21 Mart 2020 Cumartesi

Adwords Neden Önemlidir?


Adwords Neden Önemlidir?


Bireylerin satmak için ürettikleri veya reklam firmalarının tanıtımını yapmak istedikleri bir ürünün daha geniş bir kitleye tanıtımının yapılması, daha hızlı markalaşmak ve satışlardan daha fazla kar etmek için yapılan etkinliklerin ismine reklam denmektedir. İnternet ortamı artık günümüzde en büyük pazar ve her marka, her çeşit ürün ve bilginin paylaşıldığı ortam olarak görülmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ve herkesin uzun süreden beri bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanması insanlığa tüm dünyada bu ortamı sağlamıştır.
Satış oranlarını yükseltmek isteyen esnaf nasıl TV reklamları, radyo reklamları veya afişler hazırlatarak izleyicilere, dinleyicilere ve yolculara kendi isminin tam olarak duyurmayı başarabiliyorsa son zamanlarda internet kullanımının fazlalığı göze alınarak internet reklamları daha fazla önemsenmeye başlanmıştır. web siteleri üzerinden verilen reklamlar hem site için faydalar sağlar hem de reklamlar sebebi ile ürünlerin satışının ve tanıtımının hızlanmasını sağlar.


Adwords Nedir?


İnternet üzerinde ismini sıklıkla duymaya başladığımız Adwords, en fazla kullanılan arama motorlarından birisi olan Google firmasının kullanıcılarına sunmuş olduğu bir reklam hizmeti olarak bilinmektedir. Adwords veya Adsense ismi altında reklam yayınlamak isteyenler için bu sistem üzerinden reklam hizmeti verilmektedir. Dünyada her gün arama motorlarına binlerce kişi bilgi alma, alışveriş yapma veya bir çok sebepten dolayı bilgiler girmektedir. Bu bilgiler bir çok web sitesi sahibi tarafından Banner ya da Link olarak reklam verilerek kendi tanıtımlarını yapabilecek duruma getirilebilir.
google adwords

Adsense ve Adwords kullanılan tüm internet ağlarında büyük ağları olan ve birbirine bağlı olan reklam ağlarıdır. Birbirlerine bağlantılı olarak çalışan bu sistemlerden Adsense olmazsa Adwords olmaz, Adwords olmazsa Adsense olmaz denilebilir. Ülkemizde kullanılmakta olan en önemli ve sürekli aktif şekilde kullanılabilen reklam merkezi Adwords olarak bilinmektedir. Adwords’ün diğer reklam sağlayıcılarına göre ziyaretçi başı ödeme, resim sunumu, video sunumu, flash sunumu, metinsel reklamlar ve yüksek fiyatlara karşı düşük fiyat uinternet reklamcılığıygulama politikasına gitmesi ülkemizde daha fazla kullanılmasını sağlamaktadır.

Adwords’ün Kullanılma Sebepleri Nelerdir?


Google Adwords kalite puanları Google mühendisleri bünyesinde belirlenmekte olan bir dizi formüle göre oluşturulmaktadır. Bu sistemde kalite puanları 1 ve 10 arasında puan sistemine sahip olarak verilmektedir. Genel olarak bakılacak olursa en düşük puan 1 en yüksek puan ise 10 olarak belirlenmiştir. Eğer kalite puanı bir kişinin 10 ise yaptığı işte son derece başarı sağladığı ve bir kalite puanına sahip olduğu görülebilir. Google kalite puanlarını büyük ölçüde etkileyen bir çok sebebi bulunmaktadır.  Google kalite puanlarını etkileyen sebepler;

·         Site içerisinde genel tıklanma oranının ne kadar olduğu
·         Sitenin uyguladığı genel kampanya politikasının nasıl olduğu
·         Siteye ait olan hesap geçmişinin durumu
·         Site içeriğinde kullanılmakta olan makaleler ve başlıklarda bulunan anahtar kelimelerin tıklanma oranları ve konular ile bütünlüğünün nasıl olduğu
·         Görünen site içi tüm url’nin geçmişinin tıklanma oranının çokluğu ve azlığı
·         Açılış sayfası ile site içeriklerinin birbiri ile alaka düzeyinin ve kalitesinin durumu
·         Anahtar kelimeler ve site içeriğinde kullanılmakta olan reklamların alaka düzeyi ve çokluğu
·         Anahtar kelimeler ile arama durumunun alaka düzeyindeki eşitlik
·         Coğrafi hedeflemedeki hassasiyet ve bu husustaki site içi performansı
·         Bir sitedeki reklamların performansı
·         Hedeflenmiş olan tüm cihazların site içindeki konularla alakasının ne derece yakınlık kurduğu
·         Site içerisinde paylaşılmakta olan yazıların, başlıkların ve resimlerin arama motorlarında ne kadar özgün içerikler kullanılarak yayınlanması da Google kalite puanlarını etkileyen sebeplerdendir.

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.