26 Haziran 2019 Çarşamba

CEO olmaya giden yol kitap incelemesi


CEO Olmaya Giden Yol Kitap İncelemesi


CEO olmayan giden yol kitabı için puanım:4
Merhabalar, bu yazımızda dün akşam bitirmiş olduğum “CEO olmaya giden yol” isimli kitabın incelemesini sizler ile paylaşacağım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, CEO olmaya giden yol isimli kitap hakkında yazdığım tüm düşünceler bana aittir. Yani bir başkasının hoşuna gitmiş veya gitmemiş olabilir.
CEO olmaya giden yol, Alteo yayınlarına ait, bestseller arasında yer almakta ve Jeffrey J. FOX tarafından yazılmış olan bir iş yaşamı kitabıdır. Kitap bizlere çalışmış olduğumuz bir kurumda yükselmenin basamaklarını anlatıyor.
CEO olmaya giden yol kitabı maalesef benim gönlümü kazanmaya başaramadı. Çok fazla kişisel gelişim ve iş yaşamı kitapları okuyan birisi olarak, bu kitap bana ekstra bir şey katmadı diyebilirim. Ancak bu tarz kitapları yeni okumaya başlıyor iseniz sizin için özet niteliğinde olacaktır. Bu kitabı zamanında CEO olmak istediğim için almıştım. Ancak hata yapıp sadece arka kapağını okumakla yetindim. Çünkü kitap içerisinde yer alan başlıklar 1-2 sayfa ile anlatılarak geçiştirilmiş durumda. Bu tarz özet nitelikte olan kitapların bir insana yarar sağlayacağını düşünmüyorum. Çünkü çok fazla bilgi bir kitap içerisinde toplanmış ve detaylar verilmemiş. Siz özet ders kitabı okuyarak bir sınavda başarılı olabilir misiniz?
CEO olmaya giden yol kitabı 147 sayfa ve toplam 75 bölümden oluşmaktadır. Yani başlıkların ne kadar özet olduğunu çok daha rahat anlayabilirsiniz. Dediğim gibi detaylı bir bilgi edinmek istemiyor ve bana özet bilgiler yeter diyorsanız bu kitap işinize yarayacaktır. Ancak CEO olmak isteyen bir kişi için yetersiz bilgiler içermektedir. Örneğin “Liderlik” kavramını çok fazla görmeniz mümkün değil. CEO olmaktan ziyade kitapta mevki atlamak ve müdürlerin gözüne girmekten söz ediliyor. Çünkü bu başlıklar ile sadece başkasının gözüne girebilir ve bir noktadan sonra tıkanırsınız.
CEO olmaya giden yol kitabında hoşuma giden sadece bir başlık oldu. Bu: Kırk beş dakika erken gelip, on beş dakika geç ayrılın başlığıydı. Ama bu başlığa tamamen katıldığımı söyleyemeyeceğim. Çünkü bu kavram tüm departmanlar için geçerli olmayacaktır. Örneğin yapacağınız işi sizin üst kademeniz olan kişi söylüyor ise sizin 45 dakika erken gitmeniz hiçbir işe yaramayacaktır. Ayrıca özellikle Türkiye üzerinde her gün izin almadan 15 dakika erken çıkmanız çok fazla göze batacak ve işleri aksattığınız düşünülecektir. Dediğim gibi CEO olmaya giden yol isimli bu kitap tamamen özet bilgilerden oluşuyor ve derinlemesine anlatım gerçekleştirmiyor.
CEO olmaya giden yol okunur mu?

Sektör hakkında üstün körü bilgiler edinerek, patronlarınızın gözüne girmeyi hedefliyor iseniz okuyabilirsiniz. Ancak bu bilgileri internet üzerinde yer alan farklı kaynaklardan da rahatlıkla elde edebilirsiniz. Bu yüzden para ödeyerek bu kitabı satın almanızı önermiyorum.
CEO olmaya giden yol kitap incelemesi için daha fazla söyleyebileceğim bir bilgi bulunmamaktadır. Kişisel gelişim ve iş yaşamı hakkında kitap önerilerinizi anilcagliyan@yandex.com adresine mail atarak veya yorumlar bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz.
Sizin CEO olmaya giden yol kitabı hakkındaki düşünceleriniz neler?CEO olmaya giden yol
CEO olmaya giden yol kitap incelemesi


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.