24 Mart 2020 Salı

Adwords Reklam Bütçenizin Ne Kadarı Boşa Gidiyor?


Adwords Reklam Bütçenizin Ne Kadarı Boşa Gidiyor?


Google Adwords, hedefli müşteriye doğru zamanda ve doğru yerde ulaşmanın en efektif yollarından birisi. Doğru kurgulanmış, iyi reklam metinleriyle desteklenmiş ve doğru anahtar kelimeleri kullanan bir Adwords kampanyası sizi “müşteri ”ye ulaştıracak en kısa yolların başında geliyor.
Ancak iyi düşünülmemiş, anahtar kelimelerin sürekli optimize edilmediği, tıklama raporlarının düzenli olarak incelenmediği ve performans takibi yapılmayan Adwords kampanyalarında aylık bütçenin %50’ye yakınının çöpe gittiği de bilinen bir gerçek. Peki, ne yapmak lazım?
google adwords reklam bütçesi

Anahtar Kelime Eşleşmelerine Dikkat

Anahtar kelimeleriniz, “Geniş Eşleşme” ile kullanıyorsanız çok dikkatli olun. Varyasyonları iyi hesap edip mümkün mertebe sıralı ya da tam eşleşme kullanın. Ancak her halükarda düzenli olarak bütün tıklama raporlarını incelemeli ve hangi aramalardan tıklama aldığınızı belirlemelisiniz.
Alakasız Tıklamalar Bütçenizi Tüketmesin

En büyük israf her zaman alakasız tıklamalar yüzünden yaşanır. İyi yapılandırılmamış bir Adwords hesabının bütçesinin %20 ile %30 ‘u alakasız tıklamalarla harcanır. Örneğin sizin “Mitsubishi Klima” satıyor olmanıza rağmen “İkinci El Mitsubishi Kamyonet” arayan bir insanın reklamlarınıza tıklaması gibi. Bunu minimuma indirmek için tıklama raporlarını her hafta düzenli kontrol etmeli ve alakasız aramaları negatif anahtar kelime listenize eklemelisiniz.
Anahtar Kelime Kalite Puanını Yükseltin

Anahtar kelime, reklam metni ve hedef sayfanın içerik bakımından uyumu anahtar kelime kalite puanınızı yükseltecektir. Daha yüksek anahtar kelime kalite puanı ise daha düşük TBM (Tıklama Başı Maliyet) anlamına gelir.
Performansı Ölçümleyin

Adwords geri dönüşüm takip aracını kullanarak hangi kampanyanın ya da anahtar kelimenin siteniz üzerinde aksiyon yarattığını mutlaka ölçümleyin.


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.