18 Mart 2020 Çarşamba

En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?


En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?


İş SEO olduğu zaman bazen kendisine SEO uzmanı diye kişiler bile belli bir konu hakkında bilgi sahibi olmayabiliyor. Çünkü SEO oldukça geniş bir kavramdır. Sadece google SEO konusunda yapılacakların tümünü bilebilir. Google’ın SEO algoritmasının tümünü bilen hiçbir SEO uzmanı yoktur. Tabi google üzerinde çalışmıyorsa.
SEO uzmanları tarafından yapılan hatalar ve web sitesi sahibi olanların yapmış olduğu SEO hataları konusunda bu makaleyi hazırladım. Normalde hep SEO hakkında yapılması gerekenlerden söz ediyoruz. Birazdan SEO hataları konusunda bilgi sahibi olalım.


İlk sıra garantisi veren SEO ajansları ve bir anda birinci sırada çıkmayı isteyen müşteriler. Yanlış anahtar kelime seçimi.


Google üzerinde ilk sıralarda çıkmanızı sizler veya ajanslar belirlemez. Tüm her şey google algoritmalarından geçmektedir. Örneğin bir ajans sizi “haber” kelimesinde üst sıraya çıkaracağını söylüyor ise bu tamamen bir aldatmacadan ibarettir. SEM yani ücretli reklam olmadan başlangıç aşamasında haber kelimesinde üst sıralarda yer almanız imkansızdır. Bunun için uzun yıllar çalışma yapılması gerekir. Çünkü şu an bu kelime üzerinde yer alan sitelerin neredeyse tamamı uzun yıllardır bu siteleri beslemiş ve bir altyapı oluşturmuşlardır. Günümüzde bu gibi yüksek rekabetin olduğu sektörlere girmek oldukça yanlıştır. Bu yüzden yeni bir site iseniz daha niş alanlara yönelmenizde fayda var. Örneğin “haber” kelimesini anahtar kelime olarak seçmek yerine “İzmir Alsancak haber” kelimesini seçmek size çok daha fazla fayda sağlayacaktır.
yapılan seo hataları

SEO uzmanı sitenin tüm alanlarında hizmet veremez.


SEO konusunda yanlış bilinenler arasında belki en önemlisi budur. Çoğu zaman web sitesi sahipleri SEO hizmeti verenlerden her konuda hizmet almak isterler. Ancak bilmedikleri şey SEO uzmanı bir grafiker veya yazılımcı olmayabilir. Bu yüzden bu gibi işlemlerde SEO uzmanlarına fazla iş yüklememenizi öneririz. Örneğin biz kendi dijital ajansımız üzerinde bu gibi işlerin tümü için farklı kişiler kullanıyoruz. Bu sayede bir kişi kendisini bir alanda geliştirerek tüm konulara hakim olabiliyor. Herkes iyi olduğu işi yapmalıdır.

Belki daha sonra işimize yarar silmeyelim.


Site üzerinde yer alan gereksiz olan tüm dosyaları ve kodları silmeniz gerekmektedir. Bu sayede site çok daha hızlı bir şekilde çalışacaktır. Birçok kişi sitesinde gereksiz olan yazıları, görselleri, videoları veya eski kodları gereksiz olmasına rağmen tutuyor. Bunları uzun dönemde tuttukları zaman büyük bir hız kaybı yaşadıklarının farkına varmıyorlar. Örneğin hiç hite sahip olmayan bir yazıyı olduğu gibi tutmak sizin hiçbir işinize yaramayacaktır. Bu yazıyı güncellemeli veya tamamen ortadan kaldırmalısınız.

Gereksiz etiket kullanımı.


En çok yapılan SEO hataları içinde bana göre en önemli olan faktör budur. Birçok kişi yazmış olduğu makale içerisinde 2-3 adetten fazla anahtar kelime kullanımı yapıyor veya makaleyi sitelerine yükler iken etiket bölümünden alakasız olan etiketleri bile girebiliyorlar. Bu gibi gereksiz etiket kullanımı sizin yararınıza değil zararınızadır. Makaleniz içerisinde yer almayan veya alakasız olan etiketleri kullandığınız takdirde sitenizi spam skoru yükselecektir. Bu ise SEO açısından oldukça önemsizdir. Örneğin ben bu makale içerisinde “makale” kelimesini geçirdiğim için gidip etiketlere makale yazar isem bu spam skorumu olumsuz etkileyecektir. Çünkü bu yazı içerisinde makale hakkında bir bilgiye yer verilmemiştir.

Site sahibi gibi düşünmek.


SEO hataları konusunda bir diğer başlık ise site sahibi gibi düşünmektir. Örneğin şu an yer alan birçok dijital ajansa baktığımda çoğunun teması oldukça güzel şekillere ve animasyonlara sahip. Ancak bu görüntü bilgi sahibi olan kişilere güzel gözüküyor olsada bu işler ile uğraşmayan kişilere güzel gözükmeyebilir. Ayrıca bu gibi siteler üzerinde bir bilgiye erişmek çok daha zor oluyor. Bir web sitesinden en önemli şey kullanıcılara hitap etmesi ve bir bilgiyi 1saniye içinde bulabilmesini sağlayabilmektedir. Site ne kadar basit olur ise ve bir bilgiye ne kadar çabuk erişim sağlanır ise o site o kadar kalitelidir. Bu yüzden web sitesine site sahibi olarak değil, kullanıcı olarak bakmak gerekir. Örneğin bir web sitesine girdiğinizde bir bilgiyi bulamadığınızda ne yaparsınız? O site üzerinde aramaya mı devam edersiniz? Yoksa geri dönüp farklı bir web sitesine mi girersiniz?


Kopya, gereksiz ve sizi bir yerlere taşımayacak içerikler yaratmak.


Özellikle web sitesi sahibi olan kişilerin yapmış olduğu en büyük SEO hataları içerisinde yer alır. Sanırım kopya içerik konusunda fazla bir bilgi vermeye gerek yok. Ancak kısaca söz etmem gerekir ise bir site üzerinde yer alan makaleyi kopyala yapıştır yaparak kendi sitenize yüklediğinizde bu içerik size bir yarar sağlamaz. Çünkü daha önce google tarafından index almıştır. Fayda sağlamadığı gibi google kopya içerik paylaşmış olduğunuz için sizin sıralamanızı ve otoritenizi düşürecektir.
Gereksiz içerik ise arama hacmi olmadığı halde o konu hakkında yazarak makale paylaşmaktır. Arama hacmi olmadığı için o konuda makale yazmak size hiçbir yarar sağlamaz.
Ben makale yazarlığı yapıyorum ve karşıma birçok gereksiz içerik, kendisini bir yerlere taşımayacak içerik istekleri geliyor. Örneğin makyaj üzerine bir makale yazılacak ve anahtar kelime makyaj. Yazım yaptıran kişi bu konuda 200 kelime yazı yazdırmak istiyor. Ancak google üzerinde ilk sayfalarda yer alan siteler bu konu hakkında 500 kelimenin üzerinde yazılar yazmış. Bu doğrultuda bu kişinin sitesinde paylaşacağı 200 kelime yazı hiçbir işine yaramayacaktır.

Fazla anahtar kelime kullanımı.


En çok yapılan SEO hataları içerisinde yer alan bu başlığımız SEO hataları içerisinde yer alıyor olsada daha çok makale yazarlarını ilgilendiren bir konudur. Çünkü SEO uzmanı olan kişi veya site sahibi anahtar kelimelerin geçme sayısını kontrol etmeyi unutabilir. Makale yazarlarının birçoğu SEO kurallarını bilmediği için bu faktörü unutabiliyor. Bir makale içerisinde odak anahtar kelime %2 ile %2.5 arasında olmalı ve bu rakam %3’ü geçmemelidir. Fazla anahtar kelime kullanımı sizin üst sıralarda çıkmanızı sağlamayacaktır. Aksine yazmış olduğunuz makalenin spam olarak algılanması ihtimali oldukça yüksektir.

SEO hataları

Görsel boyutunun ve kapladığı alanın gereksiz büyük olması.


Görsel kullanımına site sahipleri çok fazla dikkat etmiyor. Ancak SEO için ve site hızı için dikkat edilmesi gereken önemli özelliklerden birisidir. Site sahipleri fazla dikkat etmedikleri için görsel optimizasyonu en çok yapılan SEO hataları içerisinde kendine yer buluyor. Bir site 1080*1000 boyutunda bir görseli desteklemiyor ise bu boyutta bir görseli sitenizde kullanmak sadece site hızınızı düşürecektir. Bu yüzden görsellerinizi sitenize görerek boyutlandırmanız gerekmektedir. Görsel boyutunu ayarladıktan sonra basit bir resim küçültme programı ile görselinizi çok daha küçük bir boyuta düşürebilirsiniz. Daha sonra ise yapacağınız görsel optimizasyonu ile görselinizin google tarafından algılanmasını sağlayabilirsiniz. Görsel optimizasyonu için görsele sağ tıklayıp özellikler bölümüne basın. Karşınıza gelen alanda ayrıntılar bölümüne girin. Burada karşınıza başlık, etiket, konu, yazar, puan vb. gibi başlıklar çıkacak. Burada yazan tüm alanları kendi sitenize göre doldurarak görsele optimizasyon işlemi yapabilirsiniz.
En çok yapılan SEO hataları konusunda bunların dışında farklı başlıkları da verebiliriz. Ancak yukarıda yer verdiğimiz başlıklar genel olarak web sitesi sahiplerinin yapmış olduğu SEO hatalarıdır. Backlink gibi konular biraz daha uzmanların yapmış olduğu SEO hataları içerisinde yer aldığı için burada yer vermedik.


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.