27 Mart 2020 Cuma

Meditasyonda yapılan ve söylenen yanlışlar nelerdir?


Meditasyonda yapılan ve söylenen yanlışlar nelerdir?


*Konuştuğum bazı kişiler meditasyonun günah olduğunu söylemekte. Bu yüzden uzak durmaktadırlar. Hinduizm dini ile bağdaştırılan meditasyon, bir din ile bağdaştırılmamalı. Bu yüzden doğru kaynaktan öğrenir iseniz dinsel açıdan hiçbir sıkıntı yaratmayacaktır.
*” Meditasyon hiçbir şey düşünmemek değildir.” Söylemleri tamamen yanlış bir bilgidir. Uzun yıllar sonunda hiçbir şey düşünmeme noktasına gelirsiniz. Ben 3 ay sonunda meditasyonda uzmanlaştığımı fark ettim. Bunun sonucunda tam 1 yıl boyunca hiçbir şey düşünmedim. Sizce hiçbir şey düşünmemek nasıl bir duygudur? Eminim çoğu kişi buna kötü cevaplar verecektir. Ancak size şunu söyleyebilirim ki benim tarafımdan alacağınız meditasyon eğitimi ile ömür boyu aramış olduğunuz mutluluğu bulacaksınız.
*Meditasyon yapılması çok zordur. Yanlış bilgi ile çok zor hale getirilebilir. Ancak gerçekte sanıldığı kadar zor bir olay değildir.
*Meditasyon yapmak için zamanım yok. Bir insanın meditasyon yapmak için zamana ihtiyacı yoktur. Benim meditasyon yapmama cinler sebep olmuştur. Detaylara girmeyeceğim. İlk başlarda günde 30 dakika meditasyon yapıyordum. Sonra ise bu süreyi tutmamaya başladım. Okulda bile meditasyon yapabilir bir hale gelmiştim. Zaten daha sonra meditasyonun gerçek anlamını öğrendiğim zaman ustalaşmam fazla uzun sürmedi.
* Meditasyon beni mistik bir karakter yapacak. Meditasyon sizin astral seyahat gibi olayları yapmanızı sağlamaz. Ancak kolaylaştırdığı doğru.
*Meditasyonda duruş böyle olmalı ya da gözler kapalı olmalı gibi söylemler en büyük yanlışlardandır. Meditasyon yapmak için belli bir duruşa ya da gözlerinizi kapatmaya ihtiyacınız olmuyor. Ancak gözlerin kapanmasını bende tavsiye etmekteyim. En azından başlangıç seviyesinde. Meditasyonu en rahat ettiğiniz pozisyonda yapmalısınız. Ben yatarak rahat ettiğim için yatarak meditasyon yapmaktaydım.

Meditasyonun yararları nelerdir? Meditasyon bana ne kazandırır?


*Bazı zamanlar kafanızda sesler duyduğunuz oluyor mu? Ya da sorduğunuz sorulara biri tarafından cevap verildiği oluyor mu? Veya kafanızın içinde sizi sürekli rahatsız eden birileri oluyor mu? Bu hastalığa tıp dilinde şizofreni denmektedir. Durun hemen korkmayın. Bu sesler olmayan şeyleri var gibi göstermediğiniz takdirde çok büyük bir sıkıntı oluşturmaz. Ancak bunları duyuyor iseniz şizofreni başlangıcı olabilirsiniz.
Ne diyor bu şimdi? Ne saçmalıyor? Gibi düşüncelerde aklınızdan geçmiş olabilir. Aklınızdan geçmesini istediğim düşünce tam olarak buydu. Aklınızda olan bu düşünceleri 2 yol ile durdurabilirsiniz.
1-Psikolog ve Psikiyatrist, bu yol ile ilaç kullanacaksınız.
2-Meditasyon: İlaçsız iyileşecek ve gerçek mutluluğu bulacaksınız.
Yani bu maddede meditasyonun psikolojik rahatsızlıkları iyileştirdiğini anlıyoruz.
*Zirve noktasına ulaştığınız zaman sonsuz mutluluğu bulmanızı sağlar. Ayrıca öldükten sonra nereye gideceğim? Sorusuna yanıt bulmakta zorlanıyor iseniz meditasyon buna yanıt bulmanızı sağlayacak.
*Aklınızın dağılmasını ve odaklanmanızı sağlayacaktır. Özellikle erken yaşta meditasyon öğrenen bir çocuk sınavlarında çok daha iyi sonuçlar getirecektir. Çünkü herhangi bir stres altında olmayacak ve aklından başka düşünceler geçmeyecek. Tabi bunlar 1 gün içinde gerçekleşmiyor.
*Beynimizin ön lobunda bulunan gri madde miktarını arttırmaktadır. Gri madde konsantrasyonu arttırır ve duygusal farkındalık yaratır. Aşk kavramına inanıyor iseniz bu kavram yerini sevgiye bırakabilir. Çünkü meditasyon her anlamda gerçekleri görmenizi sağlıyor.
*Karşınızdaki bir kişiyi konuşması ya da görünüşünden analiz edebilme. Normalde bir kişiyi gördüğünüzde gözlerinizden çok aklınız hareket eder ve yorumda bulunur. Ancak meditasyon yaptığınızda beyniniz yerine diğer organlarınıza ağırlık verebilir, çevreyi çok daha iyi analiz edebilirsiniz. Meditasyonda uzmanlaştığımdan beri dünyayı çok farklı görmeye başladım.
*Anksiyete, panik atak, stres gibi kavramların hayatınızdan kalıcı olarak çıkmasını sağlar.
*Hafızanız gelişir. Aslında hafızanız gelişmiyor. En basitinden okulda derstesiniz aklınıza oynadığınız oyunda acaba ne yapsam düşüncesi geliyor. Ya da eve gidince ne yesem düşüncesi geliyor. Meditasyon sayesinde bu düşünceleri erteleyebiliyorsunuz. Bu sayede ana odaklandığınız için bilgiler direk kayıt altına alınabiliyor. Meditasyonu ıq seviyenizi artırmak için kullanmanız mümkündür.

Meditasyon nedir?


Meditasyonun aslında birçok tanımı var. Yazının devamını okumak istemeyenler için çok ama çok bir kısa özetini yapacağım. Meditasyon, hiçbir şey düşünmemektir.
Meditasyonun bu tanımı tamamen bana aittir. Daha da kısa hale getirilebileceğini düşünmüyorum. Bu tanıma aslında çoğu kişi katılmayacaktır. Nedeni bu kişiler meditasyonu yapmayı başaramamaktadır. Kendileri meditasyona anın içerisinde kalmak ya da belli bir şeye odaklanmak gibi tanımlar yapmaktadırlar. Ancak gerçek bir meditasyon hiçbir şey düşünmemektir. Meditasyon bu kişileri dinler iseniz kesinlikle bir işe yaramayacaktır. Çünkü bu meditasyon eğitimi sizi bir düşünceden başka bir düşünceye itmekten başka bir şey yapmayacaktır. Akşam ne pişireceğiniz yerine nefesinizi düşünmenizi sağlarlar ve bu hiçbir işe yaramaz.
meditasyonda yapılan yanlışlar
Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.