2 Haziran 2019 Pazar

Nasıl danışman olunur?


Nasıl danışman olunur?


Dünya da danışmanlık bir meslek olarak görülse de ülkemizde insanların bu işi yanlış yapmalarından dolayı insanlar danışmanlığa dolandırıcılık gözü ile bakmaktadırlar. Çünkü maalesef ülkemizde danışmanlık herkes tarafından yapılabilecek bir meslek gibi gösterilmektedir. Bunun en büyük nedeni danışmanlar ve danışmanlık şirketleridir. Danışmanların deme nedenini biraz sonra detaylı bir şekilde açıklayacağım. Şirketlerden kaynaklanıyor deme nedenim şirketlerin kolay bir şekilde sertifika vermesi ve herkesin danışman olabileceğini belirtmelerinden dolayı kaynaklı. Para kazanabilmek için yüksek ücretler karşılığında kurslar veriyorlar. Tabi bu kısa süreli kurstan sertifika alan kişi ne kadar başarılı olabilir ki? Çünkü sertifika sınavında karşınıza çıkan sorular uzmanlığınız ile alakalı değil doğrudan danışmanlık kavramı ile alakalı oluyor ve danışmanlık kavramının tanımı çok basittir. Aşağıda profesyonel bir danışmanın ve kendisine danışman diyen bir kişinin yaptıklarını bulabilirsiniz.


Danışman olmaya karar vermek ve danışman olmak


*Eski işyerinden atıldın veya işyeri kapatıldı. Artık yeni bir iş arama vaktin geldi. Dur o da ne! Danışmanlık diye bir iş olduğunu duydun. Hemen gerekli ofisi açtın. Hatta ofise de gerek yok. Sosyal medya ve internet sitesi senin için yeterli olucaktır. Ayrıldığın işyerindeki kişileri ara, çevrendeki kişileri ara ve yeni işin için müşteri edinmeye başla. İşte bu kadar kolay.
* Bir konuda işlerin nasıl yapıldığını öğrenmen maksimum 3 yılını alır. Artık çalıştığın iş yerinden sıkıldın ve işten ayrılman gerektiğini düşünüyorsun. Hemen rakip firmaya danışmanlık olarak başvurunu yap ve işi kap. Burada geçmiş işinden niye ayrıldığını sorarlarsa artık kapasitene yetmediklerini ve eğitilmek istemediklerini belirt.
* 50 yaşına ulaştıysan ve bir sektörde uzun bir bilgi birikimi topladıysan artık danışman olma vaktin gelmiştir. Girdiğin işyerinde geçmişte yaptığın pratikleri ve çalışmaları anlat onlar için yeterli olucaktır. Bolca geçmişten ve yaptıklarınızdan bahsetmeyi unutma. Yaş büyük bir bilgi birikimini barındırdığının bir göstergesi olabilir.
*Dandik bir danışmanlık hizmeti veren yerden sertifika aldığına göre ve üniversite mezunu olduğuna göre hemen kendi danışmanlık ofisini açabilirsin. Sonuçta artık sertifika sahibi bir bireysin.
*Bir bilginin olmadığı konuda senden danışmanlık hizmeti almak istediklerini söylediler. Senin buna cevabın ne olur? Tabi ki evet. Çünkü artık google denen dev bir kütüphane elinin altında. Tek bir arama ile binlerce makaleye ulaşarak bunları kopyala yapıştır yöntemi ile derleyebilir ve hatta hiç derlemeden direk kendin yazmış gibi gösterebilirsin.
*Danışmanlık verdiğin şirkette konuşacak ve anlatacak konu mu bulamıyorsun? Yapman gereken tek şey hemen google ile rakip şirketleri bulmak ve bunlar hakkında araştırma yaparak bu hikayeleri çalıştığın şirkette anlatmak.
*Çevren yani torpilin var ise danışman olmak için tam vakti. Takım elbiseni giy ve işe koyulmaya başla. Danışmanlık mesleğinde en önemli etken çevrenin olmasıdır.
*Danışmanlık yapmaya başladığın süreçte kazançlarda bir artış olmadı ise durumu devletin durumuna ve çalışanların beceriksizliğine bağla.
*Kesinlikle en önemli madde ağzının iyi laf yapmasından geçiyor. Hikâye anlatmayı seviyor isen ne duruyorsun anlatmaya başla.

Peki gerçek bir danışman neyi başarır?


Üstteki maddeler işin şaka yanıydı. Bunları yapan birçok kişi olduğu için biraz tiye almak istedim. Şimdi gelelim gerçek bir danışmanın şirkette neler başarabileceğine;
*Danışmanınızın yapmış oldukları gelir tablonuza ve bilançonuza yansır. Gözle görülür bir artışa rastlanır. Bu yüzden bir danışman hakkında karar vermek için ilk olarak muhasebe tablolarınızı incelemenizde yarar var.
*Kendilerini çok fazla göremezsiniz. Sizin şirketinizi geliştirmek ve iyi yerlere ulaştırmak için çaba sarf ederler.
*Bir iş hakkında yaptıkları yorum ve görüşleri sizin şaşırtabilir. Bakış açıları diğer insanlardan çok daha farklıdır. Bir anda herkesten farklı bir yanıtı danışmanınız size verebilir.
*Tanınmış bir danışman ise yoğunluktan dolayı boş günü yoktur. Bu yüzden zaman ile alakalı çok fazla sıkmamaya ve üstlerine gitmemeye dikkat etmeniz gerekiyor. Tabi gerçek bir danışman ise ve size hizmet vermek istiyorsa zaman yönetimi kavramını iyi kontrol edebilmelidir.
*İşlerinde profesyonel oldukları için ve en iyi oldukları için bazen sizi dinlemeyebilirler. Ukala oldukları zamanlar olabilir.
*Sizin ile çalışmadan önce çok fazla firma, sektör ile birlikte çalışmıştır. Bu yüzden beyinleri keşfedilmeyi bekleyen hazine deposudur.

Bu anlatılan, sıralanan maddelerin yanı sıra hepsinin farklı kişilik özelliği olabilmektedir. Çünkü her insan bilindiği üzere aynı değildir. Bu yüzden paraya önem verirler, başkalarını umursamazlar gibi maddeleri eklemek doğru olmayacaktır. Ama lider özelliklere sahip bir danışmana sahip iseniz bu kişiyi kaptırmamanızı tavsiye ederim. Lider danışmanlar tüm çalışanlara aynı değeri verir. Tüm fikirlere önem verirler. Çünkü iş hayatında beklenmedik yerden güzel sonuçlar elde edildiğini bilirler.
Danışman nasıl olunur?
Nasıl danışman olunur?


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.