturduğunuz mahallede manav yok diyelim ve seyyar satıcıda görmediniz. O halde bu mahallede seyyar bir manav iş yapacaktır. Çarşı gibi yerlerde en çok simit arabaları iş yapmaktadır.
*Yeri ve satacağınız yiyeceği belirledikten sonra sıra yasal işleri halletmeye geliyor. Devlet dairesinden gerekli yerlere giderek başvuru yapın ve belgelerinizi tamamlayın. Artık satış yapmak için hazırsınız.

Sokak satıcısı için tavsiyeler


*Satış yaptığınız yeri ve çevreyi temiz tutun.
*Ürünlerinizi insanlar ile buluşturacağınız noktada insan akışının yüksek olmasına özen gösterin. Kimsenin geçmediği bir yerde satış yapmanız zor olucaktır.
*Bir yerde başkası ile aynı ürünü satmayın. Bu ilk olarak diğer satıcıyı rahatsız edecektir. Büyük ihtimalle bu tutumdan dolayı bir tartışma yaşayabilirsiniz. İkinci olarak aynı yerde aynı ürünü satmak yerine başka bir ürünü satmak çok daha fazla kazanç sağlayacaktır.
*Yasal belgeleri almadan satış yapmayın.
*Ürünlerinizin son kullanma tarihine dikkat edin ve daha fazla kar edebilmek için gereken malzemeleri market veya Pazar gibi yerlerden almak yerine toptancılar aracılığı ile temin edin. Hatta toptancı yerine ana üretim yerlerinden temin ederseniz çok daha ucuz olacaktır.

Sokak satıcılığında en fazla hangi ürün kazandırır?


Sokakta en çok pilav, simit, midye ve kokoreç size maksimum geliri sağlayacaktır. Özellikle midye, pilav ve kokoreç için doğru yeri tutturmayı başarırsanız dükkân sahibi bir kişiden çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Simidi buna dahil etmeme nedenim simidin fiyatı bellidir. Ama pilav, kokoreç gibi ürünlerin fiyatı yapan kişinin kullandığı malzemenin kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Seyyar tezgâhınızı işlek bir yere kurduktan sonra paraya artık para dememeye başlarsınız.
Aşağıda TEB youtube kanalı tarafından çekilen sokak ekonomisi adı altında paylaşılan videoları sizlerin beğenisine sunuyorum. Buradan sokak satıcılarının ne kadar kazandığını ve sokak satıcılarının giderlerinin ne kadar olduğunu ortalama olarak öğrenebilirsiniz. Bu fiyatlar için dönemin fiyatlarını göz önüne almanızda tavsiye var.


Sokak satıcısı olarak para kazanmak
Sokak satıcısı olarak para kazanmak

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

1 yorum:

  1. Faydalı açık ve bilgilendirici bir yazı teşekkür ederiz

    YanıtlaSil