24 Mart 2020 Salı

Şivarama Swami yoga ve meditasyon söylemleri


Şivarama Swami yoga ve meditasyon söylemleri


meditasyon yoga

Şivarama Swami isimli kişiyi daha önce tanımıyordum. Az önce facebook üzerinde gezerken akrabalarımdan birisinin paylaşmış olduğu videoya rastladım. Kendisine göre yoga ve meditasyon stres gibi şeyleri engellemek için kullanılmamalı. Yoga ve meditasyon eğitimleri ücretsiz verilmeli ve yoga eşyaları satılmamalı. Bu söylemlerinin bulunduğu ve hakkında yorum yapacağımız video, Yoga ruhunu kaybetti! Yazının devamını okumadan önce izlemenizde yarar var.

Öncelikle Şivarama Swami bir keşiş ve manevi öğretmendir. Üst sınıf zengin bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Şimdilik bu kadar bilgi bizim için yeterli.
İlk olarak kendisinin yukarıda ki söylemleri söylediğine göre çok zeki olmadığını veya sadece kendi etrafında bulunan insanları ele aldığını düşünüyorum. Şivarama Swami bir köyde yaşamını sürdürüyor. Bu köyde yaşamınızı devam ettirebilmek için paraya ihtiyacınız olmayabilir. Ancak toplumumuzda para kazanmadan şehirlerde hayatta kalmanız pek mümkün değil. Bu yüzden kendisinin söylediği gibi yoga ve meditasyon kursları böyle bir ortamda ücretsiz olarak verilemez. Çünkü dersi veren kişilerin yaşamını sürdürebilmesi için paraya ihtiyacı var. Diğer söylemlerine gelecek olur isek, yoga malzemeleri konusunda kendisine tamamen katılıyorum. Meditasyon ya da yoga yapmak için çeşitli ekipmanlara ihtiyacınız yok. Bazı ürünler sizin daha rahat etmenizi sağlasa da genel anlamı ile gereksiz olduğunu söyleyebilirim ve bu tarz ürünleri genelde tavsiye etmiyorum. Özellikle yoga t-shirtleri sadece yoga yaptığınızı insanlara göstermek için tercih ettiğiniz bir giysidir. Yoga ve meditasyonun temellerinde sadelik yatar. Aynı kuran-ı kerimde olduğu gibi. Hz. Muhammed istediği kadar yemek yiyebilecek bir durumdayken sadece açlığını giderecek şekilde yemek yemiş ve aç gözlülük yapmamıştır. Şivarama Swami zengin olarak doğmuş ve dünyaya çeşitli yapılar kazandırmıştır. Ancak herkes kendisi gibi şanslı doğamıyor.


Şivarama Swami tarafından yeni yoga türlerine de çeşitli söylemlerde bulunulmuş ve geçmişte yogayı ve meditasyonu bulan kişilere yer vermiş. Şunu söylemem gerekir ki bir şeyi onun bulması, bulduğu şeyin değiştirilemeyeceği, geliştirilemeyeceği anlamına gelmez. Dünya da bulunan mucitler ampulü bulmasa, elektriği bulmasa şu anda telefon, televizyon gibi kaynaklar meydana gelmezdi. Ancak eski ürünler üzerlerine eklemeler yapılarak geliştirildi veya kendilerinden yeni nesneler meydana getirildi.
Meditasyon değiştirilemez. Çünkü amacı ve doğurduğu sonuçlar ortadadır. Ancak yoga değişmeye müsait olan bir spor dalıdır. Bu yüzden gülme yogası, çıplak yoga gibi kavramların çıkartılmasında bir sakınca görmüyorum. Bir insan nasıl mutlu olacak ise onu yapmalıdır.

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.