25 Mart 2020 Çarşamba

WordPress Siteleri İçin 5 Eklenti Tavsiyesi


WordPress Siteleri İçin 5 Eklenti Tavsiyesi


Bu yazımda sizlere WordPress siteler için yararlı bulduğum, tüm WordPress kullanıcılarının kullanmasını tavsiye ettiğim 5 WordPress eklentisinden bahsedeceğim. Wordpress siteler için gerekli eklentiler listesinde yer alan 5 eklentiyi de sitelerinizde kullanmanızı öneriyorum.

1) Real-Time Find and Replace


Ücretsiz olarak sunulan bu eklentimiz ile WordPress tabanlı internet sitelerimizin tüm kodlarını gerçek zamanlı olarak değiştirebiliyoruz. Özellikle kullanım basitliği ve bazı hazır temaların değiştirmemize izin vermediği kodları ( footer içeriklerinin bir kısmı) bu eklentimiz sayesinde kolayca değiştirebiliyoruz. Tek yapmamız gereken internet sitemiz de sağ tıklayarak sayfa kaynağını görüntülemek ve değiştirmek istediğimiz kod dizisini bulmak. Bu kod dizinde değiştirmek istediğimiz yerleri düzenleyerek paylaşabilir veya yerine başka kod dizileri ekleyebiliriz. (Copyright kısmını düzenlemek isteyen WordPress kullanıcıları bu eklentiyi kesinlikle kullanmalılar.)
*Standart bir wordpress site kullanıcıysanız ve sadece makale paylaşımı gibi konular ile ilgileniyorsanız kodlar ile oynamamanızda yarar var.


2) Yoast SEO


WordPress tabanlı internet sitenizin SEO (arama motoru optimizasyonu) ayarlarını yapmanızı sağlayarak Google index hızınızı arttıran çok faydalı bir eklenti Yoast SEO. Kodlamalarla ile uğraşmadan meta-tag, anahtar kelimeler, site haritası, robots.txt, Google Search & Analytics bağlantısı kurmanızı sağlar. Arama motorunda sıralama yükseltmek istiyorsanız -ki istiyorsunuz- kesinlikle bu eklentiyi kurmanızda yarar var. Unutmadan, internet sitenizi optimize ederek hızınızı arttıracağını da hatırlatalım bu güzel eklentinin.
*Yoast SEO wordpress eklentisini kurduktan sonra her ekleyeceğiniz yazı altında eklentinin penceresini göreceksiniz. Burada eklenti sizlere nereleri değiştirmeniz gerektiğini söyleyecektir. Tüm içeriklerinizin Yoast seo tarafından yeşil onay almasına dikkat edin.

3) Gutenberg


Her ne kadar WordPress kullanıcılarından düşük puanlar almış olsa da benim tüm WordPress projelerimde kullandığım ve çok kullanışlı bulduğum bir yazı editörüdür kendisi. Daha derli toplu çalışma ortamı yaratarak çalışma rahatlığımızı ve görsel kaliteyi arttırmaktadır. Özellikle yazılara eklenen resimlerde kalitenin bozulmasını engellemekte ve otomatik boyutlandırma yapmaktadır.

4) Elementor


WordPress sayfalarınızı şık, pratik ve interaktif bir şekilde düzenlemek ister misiniz? Elementor eklentisi size sürükle bırak yöntemiyle çalışan çok kullanışlı bir sayfa düzenleme deneyimi yaşatacak. Bu eklenti sayesinde ücretsiz hazır temalar kullanan arkadaşlar bile çok kolay bir şekilde temalarını profesyonel ellerden çıkmış hale getirebilecekler. Ücretsiz ve PRO sürümleri olan bu eklentinin ücretsiz sürümü bile sizi gayet tatmin edecek bir performansa sahiptir. Kesinlikle tavsiye ediyorum.


5) Visual CSS Style Editor – Yellow Pencil


Tüm bu eklentiler arasında en sevdiğim eklentidir kendisi. Özellikle kurum ve kuruluşlar için yapmış olduğum WordPress projelerinde bu eklentiyi kurmadan teslimat yapmam. Neden? Yellow Pencil, kodlama ve CSS bilgisi gerektirmeden görsel düzenlemeler yapmanıza olanak sağlıyor. Yani menü konumları, logo konumu, renkler, font vb. aklınıza gelebilecek her türlü görsel düzenlemeyi CSS hakkında bilgi sahibi olmadan düzenlemenize imkan sağlıyor. Bu eklenti sayesinde Responsive (Mobil uyumlu) olmayan sitenizi Responsive hale getirebilir, çeşitli animasyonlar oluşturabilir, tek tıkla profesyonel düzenlemeler yapabilirsiniz. Ücretsiz sürümünün imkanları çok kısıtlı olduğundan dolayı ücretli sürümünü kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. 

Yeni bir wordpress sitesi sahibi olmak ister misiniz? Tek yapmanız gereken mail atarak telefon numaranızı bırakmak. Size kısa sürede geri dönüş yapacağım.

Wordpress ya da blogger sitemi hangi konuda açmalıyım?

WordPress eklenti tavsiyesi


Önemli olan herkesin yapabildiğini yapabilmek değildir. Farklı olun, yapılmayanı hayata geçirin.