23 Mart 2020 Pazartesi

Twitch.tv üzerinden para kazanılır mı?


Twitch.tv üzerinden para kazanılır mı?


Bu yazımızda sizlere Twitch.tv üzerinden para sağlanır mı? Twitch.tv üzerinden ne kadar para kazanılır? Gibi sorulara yanıt vereceğim.
Twitch.tv insanların internet aracılığı ile telefon, bilgisayar ya da tablet üzerinden yayın yapmasına olanak veren bir web sitedir. Site üzerinde yapılan yayınlar %90 oyun ve kalan %10 da ise ırl yani gerçek hayattan vlog tarzı yapılan yayınlardır.
Twitch. Tv üzerinde oyunlarda kendinize güveniyor ya da sohbetinize, belli bir yeteneğinize güveniyor iseniz sizde yayıncılık yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Twitch camiasında şu an en çok kazandıran oyun Fortnite olarak bilinmektedir. Ancak Türkiye’ de Fortnite yayınlarında yurtdışında ki gibi fazla para kazanamazsınız. Twitch üzerinden fortnite yayınları yaparak 500bin dolar üzeri kazanan Ninja yayıncısının incelemesi için tıklayın. Bu kişilerin niye yurtdışında daha fazla kazandığını Ninja incelemesinde sizler için belirttim. Bunun en büyük nedeni yurtdışında izleyici sayısının çok daha fazla olması. Twitch.tv üzerinde bağış, abonelik, bits ve sponsorluklar üzerinden ücret kazanırsınız. Bağış izleyicilerin size destek amacı ile ödediği ücrettir. Abone olanlar ise sizin kanalınızda ekstra özelliklere sahip olmaktadır. Aboneliklerde %50, bits bağışında %0 kesinti ile para ödemesi almaktasınız. Bits bağışında kesinti bağış yapan kişiden kesilmekte. Sponsorluklarda ise belli bir ürünün tanıtımını yapar ya da yayın ekranınızda o firmaya ait bir logoyu yayınlarsınız.
Twitch.tv üzerinden para kazanma

Twitch.tv üzerinden ne kadar para kazanılır?


Yukarıda linkini verdiğimiz yayıncı Ninja gibi sizler 500bin dolar gibi ücretleri maalesef Türkiye de kazanamayabilirsiniz. Ancak söylentilere göre Türk yayıncılarda 100bin TL kazancı olduğu söylenen kişiler mevcut. Twitch. Tv üzerinde kazanabileceğiniz tutar kısaca sizin maksimum kapasitenize bağlı olarak değişmektedir. Size Twitch üzerinde verebileceğim tavsiye, yeni çıkacak ve popülerliği yüksek olabilecek bir oyunda çıktığı gün yayın yapmaya başlamanız. Ninja isimli yayıncının bu kadar tanınmışlık kazanmasının nedeni tamamen Fortnite oyununa bağlıdır. Twitch. Tv hakkında daha detaylı bilgi için Twitch.tv üzerinde yayın yaparak internetten para kazanma isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.