26 Şubat 2020 Çarşamba

Okul Dergisi Nasıl Olmalıdır?

Okul Dergisi Nasıl Olmalıdır?


İlkokul, ortaokul ve lise dönemlerinde hem kültürel aktivite açısından hem de öğrencilerin farklı etkinlikler yapması konusunda okullarda öğrenciler arasında okul dergisi tasarlama aktivitesi özellikle son yıllarda daha da popülerlik kazanmıştır. Okul dergisi tasarlamanın temelinde farklı etkinlikler, gündeme ve okula dair farklı görseller, hem eğitimci kadro hem de öğrenciler için farklı metin ve bilgi paylaşımları bulunmaktadır. Bazen öğrenciler tarafından toplanan farklı materyallere göre okul dergisinin içeriği de farklılık gösterebilmektedir. Okul dergisi tasarlanırken derginin kaç sayfa olacağı, dergi kapağının özellikleri, dergi için kullanılacak içerikler ve kâğıdın gramajı okul dergisi basımını talep eden kişilerin bütçesi doğrultusunda belirlenir.
Okul dergisi tasarlayıp baskıya göndermek bir dergi çıkartma sürecine göre daha basittir. Bunun temel sebebi de okul dergisi çıkartma aşamalarında birçok kişinin yardımlaşarak çalışmasından kaynaklanmaktadır. Okul dergisi çıkartırken bu dergiyi satın alacak kitlenin daha az olacağını varsayarak dergiyi baskıya göndereceğinizde kaç sayı çıkartacağınızı ve dergi çıkarmada zaman aralıklarını iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Okul dergisi hazırlamanın belirli aşamaları vardır. Genel olarak bu aşamaları inceleyelim.
Okul Dergisi Hazırlama Aşamaları


1-      Ekip: Okul dergisi hazırlamaya başlanılacağı zaman ilk önce dergi için bir isim belirlenir. Fakat bu çalışmamız okul dergisi tasarlamaya yönelik olacağı için derginin ismi okul ile aynı olmalıdır. Böylelikle çıkarılan okul dergisinin kime ait olduğu belli olur.
Derginin olmazsa olmazlarından biri ekiptir. Okul dergisi hazırlanırken bu işi sadece bir kişi yürütürse bu durum oldukça zor bir hal alabilir ve derginin sürekliliğini getirmek zamanla çok zorlaşır. Bu gibi sıkıntılar ile karşı karşıya gelmemek için okul dergisi hazırlanırken yazar, editör, grafiker gibi çalışma arkadaşlarına ihtiyaç duyarsınız. Okul dergisi hazırlanırken bir ekipte olması gereken en önemli kişiler bunlardır. Bunların yanı sıra daha büyük bir dergi çıkartıyorsanız farklı çalışma arkadaşlarına da ihtiyaç duyabilirsiniz.
Okul dergisi hazırlamak için kuracağınız ekip daha kolay bir araya getirilir. Bu konu ile alakalı Türkçe ya da edebiyat öğretmenlerinizden yardım alabilirsiniz. Lise dergisi çıkarmak istediğinizde ekip oluşturma aşamasında edebiyat öğretmenleriniz yazarlık, editörlük gibi unvanlara en yatkın, bu konulara daha çok ilgisi olan öğrencileri belirleyip görev verebilirler. Grafik tasarımcı belirlenirken de okulun bilgisayar öğretmeninden yardım alınabilir. Böylelikle ücret ödemeye gerek kalmadan bir ekip oluşturabilirsiniz.
2-      İçerik hazırlama: Okul dergisi hazırlanırken en önemli aşamalardan biri de içeriktir. Okul dergisi hazırlanırken ne kadar yaratıcı olursanız derginiz de aynı ölçüde talep görür. Okul dergisi hazırlanırken okulda görev yapan öğretmenlerin hayatları ile alakalı bilgi vermek öğrencilerin ilgisini pek çekmeyecektir.
Okul dergisi tasarlarken konusu ile alakalı çalışmalarınızda okul dergisini ne amaçla çıkartmak istediğiniz önemli bir detaydır. Okul derginizin amacı okulu ve okul içerisinde görev yapan öğretmenleri tanıtmaksa bu derginin geleceği ile alakalı bir beklentiniz olmamalıdır. Bu gibi okul dergileri yerine daha yaratıcı ve etkileyici okul dergileri tasarlayabilirsiniz. Okulunuz için uzun soluklu bir dergi çıkarmak istiyorsanız dergi içeriklerinde daima yaratıcılık ön planda olmalıdır.
3-      Derginin tamamlanma süreci: Okul dergisinin tamamlanma sürecinde devreye grafik tasarımcı girer. Grafik tasarımcı okul dergisi hazırlama aşamalarınızda size yardımcı olacak bir program kullanarak dergiyi tasarlamalıdır. Bunun yanı sıra derginin kapak tasarımları ile de ilgilenmesi gerekir. Grafik tasarımcı aynı zamanda derginin içinde kullanılacak içeriklerin görsellerini de hazırlayabilir. Fakat yazı içerikleri ile görsellerin birbiriyle uyum içerisinde olması gerekir.
Okul dergisi hazırlarken derginizin içeriğinde kesinlikle özgün olmayan içerik ve görsel kullanmamaya dikkat ediniz. Aksi taktirde yasal problemler ortaya çıkabilir. Okul derginiz için farklı bir kaynaktan alıntı yazı alıp kullansanız ve kaynağını belirtseniz dahi bu durum bir problem haline dönüşebilir.


Okul Dergisi Baskı Aşaması


Okul dergisi çıkartırken ayrılan bütçe genellikle hep düşüktür. Buna bağlı olarak okul derginizi uygun fiyata bastıracak bir matbaa bulmanız gerekmektedir. Okul dergisi baskı aşamasına geçmeden önce bitiş çizgisine erişmek için birkaç test yapmanız gereklidir. Dergi içeriğinde kullandığınız yazılarda atanmamış kenar boşlukları, yazım hataları, grenli grafikleri kontrol etmelisiniz. Derginizi baskıya göndermeden önce yayını test etmeniz daha doğru olacaktır. Okul dergisinin son kontrollerini tamamladıktan sonra sorunsuz bir şekilde okul dergisinin baskı aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Okul dergisi baskısı tamamlandıktan sonra dağıtımını yapabilirsiniz.

Okul Dergisinin İçeriğinde Olması Gerekenler


Okul dergisi için bir ekip oluşturduktan sonra derginin içeriğine yönelik çalışmalar başlatılırken öncelikle farklı okulların ya da okulunuzun daha önceden çıkartmış olduğu okul dergilerini inceleyebilirsiniz. Fakat bir okul dergisinin içeriğinde olması gereken belli başlı içerikler vardır. Bunlar;
-          İl- ilçe milli eğitim müdürü ile yapılan bir röportaj
-          Vali- kaymakam ile yapılan bir röportaj
-          Belediye başkanının röportajı( maddi desteği bulunuyorsa)
-          Editöre ait yazı
-          Okul müdürünün yazısı
-          Rehber öğretmeni yazısı
-          Sınıf fotoğrafları
-          Okulun başarıları
-          Okul etkinlikleri
-          Okul gezileri
-          Kadromuz
Yukarıda yer alan içerikler bütün okul dergilerinde standart bir şekilde kullanılmakta olup ortalama 20 sayfa tutmaktadır. Bu içeriklerin yanı sıra okul dergisinde kullanmak için yaratıcılık başta olacak şekilde okuldan ve öğrencilerden toplanacak şu materyalleri de kullanabilirsiniz.
-          Şiir ve düzyazılar
-          Okulda başarılı olan öğrenciler
-          İlginç soru ve cevaplar
-          Karakalem çalışmaları

Okul Dergisinin Basım Maliyeti
Okul dergisinin hazırlık aşamasından sonra en önemli konulardan biri de basım maliyetidir. Okul dergisinin tasarım aşamasına yönelik yapılacak çalışmalar ile sayfa sayısında artış ya da düşüş söz konusu olabilir. Okul derginin basım maliyetini etkileyen belli başlı detaylar vardır. Okul dergisinin maliyetinin belirlenmesinde etkili olan faktörleri genel olarak sıralamak gerekirse:
-          Sayfa sayısı: Katalog, dergi gibi baskı materyallerinde fiyatın belirlenmesinde ki en önemli faktör sayfa sayısıdır. Okul dergisisin tasarım aşamasında ki uygulamalar doğrultusunda baskı tekniklerine uygun olacak şekilde yapılan düzenlemeler sayfa sayısını etkilemektedir. Buna bağlı olarak dergi baskısı için anlaşmış olduğunuz matbaanız ile şablon çıkartmadan önce bu durumları görüşmeniz gerekir.


-          Kâğıt ve kapak gramajı: Okul dergisinin maliyetinin etkilenmesinde diğer önemli olan faktör ise kâğıt türüdür. Bunun yanı sıra kapak gramajı çok sayfalı baskı materyallerinde maliyetin etkilenmesine neden olduğu gibi kaliteyi de aynı şekilde etkilemektedir. Profesyonel ve iyi bir dergi kapağı en az 300 gr ağırlığında ve selefon kaplama olmalıdır. Derginin iç sayfalarında en az 115 gr, eğer mümkünse 135 gr ağırlığında kuşe kâğıt kullanılmalıdır.
-          Adet ve boyut: Okul dergisinin maliyetini etkileyen diğer iki önemli faktör ise dergi adedi ve derginin boyutudur. Matbaada bastırılacak ürünün adedi artış gösterdikçe fiyat düşüşe geçmektedir. Buna bağlı olarak okul dergisi baskı aşamasında doğru adedi belirlemek çok önemlidir. Bu sayede dergi içi ayırdığınız bütçeyi de daha iyi ayarlayabilirsiniz. Katalog, dergi gibi baskı materyalleri için genel olarak baskı boyutunda A4 kullanılır. Fakat standart ölçülerin dışında bir baskı talep ederseniz bu durum fiyatın artış göstermesine neden olur. Bu durumu göz önünde bulundurarak boyut belirlenmeli ve mümkün olabildiğince standart ölçüler tercih edilmelidir. 

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.

1 yorum:

  1. Güzel içerik okul dergilerinin hala devam ediyor olması fikri bile güzel.

    YanıtlaSil