15 Mart 2020 Pazar

2019 MasterChef Şampiyonu: Cemre Uyanık


2019 MasterChef Şampiyonu: Cemre Uyanık


5 aylık güzel bir serüven tamamlandı ve 2019 yılının masterchef şampiyonu Cemre Uyanık oldu. Tebrikler Cemre. Peki Cemre masterchef şampiyonu olmayı hak ettimi?
Öncelikle şunu söyleyeyim, yarışma başladığından elenene kadar ben Suna destekçisi birisiydim. Yani Cemre veya Alican için taraflı bir yorumum bulunmamaktadır. Son günlerde özellikle final haftasında gerek youtube gerekse sosyal medya sitelerinde sürekli Alican kazansın diye destekleyen kişileri gördüm ve yorumları okuduğumda üzüldüm. Özellikle final sonucu açıklanınca twitter üzerinde #masterchef etiketi altında binlerce haksızlık yapıldığını iddia eden kişilerin twitlerini gördüğümde sinirlendim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.
Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, bu bir yemek yarışması. Yani sizin kişilerin giyimine, karakterlerine, cinslerine, bakım yapıp yapmadıklarına göre onları değerlendiremezsiniz. 2019 masterchef şampiyonu bu kriterler doğrultusunda seçilmedi.
Alican hayranlarına baktığım zaman büyük çoğunluğunun kadın olduğunu rahatlık ile görebilirsiniz ve bunun nedenini kendime sorsamda açıkçası anlamış değilim. Özellikle bir yemeğin tadına bakmadan onun kötü olduğunu söyleyen çok fazla kişi mevcut. Yumurta bile kıramayan cici kızlarımız, maalesef kendi kriterleri doğrultusunda yine bir insanı linç etmeyi ve bir kanala hakaret etmeyi başardı.
“Birdaha tv8 izlemeyeceğim” ,“Çok büyük haksızlık yapıldı” gibi yorumlar beni sinirlendirmeyi başardı. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Alican ve Cemre adlı aşçıların yapmış olduğu yemekler ve ilgi duydukları mutfaklar birbirinden farklı. Evet, Cemre kazanmayı hak etti. Sebebi ise, tamamen yaratıcılık konusunda üstün yeteneklere sahip olması. Şimdi youtube kanalına gidin ve yaratıcılık konusunda yer alan tüm geçmiş bölümleri izleyin. Alican genel hatları ile sürekli başka birisinin yapmış olduğu yemekten esinleniyor ve ufak tefek dokunuşlar yapıyor. Ancak Cemre sıfırdan yeni bir yemek meydana getirmeyi başarıyor.
Michelin yıldızı bulunan şefler, bu yıldızı yaratıcılıkları sayesinde kazanıyor. Evet Alican çok iyi bir aşçı ancak yaratıcılık konusunda oldukça zayıf. Yaratıcılık sonradan kazanılan birşey değildir. Hayalgücü yüksek kişiler yaratıcı içerikler üretebilir. Cemre hayalgücü ile yeni şeyler yaratmayı başarıyor. Cemre’nin 2019 masterchef şampiyonu olmasının en büyük sebebi ve belkide tek sebebi yaratıcı olması. Bunun yanı sıra çok fazla farklı restoran üzerinde çalışmış olmasından kaynaklı olarak neredeyse tüm yemekler hakkında bilgisi var. İlk haftalarda yer alan oyunlarda bile, “bu yemeği ben biliyorum” şeklinde birçok söylemini duyduk.
Alican ve Cemre’ye kariyerlerinde başarılar diliyoruz.
Cemre Uyanık

2019 Masterchef Şampiyonu Cemre ve Yarışma Hakkında Atılan Twitler2019 Masterchef Şampiyonu Cemre’nin Videoları


Mehmet Şef ile Cemre Arasında Çorba Tartışması
*Özellikle “şefler Cemre’yi tutuyordu” söylemlerine sahip kişilere hatırlatma niteliğindedir. Çok fazla esnaf lokantasına gitmeme rağmen bakla çorbasını bende ilk kez duyuyorum. Belki bakla ile aramın pek olmamasından olabilir.

Alican VS. Cemre: Etli Ekmek Düellosu

Alican ve Cemre'nin Rekabet Kavgası

Cemre Şampiyonluk Konuşmasında Stüdyoyu Ağlattı!

Bonus


Cemre'den Bibimbap & Kimbap & Kimchi Tarifi


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.